Uzemnění bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od kodl69 »

uděláš, ale co se stane, když se někde před místem rozdělení přeruší vodič PEN? Zkus se zamyslet nad tím, jestli chceš mít v takovým případě na neživých částech spotřebičů prakticky plný napětí sítě, s tím, že chránič při dotyku s kostrami spotřebičů pod napětím nevybaví... Ty průřzy nejsou zrovna takhle, jsou i jiný kriteria, už se to řešilo mockrát. K boileru určitě netřeba CY 16, ale k přívodu vody v kovu ano, stejně jako k plynu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Janulka
Příspěvky: 52
Registrován: stř pro 21, 2022 4:59 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Janulka »

kodl69 píše:Tady se někdo přestrašil... Pokud je v pořádku uzemnění/ pospojování, jak boileru tak konstrukce panelů, a zároveň zbytek instalace FV ohřevu je ve dvojité izolaci, tak jak asi může dojít k úrazu el. proudem...
Máš pravdu, jak by řekl můj bratr, tak jsem se "připosrala" :lol: Ne, vážně, jsem ten typ, že potřebuji mít všechno dvojitě zabezpečené nebo i trojitě, všechno omotat izolací, na to druhou izolaci, zalít do betonu, zakopat metr pod zem a pak se na to dívat 10 metrů z dálky, abych mohla v klidu spát :fuuu:

Bratr mě udělá připojení uzemnění na zemnící pásek, takže na zemnící pásek se chci napojit:
1. Fe/Zn šroubovací zemnící svorkou pásek/drát = drát bude nerez 8mm
2. Nerez drát projde skrz nosnou zeď do sklepa, délka cca 1,5m (relativně sucho), zde bude EPS svorkovnice
3. Z EPS svorkovnice pak Cu 6mm2 na bojler + pospojování všechny ostatní trubky ve sklepě.

Nechci dávat na venkovní zemnící pásek Fe/Zn přímo měď 16mm2, protože to bude venku pod fasádou, ve vlhku a docházelo by k elektrochemické korozi se spoji Zn/Cu.
Stačí toto pospojování na zemnící pásek svorkou a nerez drátem? 8mm nerez drátu má průřez cca 50mm2.
cipis
Příspěvky: 4950
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

Vedle ve vlakne se misto nerezu doporucoval pozink, vydrzi take, a hlavne ma lepsi vodivost.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 264
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Neo »

kodl69 píše:uděláš, ale co se stane, když se někde před místem rozdělení přeruší vodič PEN? Zkus se zamyslet nad tím, jestli chceš mít v takovým případě na neživých částech spotřebičů prakticky plný napětí sítě, s tím, že chránič při dotyku s kostrami spotřebičů pod napětím nevybaví... Ty průřzy nejsou zrovna takhle, jsou i jiný kriteria, už se to řešilo mockrát. K boileru určitě netřeba CY 16, ale k přívodu vody v kovu ano, stejně jako k plynu...

Když se někde před místem rozdělení přeruší vodič PEN- To je běžná-velmi častá závada?

Takže v případě přerušení PEN přivedu pospojením plné napětí na kostry všech spotřebičů?

Jak bude fungovat chránič, když se přeruší PE vodič?

Jaký je rozdíl mezi uzemněním/přizemněním a pospojením bojleru?
++
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od glottis »

Neo píše:
kodl69 píše:uděláš, ale co se stane, když se někde před místem rozdělení přeruší vodič PEN? Zkus se zamyslet nad tím, jestli chceš mít v takovým případě na neživých částech spotřebičů prakticky plný napětí sítě, s tím, že chránič při dotyku s kostrami spotřebičů pod napětím nevybaví... Ty průřzy nejsou zrovna takhle, jsou i jiný kriteria, už se to řešilo mockrát. K boileru určitě netřeba CY 16, ale k přívodu vody v kovu ano, stejně jako k plynu...

Když se někde před místem rozdělení přeruší vodič PEN- To je běžná-velmi častá závada?

Takže v případě přerušení PEN přivedu pospojením plné napětí na kostry všech spotřebičů?

Jak bude fungovat chránič, když se přeruší PE vodič?

Jaký je rozdíl mezi uzemněním/přizemněním a pospojením bojleru?
1. jak psal treba fugas ... neni uplne problem omylem navrtat kabel. Prerusit zilu ve 2,5 je urcite jednodusi nez nejakou 10mm+. Stejne tak neco delat v rozvadeci a ulomit to.

2. ano, faze jde pres teleso, dal nulovy vodic pres FI, pak na mistky a pres ne pak po PE na kostru. U 3f soustavy to j epak jeste pikantnejsi, kdy si do dalsich spotrebicu po nule zavleces jinou fazi a tim tam dostanes 400V a vetsinou to konci kontejnerem.

3. nijak protoze chranici proud potece pres oba vodice jak driv a napeti se tam dostava az zase za nim.

4. bych si vymyslel tak to necham nekomu kdo to vi presne
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od kodl69 »

Pokud máš instalaci dvoudrátově, v hliníku, tak přerušení PEN vodiče v zásuvkových obvodech tohoto typu je celkem běžná závada. Až se divím, že to snad zatím nikoho nezabilo, aspoň co jsem měl možnost nahlídnout do statistiky. Hromadu let žádnej smrťák na nn, tak ať to vydrží.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Neo
Příspěvky: 264
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Neo »

kodl69 píše:Pokud máš instalaci dvoudrátově, v hliníku, tak přerušení PEN vodiče v zásuvkových obvodech tohoto typu je celkem běžná závada. Až se divím, že to snad zatím nikoho nezabilo, aspoň co jsem měl možnost nahlídnout do statistiky. Hromadu let žádnej smrťák na nn, tak ať to vydrží.
Tak ještě jednou

Když se někde před místem rozdělení přeruší vodič PEN- To je běžná-velmi častá závada?
++
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 499
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od mgx »

na SK tiez neviem o smrtelnom uraze pri preruseni PEN v domacnosti. Ale skor preto, ze ide viac menej o nahodu, typicky je tento pripad

http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... pen--13601

V priemysle je to ina kava. Minimalne 2-3 smrtaky za poslednych 10 rokov. Minimalne pri poruche pri preruseni PEN vodica a nebezpecnom dotykovom napati na kompresore to bolo aj v zborniku. Ak niekto ma zaujem, mozem pohladat ale dost morbidne :)

V zavere. Bod rozdelenia TN-C-S treba prizemnit.

https://www.youtube.com/watch?v=w13B3lg ... Pe%C5%A5an
Kostěj
Příspěvky: 636
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Kostěj »

kodl69 píše:Pokud máš instalaci dvoudrátově, v hliníku, tak přerušení PEN vodiče v zásuvkových obvodech tohoto typu je celkem běžná závada. Až se divím, že to snad zatím nikoho nezabilo, aspoň co jsem měl možnost nahlídnout do statistiky. Hromadu let žádnej smrťák na nn, tak ať to vydrží.
Je to tak 30 let zpětně, ze známosti jsem opravoval anténu u jedné staré paní v starém rodiném domku (žila tam už dlouho sama) a přitom jsem si povšiml, že lednička brní. Paní povídala, že to dělá od začátku. Za ledničkou byla dvoužilová prodlužovačka, která měla na svém výstupu (v zásuvce) spojenou fázi na kolík a vstup prodlužky byl strčený do roztrojky - té staré, co otáčela fázi jen jedné straně. Tedy na kostře kovové ledničky bylo asi 10 let plných 230V. Naštěstí z jedné strany byla dřevěná skříň, z druhé dveře s dřevěnými futry a podlaha suchá prkna s kobercem. Někdo má prostě kliku. Bratr spolužáka - manuálně šikovný kluk - svařoval elektrikou plot u rybníka a nepřežil to.
Dagus
Příspěvky: 1980
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Dagus »

Jo tohle jsem zažil sám u tchýně. Odborník předělával zásuvky v paneláku na nové a s PENkem si moc nelámal hlavu. Jedna zásuvka správně a dvě byly prakticky bez PENu, prostě mu nevycházela klema a tak jí tam nedal. Pro neštěstí se Nko vracelo přes koaxiální rozvod z paneláku a jak ten koax chytla a rozpojila, tak jí to slušně drželo. Samozřejmě velké pozdvižení a zjišťování co se stalo a záchranka na kontrolu na místo. Než jsem našel místo problémů a jak to vniklo mi trvalo 20minut, ale tchýně už nikdy coax neodpojí. Sám jsem ji nevěřil a myslel, že jí jen zabrnělo napětí na coaxu a tak jsem si replikovak co udělala a když jsem jí koupil taky, tak jsem šel rozdělávat zásuvky :D každopádně já kdybych měl nemovitost s dvouvodičovým vedením, tak to jdu rovnou přetahat, tohle riziko je moc velký. :?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
cipis
Příspěvky: 4950
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od cipis »

A že jsou v zásuvce vidět tři dráty, tak ještě neznamená, že to ve finále není dvoudrát a jako bonus pak hliník. Někomu kdysi upadly dráty, tak dal do nitra krku do zásuvky čokoládu a dál to napojil mědí, co asi někde našel. Že se mi to celé rozpadlo pod rukama, tak asi nemusím ani zdůrazňovat. Že bylo zapojené fíčko na vstupu do bytu přes fíčko na vstupu do baráku (?!), tak byl jen takový bonus, defacto to fungovalo jen jako hlavní vypínač. A stykač HDO v domovním rozváděči, napojený kdovíkam (můj jistič do bytu ho neshodil), tak od něj drát přímo do bytového rozváděče na stykač, volně položený na dně :D

Na uzemnění bojleru mám ze sklepa tažený husí krk až za stěnu za domovním rozváděčem, ale začínám mít strach, do toho vůbec hrábnout, resp. to vůbec odkrytovat :D :D :D
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 264
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Neo »

To že se nějaké zařízení porouchá je jasné snad každému.
Různé prasárny rádoby elektrikářů komentovat nemíním.
S tvrzením, že přerušení PEN vodiče v zásuvkových obvodech je běžné , nesouhlasím. Netvrdím že jsem se sním nesetkal , ale pouze v pár případech. To že byl v zásuvce vyhřátý spoj na fázi bylo opravdu běžné.
S uvolněným spojem PEN vodiče na přívodu do domu jsem také setkal,, ale u instalace více jak 50let starou a hliník se po tolika letech vymačkal.
Někteří elektrikáří i revizáci se zabývají otázkou "co když" a pak se ze slov norma doporučuje stává norma přikazuje.
Používejte hlavu, šedou kůru mozkovou a berte na vědomí že vrtat díru pro hmoždinku nad rozvaděčem není dobrý nápad :)
++
PeterBB
Příspěvky: 17
Registrován: sob bře 12, 2022 4:14 pm

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od PeterBB »

Jeden moj kamos ma zaujimave heslo, citujem: Uzemnenia nikdy nieje dosť....

Asi by som sa toho držal!!!
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od kodl69 »

NEO: Norma "doporučuje" - ty to doporučení nesplníš, nastane průser, a pán v taláru se tě bezelstně zeptá: a proč jste to tak neudělal, když je to to normou doporučeno? A bude dobrý, když se bude řešit jenom hmotná škoda, ne nějaký ublížení na zdraví z nedbalosti... Na jednoho elektrikáře připadají cca 3-4 právníci.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Neo
Příspěvky: 264
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od Neo »

kodl69 píše:NEO: Norma "doporučuje" - ty to doporučení nesplníš, nastane průser, a pán v taláru se tě bezelstně zeptá: a proč jste to tak neudělal, když je to to normou doporučeno? A bude dobrý, když se bude řešit jenom hmotná škoda, ne nějaký ublížení na zdraví z nedbalosti... Na jednoho elektrikáře připadají cca 3-4 právníci.
Ale nestraš
Podle nálezu Ústavního soudu jsou technické normy považovány za kvalifikovaná doporučení (nikoliv příkazy) a jejich používání není závazné, nýbrž jen dobrovolné.- pouze citace ůstavního soudu
Obecně, soudce musí někoho odsoudit. Revizák si pohlídá zprávu tak aby na něj nemohl soudce ukázat prstem. poškozený či provozovatel řekne já nic to samo,takže černý petr zůstane na elektrikáři.
Norma doporučuje revizi el. zařízení jednou za pět let u bytů a RD. Neznám případ že by byl někdo odsouzen za to že neměl revizi i když došlo k požáru od el instalace.
Není doporučení jako doporučení :)
Je potřeba si uvědomit že " Revize je soubor úkonů, jejímž výsledkem je revizní zpráva. Zpráva dává provozovateli obrázek o stavu elektrického zařízení a jasně uvádí zjištěné závady a doporučení pro minimalizaci a předcházení rizik. "
Revize doporučuje, nedoporučuje.
Revizák není elektrikářský bůch, i když někteří si na něj hrají.:)
++
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od glottis »

tohle pak muzes povidat pojistovne :)
ChlapeczDediny
Příspěvky: 247
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Neznám pojišťovnu a pojistnou událost, která by byla pro klienta výhodná. Náklady na pojištění, nutné úkony pro splnění podmínek pojišťovny a pak pojistná událost, škoda a náklady na odstranění. Vždy vycházelo lépe netahat do toho pojišťovnu, neplatit pojistné.
Jedině pojištění odpovědnosti za škodu nebo zákonné pojištění.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

Takové malé dilema...modelová situace: Čínský měnič z mého popisu.
Měnič nebude připojen na AC in, pouze na baterie a panely, napájet bude bojler který bude připojen pouze na měnič.
Není mi jasné jak to bude z nulou.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od kodl69 »

Žádná nikde mezi měničem a boilerem nebude. Ale ochranný vodič spojující neživé části navzájem a s uzemněním být musí.
Doporučuji k nastudování NV 190/2022. Tam se najednou výrazně situace mění, protože třeba: "Vyhrazené elektrické zařízení lze provozovat, pouze pokud jeho stav byl ověřen v souladu s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci provedenou prohlídkou, zkouškou, kontrolou a revizí, které byly provedeny ve lhůtách stanovených řádem prohlídek, údržby a revizí podle odstavce 5, který musí být pro tento účel zpracován." - samozřejmě tohle není o domácnostech, ale už neřešíme normu, ale NV navazující na zákon. Takže všude se přitvrzuje, svoboda už byla, jen leckdo si myslí, že do basy je dlouhá cesta. Naopak, člověk se tam dostane velice snadno...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Uzemnění bojleru

Příspěvek od mirekcafa »

Takže místo nuláku bude pracovní vodič ochraný vodič, napojený na měnič a neživé části atd?
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek