Ohřev bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
JirkaE
Příspěvky: 419
Registrován: pát dub 21, 2023 7:17 pm
Lokalita: Kousek od Rozvadova
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2,0+2,25+2,25+0,9kWp
Kapacita baterie [kWh]: 11+11+16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od JirkaE »

jahodovák píše: úte čer 25, 2024 8:18 pm Je třeba lidičky trochu vyděsit aby čez a hlavně nenažraný stát nepřišel o své bezpracné zisky...mnoho lidí na to skočí a bude se bát fotovoltaiky...
Přesně... Myslím že trefa.

PR článek za pár desítek tisíc, vyděšený lidi...

Neumím si představit, pokud by to byl bojler nebo akumulačka, jaké zvíře by to muselo udělat.

Kolik prvků by musel dotyčný vynechat, pravidel ignorovat a jaké komponenty použít, aby bylo vůbec něco takového možné...

Nemyslím si, že by to byl ohřev vody.

Malý bojler tohle nedokáže, velká akumulační nádrž má expanzku a do exploze takového rozsahu by se to muselo tlakovat velmi krátce...

To se dřív roztrhou ty laciný čínský ventily nebo fitynky
Měření online : 2000Wp + 2250Wp + Spotřeba domácnosti z Akku + Teploty 3 x Bojler a počasí
Celkem 7,4kWp a dále roste.
Spotřeba domácnosti je ovlivněna testem Balkónovky 800Wp která dokrmuje domácnost NON-STOP jak vyjde slunce
PS: Omlouvám se - web zdarma, cloud zdarma, na wifi 50 zařízení a 250-300 přístupů denně to trošku brzdí... :D
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Soban »

A jenom taková technická u bojleru musíš mít zpětnou klapku protože je nepřípustné aby jsi tlačil vodu zpět do vodovodního řádu pokud vím, jedině že by jsi měl beztlaký bojler a ty jsou z principu pouze malé.

Nevím jak by se ti líbilo že otevřeš studenou vodu a poteče tam teplá......

Takže když je něco uzavřené musí to mít pojistný ventil, a pokud nechceš aby to kapalo když to máš uzavřené z obou stran tak tam musíš tu expanzku dát.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

To jsem rád, že jsem toho Frantu nemusel zbuzerovat já kvůli normám :D
Ano, je to prasárna, to provozovat bez pojistného ventilu se zpětnou klapkou.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Keraj
Příspěvky: 314
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Keraj »

Nemyslím si že se teplá voda z bojleru bez zk bude někam vracet. Si dej pod ten ventil kyblík, o kolik se ta voda roztáhne. A kor při použití pákových baterií, kdy se často cvrndá teplou vodou zbytečně, se bude ta voda stále vracet do bojleru.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Soban »

A když někdo zavře kohoutek u vodoměru, a nebo vodárna přívod té přípojky, tak tam stoupne tlak a co potom.....

Ano já mám 80l bojler takže tam se moc té vody neroztáhne, ale co takový 200l fakt to někdo může provozovat bez pojistného ventilu?

Jako u elektřiny doma taky zrušíš pojistky a jističe a budeš používat vše napřímo ?
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

Taky jsem zrušil zpětnou klapku o bojleru.
Ale na vstup do baráku jsem nainstaloval tlakový regulátor. Nastavený na 3 bary (v řadu je u nás 6 bar, úplně na horní hranici normy).
A za něho pak expanzku. Docela velkou, 24 litrů. Zbyla mi bandaska ze zrušené domácí vodárny.

Výhoda takového uspořádání je, že ta expanzka má 2 funkce.
Jednak řeší rázy od pákových baterií.
A díky zrušení zpětné klapky u bojleru pak také vyrovnává tlakové změny v něm. Takže od té doby jsem neviděl ukápnout jedinou kapku z přetlakového ventilu.

Já obecně rád měřím. Když cokoli dělám, tak chci vědět proč to dělám. A dělám to jen když jsem o tom přesvědčen, nikoli proto, že "tak je to správné, tak to má být, tak se to přece dělá".
Tak jsem už i předtím měl manometr na vstupu z řadu. A po instalaci tlakového regulátoru pak další manometr za ním na té regulované části.
Když se zavře rozjetá páková baterie, tak ten manometr si zadribloval jako blázen. Což je pochopitelné, ne nadarmo se chování elektřiny připodobňuje k chování vody. A z fyziky víme, co znamená u elektřiny odraz na konci vedení.

Po instalaci té expanzky se ani při zavření baterie rafika měřáku prakticky nehne.
Naprostá spokojenost s tímto řešením, už 8 let.
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

Jo, a pak si takovéhle řeči přečte někdo, kdo o tom nebude až zas tak moc přemýšlet, a dopadne jak ten barák za 7 míčů ... Ten si také myslel, že normy jsou na hovno a co by se tím zabýval.
Je sakra rozdíl něco vědomě porušit, protože zrovna na tento konkrétní případ je norma předimenzovaná, nadměrečná atd., a porušovat věci, že to přece říkal Pepa, že to psal někdo na fóru, že toto a ono.
Někdo si přečte o klapce, bude myslet celý ten ventil, no a pak to někoho zabije.

Přestaňte s těmi řečmi, že to a to je zbytečné, že to v tomto konkrétním případě zrovna není potřeba atd. Pokud vědomě porušujete normy, tak to neříkejte aspoň na veřejném fóru, kam leze každý Pepa, a protože se v tom totálně plácá a leckdy neví ani která bije, tak si přečte jen část, nechápe souvislosti a důsledky, no a stane se nějaké neštěstí.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

A můžeš napsat, jak zrušení zpětné klapky snižuje bezpečnost výsledné instalace?
Podle mě ji naopak zvyšuje. Zrušení zpětné klapky neznamená zrušení přetlakového ventilu.
Mimochodem já tam mám ještě jeden přetlakový ventil navíc. A to hned za tím tlakovým regulátorem na vstupu. A protože tam nemám nesmyslnou zpětnou klapku u bojleru, tak tento dodatečný přetlakáč chrání celou instalaci. Tedy jako další bezpečností level i ten bojler.

Já naopak na bezpečnost dám hodně. Jsem mimo jiné bývalý technický potápěč, takže mám nacvičené mít vše zálohované nejmíň 2x a to nezávisle.
Ale nikdy nebudu dělat nějaké tanečky jen proto, že "se to tak musí, je to někde napsané".

Když čtu informace o různých průmyslových haváriích, tak si často říkám, že ti konstruktéři zřejmě dobře znají předpisy a normy, ale zapomněli u toho přemýšlet. Mít místo mozku knihovnu norem podle mě není dobrý způsob.

Z dob mého potápění (15 let zpět): měl jsem podobné dohady s borcem, který zastával názor mít jen to nejlepší a nejdražší vybavení.
Já jsem vždy naopak zastával názor mít jednotlivé zabezpečení klidně i méně dokonalé (a méně drahé), ale mít ho zálohované dalším nezávislým systémem. Což on nedělal, měl přece to nejlepší, vše podle normy.
Byl jsem mu na pohřbu.
Keraj
Příspěvky: 314
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Keraj »

Já také psal pouze o zpětné klapce.

Když se tu zmiňuje že její absence způsobí tečení teplé vody zpět do studeného okruhu a ohrožuje tak někoho.

Já si naopak myslím že bojler ke své explozi potřebuje právě tu zpětnou klapku.

Jinak když jsem kupoval bojler, tak k němu byl dodán automaticky pojistný ventil.
Předpokládám že pokud by bylo povinností instalace zpětné klapky, byla by dodána k bojleru spolu s pojistným ventilem.

A abych tu nebyl pranýřován ještě dodám:
Pojistný ventil samozřejmě mám a před a po topné sezóně ověřuji jeho funkci. Asi před třemi lety jsem jej měnil kvůli netěsnosti.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od betmen »

Keraj píše: stř čer 26, 2024 5:30 am Jinak když jsem kupoval bojler, tak k němu byl dodán automaticky pojistný ventil.
Předpokládám že pokud by bylo povinností instalace zpětné klapky, byla by dodána k bojleru spolu s pojistným ventilem.
spatna klapka je sucastou poistneho ventilu.
teda aspon u tych co vyraba tatramat...
https://www.obchod-vtp.sk/sam-t-2852-po ... csQAvD_BwE
tym padom ma zmysel expanzka na vystupnu teplu tuv ak to nechcem pretlakovat a vycvrkat litre vody do odpadu.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Soban »

Přesně já co jsem zatím viděl tak k bojleru je pojistný ventil se zpětnou klapkou a dokonce mám v návodu to uvedeno!
Ohřívač musí být vybaven membránovým, pružinou zatíženým pojistným ventilem. Pro montáž
se používají pojistné ventily s pevně nastaveným tlakem od výrobce. Každý samostatně
uzavíratelný ohřívač musí být vybaven na přívodu studené vody uzávěrem, zkušebním kohoutem
nebo zátkou pro kontrolu funkce zpětné armatury, zpětnou armaturou a pojistným ventilem
(Obrázek 6). Pojistný ventil se zpětným ventilem je součástí příslušenství ohřívače.
Samozřejmě beru když někdo použije jiný typ, pojistného ventilu a zpětnou klapku.

Já jsem třeba na výstup bojleru dal termostatický ventil - abych se neopařil když FVE ho nahřívá na větší teplotu (nemám ho na max, jsem zjistil že to nic nepřináší, ale je to více jak jeho doporučené nastavení) a zjistil jsem že jsem musel dát zpětnou klapku i do přívodu studené vody k tomu ventilu protože jinak jak se pouští voda se pak teplá dostávala přes ten ventil do studené.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Pawel
Příspěvky: 844
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Pawel »

Ta klapka mí více funkcí. Jelikož voda která prošla bojlerem je už voda užitková a není pitná tak by se neměla dostat zpět do vodovodního řadu. To může nastat když vznikne porucha a potrubí je bez tlaku a vy doma pustíte teplou vodu. Při absenci zpětné klapky začne odtékat voda z bojleru do vodovodního řadu a po obnově dodávky může kdokoliv tuto vodu pít ale hrozí tu i jiný problém a to že budete mít bojler bez vody a zapne se vám ohřev bojleru, Těleso to asi nevydrží. Další problém může nastat kdy by z nějakého selhalo rozpínání topného tělesa a bojler by šel do varu. Když bude pojišťovák se zpětnou klapkou funkční tak se pára nikam nedostane a zničí se jen topné těleso ale jakmile se přetlakem pára dostane do potrubí a dostane se na vodoměr a černou trubku tak vše zlikviduje a máte vyplavený sklep. Nejsem si ale jistý zdali všechna vzniklá pára dokáže odejít pojistným ventilem.
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

Keraj, úplně přesně jsem popsal to, co jsi udělal ty. Prostě jsi nedočetl příspěvek a vůbec jsi nebral v potaz to, co jsem tam napsal.
Já jsem tam psal, že si někdo přečte klapka a bude myslet pojistný ventil. A just, hned druhý příspěvek a od borca, co tu chodí častěji než někdo z ulice ... Tak se pak nedivte, že sem už píšu modře.

Klapka je součástí těch pojistných ventilů, ke každému bojleru jsou takto dodávány. Ne že je to další součástka navíc, co plní funkci jen klapky.

A když se tu probíráme připojovacími podmínkami egd apod., tak i vodárny mají svoje podmínky. A první odkaz z googlu Středočeské vodárny to tam píšou, jako ochranu vodomeru ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od emedium »

Pawel píše: stř čer 26, 2024 8:03 am Ta klapka mí více funkcí. Jelikož voda která prošla bojlerem je už voda užitková a není pitná tak by se neměla dostat zpět do vodovodního řadu.
Docela dobrá jobovka s tím přimícháváním užitkové vody z bojleru do pitné. Pokud by se tam dostala třeba Legionela.

Byl jsem se podívat, jak to mám u bojleru zapojené a vodař mi dal u přívodu studené jen 8 barový pojistný ventil a vypušťák. Teplá jde napřímo, ještě je tam napojená cirkulačka.

Takže by tam měla být spávně na přívodu ještě klapka a expanska. U 200l bojleru je to asi kolik ?

Na přívod jsem nechal dát později regulátor na 3 bary.
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

Klapku máš v tom pojišťováku, pokud je to pojišťovák, co byl u bojleru při koupi.
Pokud tam dal jen "obyčejný", takový ten, co se cpe do téčka, tak ten klapku mít nemusí.

Na cirkulačce snad klapku máš, já ji mám do studené, protože nemám vyvedený střed z bojleru, tak aby to studená nepřetlačovala.

Na 125 l bojler se tuším psalo 8-12 litrů, tak u té 200 to bude patřičně více.
Tu mám v plánu doplnit na bytě též, vyšroubuju z téčka vypoušťák na studené za poj. ventilem, a dám tam další téčko, na jeden vývod tu expanzku, na druhý ten původní vypoušťák.

Hned za vodoměr jsem dal redučák s filtrem, také je nastavený na cca. 3. U nás ten tlak lítal přes normu, protože je tu pak jedna ulička do šíleného kopce a nahoře jim skoro netekla voda, a řad je v takovém stavu, že to chčije asi všude, tak to zatím, už asi 20 let, řeší natlakováním nad 6 ...

Jinak tu expanzku mám vybranou tuto: https://www.domintex.cz/expanzni-nadoba ... -10bar-34/
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od emedium »

Na výstupu cirkulačky mám taky jen zastavovací kulový ventil a oběhovku, klapku tam nevidím. Do kuchyně mi to na pár metru funguje i samotíží, není ani třeba zapínat čerpadlo. Když ji zastavím ventilem tak, to o něco míň vychlazuje vodu v bojleru, ale v koupelně to pak tvá o dost déle než začne teplá, tak ideální zapínat jen navečer před sprchováním.

Celkově je to chování bojleru docela divně. Má dva výměníky, jeden v polovině spodní části a druhý zase v horní části. Takže pokud se do ohřívá dolním, kde je plyn, tak se dohřeje celý bojler, ale pokud to nahřívám horním výměníkem tepelkem, tak je nahřátá jen polovina vody v horní části. Nejde oproti plynu napustit celá vana. Možná by měl spíš ležet, ať se voda lépe prohřívá. Nebo spojit oba výměníky a tepelko pak připojit paraleleně.
Pawel
Příspěvky: 844
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Pawel »

Typuji to na nějaký 200l bojler. Ty se používají tak že dolu se připojuje termika a nahoru externí zdroj. To že horní půlka nestačí napustit vanu je dáno nízkou teplotou TČ. Nebo špatně umístěným čidlem vypnutí TČ, je moc vysoko.
Keraj
Příspěvky: 314
Registrován: čtv dub 21, 2022 7:15 pm
Lokalita: Poblíž Hradce Králové
Systémové napětí: 48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Keraj »

Tak mi to nedalo a šel jsem na ten ventil podívat.

Musím uznat že máte pravdu, ten pojistný ventil k bojleru na studené je opravdu vyroben se zpětnou klapkou.

Měnil jsem nedávno pojistný ventil u kotle, který je podobný, ale klapku nemá, tak jsem to vzal po paměti a neověřil si fakta.

Tu případnou páru řeší právě tento topenářský 8bar ventil přes Téčko na teplé trubce, kdy to případně s párou odfrkne asi půl litru vody.
16 panelů DHM-72L9-450 Wp = 7200Wp jih, sklon 17°
2 regulátory EPever Tracer 6415 AN = 6000W
Paralelní adaptér PAL-ADP-50AN
měniče 5 + 3 kW
EPever IP5000-42-plus-T a IP 3000-42-plus-T
135 + 135 + 230 = 500Ah LiFePo na 48V
3* BMS a Balancer Seplos
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od emedium »

Pawel píše: stř čer 26, 2024 11:04 am Typuji to na nějaký 200l bojler. Ty se používají tak že dolu se připojuje termika a nahoru externí zdroj.
Tj přesně ono COSMO E DUO 200, dole je 30 kW výměník určený pro solar, kde mi ale napojil plyn. Horní zůstal volný, tak tam nechávám cirkulovat vodu tepelkem. Umí až 80, ale mám max na 72, pak vypínám. Termostat na bojleru, pak ukazuje kolem 60.

Problém bude, že se voda neprohřeje moc do spodní poloviny, když nemá nucenou cirkulaci.

Chápu, že dva samostatné výměníky tam jsou kvůli rozdílným médiím pro plyn a termiku, pokud tedy používám jedno médium, tak bych je buď mohl spojit do jednoho nebo dát tepelko paralelně dolů a tím by se to mohlo vyřešit.

Když mám teď odpoledne přebytky, tak dohřeju vrch tepelkem a pak 3 hodky spirálou, umístěnou zase dost pitomě úplně dole vodorovně s podlahou.
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

A to nejde prehodit? Spodek tepelkem a spiralou, no a vrsek jako nouze plynem, kdyz by nebyla teplota?
U tak velkych becek je vyhodnejsi ten nouzovy ohrev nahore, protoze to prave nahreje jen vrsek.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek