zapojení hybridního střídače

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od honzaL »

Lucano88 píše:Tak možná se vyplatí prodávat zbytky např. přes nano energies - otázka je, co vše je potřeba k tomu, aby čez vyměnil elektroměr za oboustranný? Má někdo nějaké informace? Na internetu jsem toho moc nenašel :(
Je třeba zahájit jednání s distributorem. Může se vám stát i to co se stalo před několika lety mě a to je, že distributor mi oznámil, že nemá volnou kapacitu a mám smůlu. Mě to moc nevadilo, ale mám další zkušenost. Výměnu elektroměru si automaticky zařizuje distributor, protože mu patří.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od xmasin »

tomas píše:ta daň byla u elektráren do 10kW zrušena
http://oenergetice.cz/energeticka-legis ... tsi-chybu/
To byla daň z elektřiny jako takové, na faktuře od distributora to je 28,30 Kč/MWh, to o čem píšu je daň z příjmu. Pokud prodám obchodníkovi s elektřinou byť jen 1 kWh tak částku, kterou za ni obdržím musím přiznat a zdanit.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2579
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od tomas »

A co toto:
"příjmy do 30 000 korun ročně budou osvobozeny od daně"
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... 70hk_pHUlk

Těchto elektráren (s prodejem přebytků bez licence) jsme tento rok postavili několik a daň zatím nikdo neřešil, tak mne to překvapuje.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od Nicholas »

30000/400 = max 75 MWh, kdo to ročně dodá do sítě s FVE do 10 kWp? :)
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Lubos999
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 19, 2024 11:56 am
Lokalita: Znojmo
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 2*280AH
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od Lubos999 »

Dobrý den.
Potřeboval bych prosím poradit se zapojením střídače 3-4KW na jednu fázi u třífázového rozvodu v chatě. Nejde mi o přisosávání spíš o přepínání sítí, kdy FV a baterky už nebudou stíhat.
Nemám žádný třífázový spotřebič. Roční spotřeba cca 5MWH. Malý bojler lednice mrazák pračka keramická deska nějaký ten malý přímotop.Mohu přepojit v rozvaděči vše na jednu fázi a používat jen tu. V tom případě co na to distributor, že na dvou fázích nebude žádný odběr.
Mohu samozřejmě u distributora požádat o jenofázové připojení, ale to obnáší elektrikáře, revizora a ještě platit za změnu. Velmi děkuji.
Přílohy
3ff.jpg
pibi
Příspěvky: 926
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od pibi »

Použiješ 3f přepínač sítí, pokud pojedeš ze střídače, bude celý rozvod 1f, když přepneš na síť, bude rozvod 3f.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Lubos999
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 19, 2024 11:56 am
Lokalita: Znojmo
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 2*280AH
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od Lubos999 »

pibi píše: pát kvě 24, 2024 7:30 pm Použiješ 3f přepínač sítí, pokud pojedeš ze střídače, bude celý rozvod 1f, když přepneš na síť, bude rozvod 3f.
Děkuji, a ještě se zeptám je možné pro takové zapojení použít místo čínských hybridů pro moje slabé odběrné místo použít třeba Axpert VM 24V 3000W, aby automaticky až dojde slunce a baterky přepl na DS? Nebo když nestíhá slunce a baterky taky rovnou přepl na DS? Děkuji
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570005
Lubos999
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 19, 2024 11:56 am
Lokalita: Znojmo
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 2*280AH
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od Lubos999 »

pibi píše: pát kvě 24, 2024 7:30 pm Použiješ 3f přepínač sítí, pokud pojedeš ze střídače, bude celý rozvod 1f, když přepneš na síť, bude rozvod 3f.
Přemýšlel jsem nad tím, ale 3F přepínač sítí to nevyřeší, nebo když si to maluji tak nevím jak by to fungovalo. Podle třech prodejců čínských klonů nesmí být společný spojený nulák pro vstup a výstup střídače. Musí přes přístroj jen procházet. Tím padá varianta číslo I na obrázku. Myslel jsem že bych udělal variantu číslo 2 ale nevím jestli mohu potom v rozvaděči spojit tři fáze do jedné při zachování jednoho nuláku procházejícího pouze přes střídač.
pibi
Příspěvky: 926
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od pibi »

3f.png
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Lubos999
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 19, 2024 11:56 am
Lokalita: Znojmo
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 2*280AH
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od Lubos999 »

pibi píše: pát kvě 24, 2024 10:14 pm3f.png
Děkuji. Ale dle schematu bude ke střídači připojena pouze baterie a fv panely. Nebude ke střídači přiveden DS. Pokud by se tak učinilo opět dojde k propojení nuláku mezi vstupem a výstupem. Nebo tedy myšleno tak že přepínač sítě přepíná třeba když dojde k vybití baterie na určenou nejnižší mez?
Vím ptám se jak tupoun, ale jsem vděčný za každou radu.
cipis
Příspěvky: 4951
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od cipis »

Nulák na vstupu a nulák na výstupu musí být spojený, navíc propojený na zem.
Vyber si pořádný měnič, o kterém prodejci nekecají voloviny.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pibi
Příspěvky: 926
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od pibi »

Tohle je schéma zapojení pro ostrov, střídač není spojen se sítí distributora.
Pro manuální přepínání použiješ 3pólový přepínač sítí 1-0-2, dělají se v provedení na DIN lištu, od různých výrobců, za různou cenu, např:
https://cz.traconelectric.com/product/S ... ac-3P--63A

Pokud chceš automatické přepínání, použiješ buď přepínač se servopohonem, ta cena bude výživná, nebo vzájemně mechanicky a elektricky blokovaný pár stykačů, případně reverzační stykač, což je mechanicky blokovaný pár v jedné krabici. Cena bude trochu méně výživná, než předchozí varianta.
Případně použiješ levný čínský přepínač, a pak si budeš stěžovat, že vyhořel. :hell:
https://allegro.cz/nabidka/automaticky- ... rgQAvD_BwE
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Lubos999
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 19, 2024 11:56 am
Lokalita: Znojmo
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 2*280AH
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od Lubos999 »

cipis píše: pát kvě 24, 2024 11:39 pm Nulák na vstupu a nulák na výstupu musí být spojený, navíc propojený na zem.
Vyber si pořádný měnič, o kterém prodejci nekecají voloviny.
Velmi děkuji, už jsem to pochopil. To že nulák bude spojený taky chápu. Jen ještě mě není jasná věta "nulák navíc propojený na zem". To jako mám spojit nulák se zemí?
pibi
Příspěvky: 926
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od pibi »

V síti TN musí být spojen nulák se zemí. Od distributora Ti domů jde společný PEN, který je spojen s domovním uzeměním (MET nebo HOP).
V síti TN-S se rozdělí na vodiče PE a N, které pokračují samostatně dále. Pokud odpojíš síť distibutora, musíš zajistit, aby N zůstal propojený s PE.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Lubos999
Příspěvky: 9
Registrován: ned kvě 19, 2024 11:56 am
Lokalita: Znojmo
Výkon panelů [Wp]: 1600
Kapacita baterie [kWh]: 2*280AH
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od Lubos999 »

pibi píše: sob kvě 25, 2024 10:29 pm V síti TN musí být spojen nulák se zemí. Od distributora Ti domů jde společný PEN, který je spojen s domovním uzeměním (MET nebo HOP).
V síti TN-S se rozdělí na vodiče PE a N, které pokračují samostatně dále. Pokud odpojíš síť distibutora, musíš zajistit, aby N zůstal propojený s PE.
To mě bohužel nějak tedy uniká. Myslel jsem že dle výše uvedeného zapojení na obrázku dojde pouze k odpojení od DS tři fáze a N + PE zůstanou zachovány. Poprosím tedy ještě o zapojení čínského přepínače, jak by to mělo vlastně celé vypadat. Děkuji
Přílohy
Přepínač.jpg
cipis
Příspěvky: 4951
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: zapojení hybridního střídače

Příspěvek od cipis »

pibi: Jj, přesně tak. Měnič je další zdroj, stejně jak elektrárna někde venku. A aby se ze zdroje IT stal TN, tak se musí jeden z fázových vodičů uzemnit.
Victron má třeba v Multiplusu relé, které to uzemnění udělá za tebe. Nicméně je "správnější" si to uzemnit sám (třeba bude pak jiný měnič, jiná značka, porucha, cokoliv).

Lubos999: u toho krámu se přepíná i N, což je blbost, obzvláště u téhle čínské sračky.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek