FVE nad terasou

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: FVE nad terasou

Příspěvek od stminy116 »

Z amorfov dostávam tak 6-12KWh za deň, podľa slnečného žiarenia- orientácia juho-západ a len necelých 15stupníkov.
Polykryštály boli doplnené po mesiaci a prispievajú tak do 4KWh/deň- orientácia juho-východ.
V špičke dávali amorfy aj 2,7KWh a poly 900W.( ale to sú ideálne subtropiské podminky, diď že jooooo. :D :D :D
Konštrukciu som neriešil zinkovanú kvoli jednej veci, ktorú to bohužiaľ nikto nespomenul:
Zinok či žiarový alebo galvanický sa musí dostať z každého spoja, špáry, štrbiny a podobne, čo moje prevedenie nedovoľovalo, a nechcel som sa po práškovom striekaní vysporiadavať s vytekajúcou kyseninou zo spoja Jokla+L-profilu a nechcel som to riešiť špárou, ktorú by som musel pretesňovať.
Toť vsio asi.
Ale môžem s kľudným svedomím poviedať, že amorfy skoro naležato vs. polykryštály skoro ideála poloha, výkonovo a %-tuále skoro to isté. Oboje sa snažia a prispievajú k lepšiemu pocitu investora, že niečo pre túto planétu za svojho života spravil,. . . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Najlepšie bolo, keď som s mangelku inštruoval, že nemusí všetko robiť naraz a že sa na ňu nebudem hnevať, keď náhodou niečo nebude stíhať a nechá to na ďalší deň, že áno. Krásna nedeľa byla,
šup ho do práčky-štart
šup ho obed variť na indukcii- štart
Ja som vonku polieval(vodárnička-1500W)-štart
Bazén-(filtrácia, solár1,solár2)-štart
a dotoho rýchlovarka(2KW)- štart
Ačo nastalo? :eek2: :eek2: :eek2: :eek2: :eek2: :eek2:
Menič v ostrove!!!!!!!! nie hybrid
Chladil ako divý a valil 6,5KW ---2,5KWh solár a 4KWh baterka
To bola potom debata :oops: :oops: :oops: :oops:
Ale všetko dobre dopadlo a žili šťastne až kým ich solár nerozdelil...... :lol: :lol: :lol:
A týždeň predtým- otázka:
(Investor sa vrátil z práce domov po 16:00)
Miláčik?
--Prosím?
Môžem zapať ešte Práčku?
--A prečo by si nemohla?
Už so 3 práčky oprala, umýbačka tiež bežala, obed uvarila,koláčik som v trúbe upiekla, tak sa len pýtam......
Ale musím ju pochváliť, už začala použivať po rokoch aj tie tlačítka na spotrebičoch( odložený štart). . . :fuuu: :fuuu: :fuuu:
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: FVE nad terasou

Příspěvek od stminy116 »

youda píše:Ta terasa je suprovní. Jsem rád, že se tu občas někdo s takovým řešením pochlubí.

Na druhou stranu, pokud budu nějaký altánek nebo terasu dělat někdy já osobně, tak tam stejně dám obyčejnou levnou krytinu a nad ni klasické solární profily a úchyty z hliníku. Prostě standardizované univerzální řešení. To proto, abych třeba za 10 let mohl pohodlně vyměnit panely za jiné a nemusel řešit, že mám všechno udělané na rozměry konkrétního PV modulu.

Pokud je však někdo tak šikovný, že takovou terasu postavil úplně sám, tak pro něj asi nebude problém kdyby ji měl zase rozebrat a trošku upravit.

Z toho vlastně plyne, že pro každého může být vhodné trochu jiné řešení, právě s ohledem na to, jak je zručný :)
Dúfam že nikto nemyslí, že mi to robila firma. Dnešná doba si vyžaduje špeciálny prístup. Ako to bolo aj pri stavbe domu, dve veci mi spravila firma- Strechu a Okná a aj na tie veci som musel dohliadať, pretože si mysleli o mne, že mladu chlapec, sprostý, tak to odflákneme. Opak bol pravdou. Nakoniec museli všetky úpravy, čo som im vytkol dať do stavu takého, ako som im vravel od začiatku. A to nechcem povedať o tom, že to boli starý hercovníci a ja som s nimi zatočil. A od tej doby som tam už nikoho nepustil a nakomplet spravil všetko sám. (sopliak mladý) :lol: :lol: :lol:

Chcem len podotknúť, že moja nie-diagnóza FVE sa zrodila len z titulu, že panely som počítal ako krytinu a nie FV!!. Po takejto predpríprave nieje problém po čase zakryť moju krytinu (Amorfy) polykryštálmi. . . :celebrate4:
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE nad terasou

Příspěvek od kodl69 »

K řízení spotřeby: Je potřeba, aby uživatelka věděla, co se děje , nejlépe nějak graficky, jako je třeba aplikace k midnite: https://www.youtube.com/watch?v=EL4PDMKibyo čas cca 1:15, kde je vidět, kolik je v baterkách a jaká je aktuální spotřeba. Tohle běží na tabletu, kterej je jako domácí informační systém na stěněn v jídelně. Průměrně inteligentní uživatelka v téhle sezóně zatím nedokázala reálně 5kW měnič (30s 6kW) shodit. Dokázala totiž vypozorovat, že pračka ohřívá cca 20 min. a to kafe že si má uvařit před tím, než ji zapne, a nebo po těch 20 min... A že když je v baterce pod 50% tak nastaví odloženej start třeba myčky po 8-mé hodinně ranní. Předpokládám, že k victronu je ještě něco lepšího a taky zadarmo :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek