Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Hyblos
Příspěvky: 11
Registrován: úte črc 03, 2018 4:03 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od Hyblos »

JozefSK píše: pát srp 09, 2024 10:37 pm Taka otazka, predpokladajme, ze mate dom (stvorec podorys) s plechovou strechou, s bleskozvodom s 2 alebo 4 zvodmi.

Teraz si namontujete FVE - panely na tej plechovej streche a vodice tahate do rozvodnice do poistkovych odpinacov, potom do prepatovej ochrany (pre plechovu strechu typ1+2) a do DC vypinaca - nieco podobne napr.: https://www.jakama-ge.sk/p/dc-box-esb-p ... olar-boost.

A teraz ta otazka, uzemnenie na prepatovku pripojite na existujuce uzemnenie domu, alebo nebodaj ako je na obrazku na uzemnovaciu sustavu domaceho el. rozvodu ako je na obrazku ?
Uzemnenie.png

Mne sa nepacilo ani jedno toto riesenie a preto som doma na dvore vykopal nove samostatne uzemnenie a prepojil ho s prepatovkou v uvedenej rozvodnici.
Ako to mate vy ?
Pokud máte FVE na plechové střeše, pak není dodržena bezpečná vzdálenost S. V tom případě se musí konstrukce panelů a panely spojit přímo se svodem od hromosvodu. Přepěťové ochrany a jakékoliv další uzemění se pak připojuje na stejný potenciál - PEN nebo PE svorkovnice objektu. Od přepěťových ochran by pak měl vést zemnič 6 nebo 16mm2 (nevím teď přesně).
gold1
Příspěvky: 97
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od gold1 »

Pred cca 8-9 lety prastil blesk do sousedovic domu,ktery je v jedne rade s nami,cca 40m daleko,asi o metr vyssi a jeste ke vsemu skoro 2m jimac.Jemu vyhorely vsechny el.spotrebice i pres instalovanou prepetovku,protoze anteny na internet i televizi prepetovky nemely a po nich to podle meho nazoru vlitlo do baraku.Na stavbe jako takove zadne skody.My jsme nepocitili vubec nic,jen tu silenou ranu.FVE jsem v tu dobu jeste nemel.Letos prvni tyden v cervenci na dovolene rano kontroluju pres web domacnost a zjistim,ze je schozenej chranic,FVE po restartu a dum bez elektriky.Kdyz jsem se dival do logů co se vlastne stalo,tak v noci kolem 3h bylo na panelech najednou napeti cca 40v,v tu chvili se restartovali menice a podle radaru u nas v tu chvili bourilo.Po navratu z dovolene jsem se od sousedu pres ulici dozvedel,ze se jim behem te bourky najednou zacala sama otevirat a zavirat brana a blbla i elektrika doma.Do ceho to prastilo presne nevim,ale nekde pobliz to muselo byt.Prepetovky u mne nevybavily a zadne skody nepozoruji.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4,16x EVE 280Ah, Victron BMV700.
glottis
Příspěvky: 2409
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Blesk uderil primo do domu s FVE - Dolní Bečva

Příspěvek od glottis »

Kdyz neni prepeti a energie velka, prepetovka zafunguje ale nerozpaji se tam kontakt a nesignalizuje. Klidne mohla pozrat nejakej peak a nepoznas to. Stejne tak varostory v dalsich zarizenich to posrazi. Cim vic zasuvek nebo zarizeni to am v sobe, tim lip

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek