budování ostrovní fve

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

marko250 píše:Co konkrétně tedy ve vašem domu FVE dělá a co by jste chtěl změnit?
4.15kWp (10x 410Wp panely) + Sofar Solar KTL5 3 fáze + Wattrouter MX na dohrev TUV skrz patronu. Ongrid, přetoky do sítě (zatím zadarmo (vyhodná cena od května zdražuje a proto přechízím na ČEZ), od května virtuální baterie od ČEZu tarif pro soláry).

FVE krmí celý barák, takže včetně TČ, několika serverů, spotřebičů (lednice, mrazák, wifi, televize, switche, trouba, deska, myčka atp).

Včerejší spotřeba RD (mám shelly 3em na hlavním přívodů (na prvním možném místě za hlavním jističem) byla 66,8kWh, FVE vyrobilo 18,8kWh z toho šlo 6,6kWh zpět ČEZu do sítě, zatím zdarma. TČ spotřeba 58kWh, zbytek je pro zbytek el věcí v domě.

Příští rok plánuji koupit elektro auto, jelikož mě to dává na dojíždění do práce smysl (200km za týden, nabíjet přes víkend primárně ze solárů, nebo baterie). Plánuji pořídit ještě několik serverů doma (zde vidím nárust o cca 4kw, severy poběží 24hod denně). Pořídit TČ na ohřev bázenu (25m3) co jsem koukal je to 1kw na příkonu.

Výpadky DS u nás jsou cca 2-3x do roka, většinou hlášeny.

Primárně bych chtěl eliminovat přetoky do sítě a držet to lokálně v bateriích, abych se vyhl platbě za dodávku z VB, to co se už nevejde do fyzické baterie, poslat poté do VB a "střádat" tak na zimu. Rád bych byl maximálně soběstačný.

Rozšířit FVE panely aby dokázali přikrmit auto, servery a bazén (bazén, auto nemusí být na baterii napojeno, TČ nejspíš taky ne, ale zase aby "mělo co cucat baterku"?) a na to dostatečně dimenzoval baterii ...

Ideálně, zda by to šlo rouzdělit do několika kroků. Nemám nyní k dispozici Xset tisíc, ale dokážu si představit postupné budování.

Rád bych si baterie (hlavně kvuli cene) postavil sám (LIFEPO4 + BMS atd), ale nebráním se i hotovému řešení typu Pylontech ...

No, snad jsem to nějak shrnul a nevypadám jak trotrl....
glottis
Příspěvky: 2409
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od glottis »

TC se spotrebou 58kWh za den kdyz ani nemrzne mi prijde dost. To musis mit bud hrad nebo starsi nezaizolovany objekt nebo to cerpadlo topi topnou patronou? Mam taky tepeklo, dum 180m2 plochy a vcera 18kwh i s ohrevem teple vody.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

glottis píše:TC se spotrebou 58kWh za den kdyz ani nemrzne mi prijde dost. To musis mit bud hrad nebo starsi nezaizolovany objekt nebo to cerpadlo topi topnou patronou? Mam taky tepeklo, dum 180m2 plochy a vcera 18kwh i s ohrevem teple vody.
To je další věc která mě trápí, přijde mi, že je to brutálně moc ... Je to TČ Premium X21 od společnosti Schlieger ...
tempImageYUIw9v.gif
(713.94 KiB) Staženo 275 x
V zimě, když bylo nejhur si to vzalo i cca 120kWh

Mám RD s 257m2, nová plastová okna, nové radiátory, bez polystyrenu, střecha zateplena z 50% (rekonstrukce pulky podkroví) zbytek (vatu) chci resit letos. Tepelná ztráta při koupi spočítaná na 18kw, pred oknama. Puvodne byl 18kw elektrokotel, který jel skoro nonstop, takže i takovýto posun je pro mě velké.
PetrDubi
Příspěvky: 1479
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od PetrDubi »

Máme TČ on/off jednofázové s příkonem 2,5 kW při topení a 3 kW při ohřevu TUV, spotřebu domu +/- jako ty a za včerejšek spotřeba komplet necelých 20 kW. Dům TZ 4 kW při -15°C.

Ono teda i ten maximální topný výkon 23 kW u toho tvého TČ mi přijde jako fakt hodně velký výkon. Holt když je taková obrovská TZ, tak je potřeba to předimenzovat, akorát jestli to nebude zase až moc, až se ti podaří to zredukovat zateplením. I když je zase otázka, kam až se ti to podaří srazit.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2409
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od glottis »

Screemy píše:
glottis píše:TC se spotrebou 58kWh za den kdyz ani nemrzne mi prijde dost. To musis mit bud hrad nebo starsi nezaizolovany objekt nebo to cerpadlo topi topnou patronou? Mam taky tepeklo, dum 180m2 plochy a vcera 18kwh i s ohrevem teple vody.
To je další věc která mě trápí, přijde mi, že je to brutálně moc ... Je to TČ Premium X21 od společnosti Schlieger ...
tempImageYUIw9v.gif
V zimě, když bylo nejhur si to vzalo i cca 120kWh

Mám RD s 257m2, nová plastová okna, nové radiátory, bez polystyrenu, střecha zateplena z 50% (rekonstrukce pulky podkroví) zbytek (vatu) chci resit letos. Tepelná ztráta při koupi spočítaná na 18kw, pred oknama. Puvodne byl 18kw elektrokotel, který jel skoro nonstop, takže i takovýto posun je pro mě velké.
vim, ze ses na to neptal co napisu :) ale podle me bys udelal nejlip, kdyz bys prachy na prestavbu elektrarny pouzil na zatepleni. Nejvic pomuze zaizolovat strop/strechu. Pokud mas zpravu o ztratach, mohlo by tam byt rozepsane cim se kde ztraci a ty nejvetsi hrisniky nejak vyresit. Takhle bohuzel to podle me nema cenu. Pokud chces elektrarnou sporit, musel by jsi mit mega elektrarnu a baterie nesmysl, aby i v zime to dalo aspon neco. kdyz bys panely dal na 10kwp a baterie treba 20kwh tak v zime to da 1kwp, baterie bys nabijel pul mesice a vybil je za hodinu az dve. Jedine ten solarnickej cez tarif, tlacit to do site co jde a pak snad to jde za nula brat zpatky a to by mohlo byt zajimavejsi nez mit baterie doma. Bohuzel jestli to mas na dotaci, bude tezky asi u cezu neco vymenit? Ale nevim

tc je invertorove takze i po zatepleni by to bylo fajn regulovatelne a pod to minimum se stejne tezko dostanes. Trosku blby je, ze pokud tam mas radiatory, nebude asi zaizolovana podlaha a pak budou i hodne velke ztraty podlahou a s tim se blbe neco dela.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

glottis píše:
Screemy píše:
glottis píše:TC se spotrebou 58kWh za den kdyz ani nemrzne mi prijde dost. To musis mit bud hrad nebo starsi nezaizolovany objekt nebo to cerpadlo topi topnou patronou? Mam taky tepeklo, dum 180m2 plochy a vcera 18kwh i s ohrevem teple vody.
To je další věc která mě trápí, přijde mi, že je to brutálně moc ... Je to TČ Premium X21 od společnosti Schlieger ...
tempImageYUIw9v.gif
V zimě, když bylo nejhur si to vzalo i cca 120kWh

Mám RD s 257m2, nová plastová okna, nové radiátory, bez polystyrenu, střecha zateplena z 50% (rekonstrukce pulky podkroví) zbytek (vatu) chci resit letos. Tepelná ztráta při koupi spočítaná na 18kw, pred oknama. Puvodne byl 18kw elektrokotel, který jel skoro nonstop, takže i takovýto posun je pro mě velké.
vim, ze ses na to neptal co napisu :) ale podle me bys udelal nejlip, kdyz bys prachy na prestavbu elektrarny pouzil na zatepleni. Nejvic pomuze zaizolovat strop/strechu. Pokud mas zpravu o ztratach, mohlo by tam byt rozepsane cim se kde ztraci a ty nejvetsi hrisniky nejak vyresit. Takhle bohuzel to podle me nema cenu. Pokud chces elektrarnou sporit, musel by jsi mit mega elektrarnu a baterie nesmysl, aby i v zime to dalo aspon neco. kdyz bys panely dal na 10kwp a baterie treba 20kwh tak v zime to da 1kwp, baterie bys nabijel pul mesice a vybil je za hodinu az dve. Jedine ten solarnickej cez tarif, tlacit to do site co jde a pak snad to jde za nula brat zpatky a to by mohlo byt zajimavejsi nez mit baterie doma. Bohuzel jestli to mas na dotaci, bude tezky asi u cezu neco vymenit? Ale nevim

tc je invertorove takze i po zatepleni by to bylo fajn regulovatelne a pod to minimum se stejne tezko dostanes. Trosku blby je, ze pokud tam mas radiatory, nebude asi zaizolovana podlaha a pak budou i hodne velke ztraty podlahou a s tim se blbe neco dela.
neptal, ale děkuji :)

zateplení RD je také v plánu. Upřímně se ale bojím hazet na zeď polystyren, je to stary RD, který prošel několika úpravami atd. Po kompletním zateplení se bojím, že začně plesnivet abudu muset resit nejakou rekuperaci ci tak?

Strechu mam v planu udelat letos (aspon zae nejaky kus) podkrovi/sikminach je 10cm extrudak, 10cm vata a pobyto palubkami ... takze zatepleni zadne .. v pulce podkrovi jsem udelal novou vatu (30cm, parotesky, hlinikove folie) takze pulka je ... ale u zbytku se manzelka zdraha ... chce palubky a nechce dalsi demilce a predelavani ...

na zemi je keramicka dlazba, po kterou jsou elektrikce rosty jako podlahove topeni, to radsi ani nepouzivam, jelikoz neznam vubec jeho funkcnost ... na jednu stranu to je na 16A pojistach, kazda mitnost, takze max asi zname, ale stejne je to 5x 16A pojistky jen na elektrickou podlahovku ...

Dalsi variantou je rozmlatit jednu mistnost podlahu, je stejne kriva, a aspon tam udelat podlahovku + plovoucku, ktera by mohla krapet pomoci ...
PetrDubi
Příspěvky: 1479
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od PetrDubi »

Rekuperace (nebo jakékoliv nucené větrání) je potřeba, když se nedostatečně větrá, což už nejspíš zajistily nový, těsný okna. Pokud je ve zdech vlhkost a sníží se větrání, tak potom na nejchladnějších místech (většinou rohy) začíná růst plíseň. Zateplení z venku tomu naopak pomáhá, protože se na teplejší zdi přestane srážet vlhkost a hlavně se zdi začnou vysušovat - pokud tam nejde vlhkost od země.
Polystyren nepůsobí plesnivění, pokud bude suchá zeď. Jestli máš vlhký zdi, tak by se po oblepení domu polystyrenem mohla plíseň opravdu objevit. Pak by bylo vhodnější použít minerální vatu. Případně se dělají provětrávané fasády s vatou, ale to už je složitější a dražší řešení.
Jinak palubky můžeš přeci klidně dát i na zateplenou střechu, je jenom na tobě jestli tam dáš třeba sádrokarton nebo vrátíš palubky. Ale s tou demolicí to chápu..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

PetrDubi píše:Rekuperace (nebo jakékoliv nucené větrání) je potřeba, když se nedostatečně větrá, což už nejspíš zajistily nový, těsný okna. Pokud je ve zdech vlhkost a sníží se větrání, tak potom na nejchladnějších místech (většinou rohy) začíná růst plíseň. Zateplení z venku tomu naopak pomáhá, protože se na teplejší zdi přestane srážet vlhkost a hlavně se zdi začnou vysušovat - pokud tam nejde vlhkost od země.
Polystyren nepůsobí plesnivění, pokud bude suchá zeď. Jestli máš vlhký zdi, tak by se po oblepení domu polystyrenem mohla plíseň opravdu objevit. Pak by bylo vhodnější použít minerální vatu. Případně se dělají provětrávané fasády s vatou, ale to už je složitější a dražší řešení.
Jinak palubky můžeš přeci klidně dát i na zateplenou střechu, je jenom na tobě jestli tam dáš třeba sádrokarton nebo vrátíš palubky. Ale s tou demolicí to chápu..
Děkuji za upřesnění/ujasnění :)

Plíseň zatím nemám nikde v baráku, vlhké zdi také ne (nikde nejsou žádné mapy, ani vlhká místa vidět).

Rozdělat palubky je těžké, pokoušel jsem se v první místnosti a nakonec tam zkončil sádrokarton :)
PetrDubi
Příspěvky: 1479
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od PetrDubi »

Pokud nejdou palubky rozdělat, tak by nebyl problém dát tam nové, jenom to je pak holt dražší a práce s natíráním a tak.
Ještě se dělají obkladové panlely, které se montují obdobně jako palubky v plno dekorech, cena vychází asi i lip než klasické dřevěné palubky a nemusíš ani nic natírat, cena začíná někde v rozmezí 100-200 Kč za m2, prodávají se třeba i v OBI. Je to podobné jako dělat plovoučku, nic co by jsi doma sám nezvládnul :)
Tady je ukázka:
https://drevosmutny.cz/mdf-obkladove-panely/
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

PetrDubi píše:Pokud nejdou palubky rozdělat, tak by nebyl problém dát tam nové, jenom to je pak holt dražší a práce s natíráním a tak.
Ještě se dělají obkladové panlely, které se montují obdobně jako palubky v plno dekorech, cena vychází asi i lip než klasické dřevěné palubky a nemusíš ani nic natírat, cena začíná někde v rozmezí 100-200 Kč za m2, prodávají se třeba i v OBI. Je to podobné jako dělat plovoučku, nic co by jsi doma sám nezvládnul :)
Tady je ukázka:
https://drevosmutny.cz/mdf-obkladove-panely/
Taky o je možnost :) kazdopadne to budu muset řešit protože potřebuji snížit ztráty domu :)

Když se vrátím ještě k tomu TČ tak to taky řeším, zavolal jsem dnes servis. Protože to pošle mě proste na inverter funguje blbě. Podle štítku si tc muže vzít od 1 do 5 kw na příkonu. Když se kouknu na shelly a měření spotřeby na tc (za hlavním jističem k tc) tak to podle mě proste po 10min cykluje z 0 na skoro 5kw …
B0A55607-F5E2-4383-8BDC-4DB4C32DA541.png
Ale to už jsme úplně mimo téma o FVE :)
Quickyprd
Příspěvky: 249
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Quickyprd »

Pokud bude TČ takto často spínat, tak odejde dost brzo. A asi bude více věcí blbě v nastavění, to by vysvětlovalo tu ztrátu a šílenou spotřebu. Já mám tedy TZ domu 2,1kW a čerpadýlko s výkonem 1,5kW (příkon 450W), ale když jsem svojí blbostí způsobil přetlak a chybu čerpadla (blbé filtry) a byl nucen po teleservisu do příjezdu technika na cca 14dní dát jen přímý ohřev spirálou, tak spotřeba za únor byla o 100kWh vyšší nežli minulý únor. Aneb když čerpadlo nefunguje jako čerpadlo, ale jako elektrokotel, tak to je sakra drahej radiátor...
P.S. Jaký máš jistič? při spotřebě 120kwh za den to musí bejt velkej macek.
Jinak jak píšou jiní. Raději vraz peníze do slušného zateplení a servisu čerpadla, úspora bude určitě větší nežli FVE. na fasády se dělají systémy i na staré zdivo (Baumit open, vaty, konopí apod.), hydroizolace jsou? Jde udělat i vnitřní zateplení, výška stropu je kolik? atd.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Už jsem volal servis aby přijeli a vše zkontrolovali. Mě se pravé to cyklovani vůbec nelíbí … a i ta spotřeba mě přijde moc …

Tady jsou jističe, jedno je hned od tc, druhy je podružných pro FVE než to jde na další do hlavního rozvodu (tam je taky 25A)
848D6772-C728-4510-AE40-3FEAF9CFB4AF.jpeg
98EC77BE-14B4-4420-A81D-9B215E868CBC.jpeg
glottis
Příspěvky: 2409
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od glottis »

Screemy píše:Už jsem volal servis aby přijeli a vše zkontrolovali. Mě se pravé to cyklovani vůbec nelíbí … a i ta spotřeba mě přijde moc …

Tady jsou jističe, jedno je hned od tc, druhy je podružných pro FVE než to jde na další do hlavního rozvodu (tam je taky 25A)
aby cerpadlo menilo vykon je potreba i termostat co to umi. Kotle pak vetsinou umi jak on off s obycejnym termostatem tak menit vykon kdyz tam je opentherm. Ale kdo vi jak to je teda nastavene. Ono je taky osidne to, ze topis radiatorem a tak potrebujesdocela vysokou teplotu vody. A na to to tepelko musi docela makat. Me kdyz natapi vodu do podlahy na 32 tak to bere tak 700W na fazi. kdyz nahriva bojler na 48C je to 800-950 podle teploty jakou uz ma. A je otazka, jestli u radiatoru ma smysl tam tlacit nizsi teplotu. Pak se podel co ti servis rekne, to me zajima :)

Mam taky stary barak po rekonstrukci (cast stary, cast nova pristavena), zatepleni fasady a plastova okna. I bez vetrani a rekuperace mame vlastne az suchy vzduch a za celou zimu nebyli ani zarosena okna. Ale protoze se po koupi ukazalo, ze je stara cast cela mokra, udelali jsme odvetrane podlahy (to nevim jestli funguje) a chemickou injektaz. Cas firma a cas svepomoci ... kremova injektaz. Od te doby vse suche. Ale pises, ze zdi vlhke nejsou tak to nebude tvuj problem. Zatepleni fasady jde i vatou a pak to prej vic dycha.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

glottis píše:
Screemy píše:Už jsem volal servis aby přijeli a vše zkontrolovali. Mě se pravé to cyklovani vůbec nelíbí … a i ta spotřeba mě přijde moc …

Tady jsou jističe, jedno je hned od tc, druhy je podružných pro FVE než to jde na další do hlavního rozvodu (tam je taky 25A)
aby cerpadlo menilo vykon je potreba i termostat co to umi. Kotle pak vetsinou umi jak on off s obycejnym termostatem tak menit vykon kdyz tam je opentherm. Ale kdo vi jak to je teda nastavene. Ono je taky osidne to, ze topis radiatorem a tak potrebujesdocela vysokou teplotu vody. A na to to tepelko musi docela makat. Me kdyz natapi vodu do podlahy na 32 tak to bere tak 700W na fazi. kdyz nahriva bojler na 48C je to 800-950 podle teploty jakou uz ma. A je otazka, jestli u radiatoru ma smysl tam tlacit nizsi teplotu. Pak se podel co ti servis rekne, to me zajima :)

Mam taky stary barak po rekonstrukci (cast stary, cast nova pristavena), zatepleni fasady a plastova okna. I bez vetrani a rekuperace mame vlastne az suchy vzduch a za celou zimu nebyli ani zarosena okna. Ale protoze se po koupi ukazalo, ze je stara cast cela mokra, udelali jsme odvetrane podlahy (to nevim jestli funguje) a chemickou injektaz. Cas firma a cas svepomoci ... kremova injektaz. Od te doby vse suche. Ale pises, ze zdi vlhke nejsou tak to nebude tvuj problem. Zatepleni fasady jde i vatou a pak to prej vic dycha.
Tepelko jsem měl aby tlačilo 55 do radiatoru a 48 vodu. Zkusil jsem to teď snížit na 50 do radiatoru a vodu stejně jako před tím na 48.

Myslim, ze těch 50 bude stačit a příkon to logicky snizilo, tak uvidíme jak ho bude vyhovovat doma.

Po telefonickém rozhovoru dopoledne mě servis řekl, ze je to normální, ale mě to nedalo, jelikož to co 10 min jede proste na max příkon toho tc, no pošlou borce co to zkontroluje.

Kazdopadne, má cenu aspoň přebytky ukládat pomoci ac coupling do baterie? Dnes mám z celkove výroby 22kwh 11kwh na prebytkach. Zatím zadarmo do site, od května do vb, ale tam se zase platí distribuci …
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3398
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od marko250 »

A co to čerpadlo donutit jet hlavně v sluneční čas a tím tu energii více využít,třeba nastavit vyšší komfortní teplotu v domě po ten čas a přez noc nechat jen v případě velkých výkyvů.Co snížit tu teplotu do radiátorů a nechat jej běžet delší dobu v kuse(když svítí 7-20:00) a pak někdy ráno jen hodinku,pokud vůbec. To čerpadlo mi google vyhodilo jako bazénové,to tedy jestli je tak účinnost bude tragická,ty jsou na letní teploty vzduchu.
16kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /15xJAsolar / Mono 385, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x EASUN <100A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

marko250 píše:A co to čerpadlo donutit jet hlavně v sluneční čas a tím tu energii více využít,třeba nastavit vyšší komfortní teplotu v domě po ten čas a přez noc nechat jen v případě velkých výkyvů.Co snížit tu teplotu do radiátorů a nechat jej běžet delší dobu v kuse(když svítí 7-20:00) a pak někdy ráno jen hodinku,pokud vůbec. To čerpadlo mi google vyhodilo jako bazénové,to tedy jestli je tak účinnost bude tragická,ty jsou na letní teploty vzduchu.
Jedná se o toto TČ: https://www.schlieger.cz/tepelne-cerpadlo-premium-x/ přesně X21

V noci mám nastaveno na termostatu (Siemens RDS110) 18 stupňů, přes den 20 stupňů (zvláštní je, že termostat ukazuje 20 ale wemos d1 mini s bme280 ukazují 22 ...) časový interval den 6-21 zbytek noc.

Myslím, nedokážu si představit, že by topení podle slunce nebylo výhodne, respektivě pořádně ani nevím, jak TČ donutit aby topilo jen "když svítí sluníčko" :) Kromě tedy zvedání manuálně teplot :)
cipis
Příspěvky: 4951
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od cipis »

A udělal sis kalibraci toho termostatu?
Mám 4 ks PT32wifi od elektrobocku a u všech jsem dělal kalibraci, +/- stupeň není problém.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

cipis píše:A udělal sis kalibraci toho termostatu?
Mám 4 ks PT32wifi od elektrobocku a u všech jsem dělal kalibraci, +/- stupeň není problém.
Jakou kalibraci termostatu myslis?

Díky
Diablo1st
Příspěvky: 1764
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

Screemy píše: Kazdopadne, má cenu aspoň přebytky ukládat pomoci ac coupling do baterie? Dnes mám z celkove výroby 22kwh 11kwh na prebytkach. Zatím zadarmo do site, od května do vb, ale tam se zase platí distribuci …
S 3f systémom je to troška vopruz. Robia sa aj 3f nabíjače, ale sú na môj vkus troška drahé a navyše treba (väčšinou) HV batérie, čo tiež ide do peňazí.

V tomto prípade už by bolo asi lepšie spraviť druhú ostrovnú 1f FVE . TČ a ostatné nechať na súčasnej FVE a za ňou cez ATS spraviť 1f rozvod s 1-2ks meničmi a LV baterkami.

Už ste zistili, aké sankcie hrozia pri porušení zmluvy?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Diablo1st píše:
Screemy píše: Kazdopadne, má cenu aspoň přebytky ukládat pomoci ac coupling do baterie? Dnes mám z celkove výroby 22kwh 11kwh na prebytkach. Zatím zadarmo do site, od května do vb, ale tam se zase platí distribuci …
S 3f systémom je to troška vopruz. Robia sa aj 3f nabíjače, ale sú na môj vkus troška drahé a navyše treba (väčšinou) HV batérie, čo tiež ide do peňazí.

V tomto prípade už by bolo asi lepšie spraviť druhú ostrovnú 1f FVE . TČ a ostatné nechať na súčasnej FVE a za ňou cez ATS spraviť 1f rozvod s 1-2ks meničmi a LV baterkami.

Už ste zistili, aké sankcie hrozia pri porušení zmluvy?
Co jsem koukal, tak na 3f zařízení pro AC coupling jsem na cca 70tis ... :roll: plus baterie atd ...

Tim myslite udelat ostrov a u nej koplet samostatne draty, rozvody atd?

Diky

PS: nikde jsem to nemohl vycist ...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek