AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
huco
Příspěvky: 10
Registrován: čtv lis 03, 2022 9:10 pm

AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od huco »

Pozdravujem vospolok,

Potreboval by som radu. Pri trojfázovom zapojení Kinga sú fázy posunuté?
Je možné na toto zapojenie pripojiť 3f asynchrónny motor? Napríklad čerpadlo ...
Má niekdo skúsenosť?
Vďaka.
sisdale
Příspěvky: 296
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od sisdale »

huco píše:Pozdravujem vospolok,

Potreboval by som radu. Pri trojfázovom zapojení Kinga sú fázy posunuté?
Je možné na toto zapojenie pripojiť 3f asynchrónny motor? Napríklad čerpadlo ...
Má niekdo skúsenosť?
Vďaka.
No jestli mas tri kingy s paralelnimi kartami a mas nastavene spravne poradi fazi v jejich settingach, tak ano faze jsou posunuty presne 120stupnu. Jen to chce dodrzet spravne poradi fazi at se ti netoci motor obracene.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
huco
Příspěvky: 10
Registrován: čtv lis 03, 2022 9:10 pm

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od huco »

Vďaka za odpoveď.
3 kingy mám aj paralelné karty ale ešte to nemám nahodené. Zisťujem či niekto má tento setup a či mu na tom bežal 3f motor.
sisdale
Příspěvky: 296
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od sisdale »

huco píše:Vďaka za odpoveď.
3 kingy mám aj paralelné karty ale ešte to nemám nahodené. Zisťujem či niekto má tento setup a či mu na tom bežal 3f motor.
Ten motor na tom normalne pojede. Pokud je jeden 3f motor jedinym duvodem pouziti tri menicu v 3f zapojeni, volil bych cestu paralellniho spojeni tri menicu do jedne faze s vykonem 15kW a na ten jeden 3f motor hodil frekvencni menic. Predpokladam, ze za menici bude take rada jednofazovych spotrebicu, jejichz prikon muze klidne prevysovat prikon toho jedineho 3f motoru. Lepe se pak bude rozkladat zatez mezi menice. Pokud bude u kazdeho menice take jeden PV string tim lepe. Efektivita reseni bude nejvyssi zenes-li PV vykon do AC out bez nutnosti projit bateriovym vstupem.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
huco
Příspěvky: 10
Registrován: čtv lis 03, 2022 9:10 pm

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od huco »

Paralelné zapojenie 1f, znamená aj reorganizáciu rozvodu fáz v rozvadzači + vyriešiť prepínanie sietí pri "Back to grid" impulze. Taktiež mám dva kusi EBV jeden dvojfázové nabíjanie a jeden 3fázové nabíjanie po 16A na fázu kde by som musel vymeniť prívod z 2.5mm na 4mm pri 32A nabíjani po jednej fáze. A pri 3fázovom nabíjaní by som prišiel o jednu fázu. Max je 32A po jednej fázi.
Preto som sa rozhodol pre 3f zapojenie.
Ale kľudne ma oprav ak zle rozmýšľam.
Vďaka.
Pawel
Příspěvky: 845
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od Pawel »

Stačí přepínač z 1f na 3f.
huco
Příspěvky: 10
Registrován: čtv lis 03, 2022 9:10 pm

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od huco »

sisdale píše: Ten motor na tom normalne pojede. Pokud je jeden 3f motor jedinym duvodem pouziti tri menicu v 3f zapojeni, volil bych cestu paralellniho spojeni tri menicu do jedne faze s vykonem 15kW a na ten jeden 3f motor hodil frekvencni menic. Predpokladam, ze za menici bude take rada jednofazovych spotrebicu, jejichz prikon muze klidne prevysovat prikon toho jedineho 3f motoru. Lepe se pak bude rozkladat zatez mezi menice. Pokud bude u kazdeho menice take jeden PV string tim lepe. Efektivita reseni bude nejvyssi zenes-li PV vykon do AC out bez nutnosti projit bateriovym vstupem.
Práve som dostal odpoveď z helpdesku ECO Produkt kde som meniče kupoval a to:
"Na menič sa nedá pripojiť žiadny 3f točivý spotrebič / motor nakoľko menič má spínanú sínusoidu ktorá je nevhodná na točivé zariadenia. Takže ani na asynchronné motory, ani na všeobecné motory sa daný menič nemôže pripájať."

Sisdale máš toto zapojenie odskúšané v reále?
cipis
Příspěvky: 4946
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od cipis »

Co to je, spínaná sínusoida?
A nemysleli tři kingy v paralelu, ale na navýšení výkonu, ne na posunuté fáze?
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od Soban »

Taky by mě zajímalo co to je "spínaná sínusoida".

Jinak pokud máš 3 stejné měniča a mají paralelní karty tak jdou zapojit jako 3f systém a nebo jako 1f systém s 3x větším výkonem (pokud máš 3 kusy).

Jediné co jsem u takto zapojených měničů našel v návodech že se tam nedají připojit motory zapojené do trojůhelníka, pouze do hvězdy, je to celkem logické protože měniče jsou zapojené mezi N a nějakou fázi L.

Když tam bude motor zapojen do trojůhelníka kdoví jak by to elektronika - ta synchronizace vyhodnocovala .....

Prostě pokud máš motory tak je lepší je nechat na DS a pokud je potřebuješ připojit k FVE tak přes frekvenční měnič a nemusí tě pak 3f zajímat.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
cipis
Příspěvky: 4946
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od cipis »

Také mi přijde praktičtější řešení ten frekvenční měnič 1f/3f.

To by mě zajímalo, proč neumí trojúhelník. Kvůli ochranám? Proud pak neteče do N, tak to měnič vyhodnotí jako chybu?
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od Soban »

cipis píše: To by mě zajímalo, proč neumí trojúhelník. Kvůli ochranám? Proud pak neteče do N, tak to měnič vyhodnotí jako chybu?
To netuším, prostě v těch návodech co jsem četl bylo že k tomu motor zapojený do trojúhelníku nelze připojit.

Podle mě buď se rozhodí ta synchronizace 3f protože proud nepoteče přes N a nebo mě napadá že by byl nějaký měnič vždy přetížen, protože to teče mezi fázemi a měniče jsou přes N spojené a přetížily by se ty polovodiče.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
huco
Příspěvky: 10
Registrován: čtv lis 03, 2022 9:10 pm

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od huco »

Chalani prečo preferujete jednu fázu z väčším výkonom?
soami
Příspěvky: 695
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od soami »

Není nutné řešit asymetrii zatížení jednotlivých fází v průběhu dne. 1 výkon, 1 příkon.
cipis
Příspěvky: 4946
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od cipis »

Protože nikdy nezatížíš 3f tak rovnoměrně, abys v každé měl spotřebu stejnou a ještě pod maximem v té konkrétní fázi.
Musíš pečlivě rozdělovat, co dát na různé fáze, co na stejnou atd.
Když to všechno přepínačem hodíš na jednu výkonnější, tak neřešíš vůbec nic, jen si vlastně řešíš uspávání 2. a 3., abys ušetřil za chod naprázdno. Kdežto u 3f ti klidně poběží všechny kvůli, plácnu, 20W světel na každé fázi, všechny tři.
Neušetříš ani na mědi, ok, možná 2/3 nuláku, ale to máš zpátky za pár nocí stand-by dvou měničůů.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 153
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od Camel »

Soban píše:
cipis píše: To by mě zajímalo, proč neumí trojúhelník. Kvůli ochranám? Proud pak neteče do N, tak to měnič vyhodnotí jako chybu?
To netuším, prostě v těch návodech co jsem četl bylo že k tomu motor zapojený do trojúhelníku nelze připojit.

Podle mě buď se rozhodí ta synchronizace 3f protože proud nepoteče přes N a nebo mě napadá že by byl nějaký měnič vždy přetížen, protože to teče mezi fázemi a měniče jsou přes N spojené a přetížily by se ty polovodiče.
To s tou hvězdou a trojúhelníkem mě také zajímá. V návodu od Kinga o tom není vůbec ani zmínka. Čekal jsem že vytvoření 3f systému na kingovi nemá žádná takováto omezení. :shock:
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
PetrDubi
Příspěvky: 1479
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od PetrDubi »

Asi je tam nějaký problém s tím, že holt z těch fází (u tohohle zapojení motoru) neteče proud z fáze přes nulu (střed hvězdy) zpátky do měniče, ale teče vlastně mezi fází jednoho měniče a fází druhého měniče. Měnič je dělaný na to, aby proud tekl z výstupu ven a v zapojení do trojúhelníka by vlastně měl téct přes výstup dovnitř, což holt není v souladu se zapojením měniče. Vlastně by měl ten proud (pokud by to fungovalo) téct například z fáze meniče 1 přes vinutí do fáze měniče 2 a přes nulu měniče 2 do nuly měniče 1 a tím by se uzavřel obvod. Nejspíš to (v lepším případě) schodí nějaké ochrany v měničích nebo to (v horším případě) může vypálit měnič.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 153
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od Camel »

Tohle je celkem dost podstatná informace. Díky za bližší vysvětlení. Čekal bych že toto bude v návodu hned u 3f zapojení jako první upozornění s velkým nápisem a několika vykřičníky. Ale jak říkám nenašel jsem tam o tom ani zmínku.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
sisdale
Příspěvky: 296
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od sisdale »

PetrDubi píše:Asi je tam nějaký problém s tím, že holt z těch fází (u tohohle zapojení motoru) neteče proud z fáze přes nulu (střed hvězdy) zpátky do měniče, ale teče vlastně mezi fází jednoho měniče a fází druhého měniče. Měnič je dělaný na to, aby proud tekl z výstupu ven a v zapojení do trojúhelníka by vlastně měl téct přes výstup dovnitř, což holt není v souladu se zapojením měniče. Vlastně by měl ten proud (pokud by to fungovalo) téct například z fáze meniče 1 přes vinutí do fáze měniče 2 a přes nulu měniče 2 do nuly měniče 1 a tím by se uzavřel obvod. Nejspíš to (v lepším případě) schodí nějaké ochrany v měničích nebo to (v horším případě) může vypálit měnič.
Jj, ten trojuhelnikovy motor, zpusobi ze se sectou ty napeti vnitrnich DC sberenic, ze kterych vytvari vystupni IGBT mustek 1f output. Ty tranzistory maji napetovou dimenzi 600 V. V mych Axpert klonech je DC sbernice 8x battery voltage, a pri PV, kdyz uz jsou dobite baterie a neni kam tlacit vykon z PV, na 471 V. Takze pri tom trojuhelniku bude na tech IGBT v nevhodny okamzik v podstate pres 900V a odpali se. Skutecne je potreba dbat na to, aby vykon sel jen ven a netlacilo proti nemu jine posunute napeti. Neco jineho je kdyz jsou ty menice synchronizovane a spojene parallelne, ty napeti jedou identicky.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Sluncejeelektrina
Příspěvky: 55
Registrován: úte úno 22, 2022 12:30 am

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od Sluncejeelektrina »

Mam 3f menic ongrid, ktery je interne take zapojeny do hvezdy a pohanim TČ 3f 5kW motor. Uplne v pohode. Nerekl bych ze zapojeni ongrid v tom neco meni. Treba dieselagregat 3f je take zapojeny do hvezdy a muze pohanet motor v trojuhelniku a nic se nepokazi. Je to tezko predstavitelne jak ty proudy putuji, ale podle meho by nemel byt problem pripojit motor v trojuhelniku na 3 invertery spojene do hvezdy. Proud u menice tece uplne stejne pres fazi a nulak. Akorat se do nulaku vraci pres fazi sousedniho menice a vsechny menice maji pospojovane nulaky. Pouze muj nazor, bez zaruky.
huco
Příspěvky: 10
Registrován: čtv lis 03, 2022 9:10 pm

Re: AXPERT KING II 5KW v 3 fázovom zapojení

Příspěvek od huco »

Motor zapojený do trojuholníku nemám iba do hviezdy kalové čerpadlo a kompresor. Budúci týždeň odskúšam a napíšem skúsenosť ...
Každopádne do paralelného 1f zapojenia sa mi nechce kvôli prepínaniu sietí "SB režim / Utility režim" tam by som musel riešiť zlúčenie fáz pri Solar-Battery režime a znova späť na 3f pri Utility režime. Cez stýkač neviem ten nebude dostatočne rýchly alebo relé, na ten výkon drahé ...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek