vytazovanie trochu inak...

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Migel »

ahojte..
pohravam sa z myslienkou ako by sa dalo (mozno aj cez nodered alebo) najlepsie poskladat nejaky univerzalny vytazovac podobny tomu marekovmu vytazovacu, ale stym rozdielom ze marekov vytazovac funguje na zaklade napetia baterie.No a ja rozmyslam ze najlepsie by bolo:
1- snimat bateriu a to: len kolko A/V cize W tecie do baterie,(najlepsie nejakym externym senzorom) aby to bola sucast vytazovaca
2- snimat spotrebu za menicom,(zasa asi nejakym externym senzorom)
3- snimat vykon panelov: hodnotu co ide z regulatora
toto vsetko by sa porovnalo aby sa vyuzil kazdy jeden watt z panelov naplno.
myslym na to ze ak ma clovek dost velku baterku alebo ak uz ma nabitu bateriu na urcite jemu dostatocne napetie tak ostatna energia ktora by robila ten rozdiel v tom merani by mohla ist napriklad do AN.
nemam dostatok elektrotechnickych skusenosti tak sa ospravedlnujem za to ak to bude niekomu na smiech ale z mojho hladiska my to dava trochu zmysel len by som potreboval nejako usmernit..
mozno ako nejaky zaklad by bolo mozne pouzit nejake plc ale vyhodnocovanie tej spotreby a kykonu z panelov a do baterie sa my zda trochu zlozite..
marekov vytazovac funguje na zaklade napetia baterie cize ju v urcitom rozsahu aj vybija,ja som myslel skorej na to aby ten rozdiel co by tiekol do baterie, tiekol radsej do spiral..
napriklad na paneloch je 2000W a spotreba je 800W tak do baterky nam +/- tecie 1200W.samozrejme ze ak mame bateriu nabytu na nejakych dostacujucich 80% tak ostatny vykon ktory by siel do baterie by siel do spotreby pokial by sa spotreba nevyrovnala vykonu z regulatora.
co na to vravyte,zaoberal sa tym niekto?
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od bokser01 »

Něco takého jsem testoval s triakovým řízením na raspberry pi, data si to bralo přímo z monitoringu a logikou řídilo. různě jsem to testoval a pak to zůstalo ležet v šuplíku :D Určitě by se tím dal udělat slušný vytěžovač. Ale momentálně na to nemám čas
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Mex »

Udivuje mě, jak se lidi snaží udělat všelijaké to vytěžování a spínání spotřebičů externím automatem.
Sice vím, že správný prepper nespoléhá na elektroniku. Ale přece jen už máme za sebou skoro čtvrtinu 21. století.

Já teda znám jenom kombibedny, tj. škatule vše v jednom. Ale zřejmě to bude platit i u systémů, poskládaných z komponent, že z nich můžu vytahat mraky informací.
No a v centru veškerého dění je pak nějaká chytrá krabička. Například Home Assistant na nějaké desce RPi, případně na nějakém starém noťasu a podobně.
Nebo jiný systém domácí automatizace, např. Domoticz.

No a ta chytrá škatule má k dispozici maximum informací. Takže ne jen nějaké napětí baterky, ale i aktuální příkon z panelů a odběr domu, předpověď počasí, aktuální spotové ceny, venkovní/vnitřní teplotu, případně i databází zkušeností a scénářů z minula a podobně. Takže má mnohem víc a lepších informací pro rozhodování jestli pustit třeba nahřátí bojleru, bazénovou filtrace, topení do podlahovky, klimatizaci nebo co já vím co.

A stejně tak může snadno reagovat na vnější podněty, kdy jí třeba po internetu řeknu, že dneska si domu vezu milenku a potřebuju předehřát vířivku a podobně.
A samozřejmě může veškerou svou činnost logovat, případně o ni informovat po mobilu, internetu atd.
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od kodl69 »

plně s tím souhlasím. Mám HA, a v tom celkem dost dat pro ovládání spotřebičů, jenom jsem se ještě nedokopal k tomu, abych připojil nějaký výstupy.
U Victronu je možnost přímo v Cerbu provozovat Nodered, s tím už jsem dva jednoduchý systémy s přebytky do boileru napsal, sice jsem se dost natrápil, ale umí to všechno, co je v požadavcích výše, tj hlídá se odběr měniče, hlídá se SOC baterie, a u jednoho je možno nastavit dva režimy provozu, je to chata. A jestli jde něco do baterie nebo ne neřeším, jenom ty spotřebiče spínám podle SOC, tj sice jsou tam nějaký mikrocykly, ale co už.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od betmen »

Mex, udivuje ma, ze nevies ako funguje kybosov, alebo marekov vytazovac.
pre bojler su to dve idealne varianty, kedy ti nezahuli plny vykon do spiraly (bezne 2kW) ako to spravi rele ovladane home assistantom, ale postupne zvysuje vykon do spiraly a tym padom pali naozaj iba prebytky, kdezto okruh spinany cez rele/stykac vali plny vykon bez ohladu na mrak / zatazenie menica / pokles napatia na baterke atd...
kazdopadne ovladanue cez HA ma tiez svoje benefity a vyhody...
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od bokser01 »

v HA to mám teď udělané, že dle nějakých parametrů připojuji a odpojuji bojlery... To je sice hezký ale bohužel to neřeší takové ty dny kdy je zataženo ale ne temno... (Nemyslím teď léto) Když máš krásně plynulý vytěžovač, tak se ti přitom ne uplném temnu dobije hezky pozvolna baterka ale když do toho pak pustíš 2kw bojler a docucáváš z baterky zbytečně cykluješ... Kdež to vytěžovač by mohl krásně plynule spotřebovávat jen cokoliv navíc. :D Nemáte někdo zkušenost s tím vytěžovačem "jehně" od Ampéráka?
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Migel »

Mex píše: ned čer 16, 2024 9:20 pm Udivuje mě, jak se lidi snaží udělat všelijaké to vytěžování a spínání spotřebičů externím automatem.
Sice vím, že správný prepper nespoléhá na elektroniku. Ale přece jen už máme za sebou skoro čtvrtinu 21. století.

Já teda znám jenom kombibedny, tj. škatule vše v jednom. Ale zřejmě to bude platit i u systémů, poskládaných z komponent, že z nich můžu vytahat mraky informací.
No a v centru veškerého dění je pak nějaká chytrá krabička. Například Home Assistant na nějaké desce RPi, případně na nějakém starém noťasu a podobně.
Nebo jiný systém domácí automatizace, např. Domoticz.

No a ta chytrá škatule má k dispozici maximum informací. Takže ne jen nějaké napětí baterky, ale i aktuální příkon z panelů a odběr domu, předpověď počasí, aktuální spotové ceny, venkovní/vnitřní teplotu, případně i databází zkušeností a scénářů z minula a podobně. Takže má mnohem víc a lepších informací pro rozhodování jestli pustit třeba nahřátí bojleru, bazénovou filtrace, topení do podlahovky, klimatizaci nebo co já vím co.

A stejně tak může snadno reagovat na vnější podněty, kdy jí třeba po internetu řeknu, že dneska si domu vezu milenku a potřebuju předehřát vířivku a podobně.
A samozřejmě může veškerou svou činnost logovat, případně o ni informovat po mobilu, internetu atd.
Zapinat a vypinat rele na zaklade niecoho dokazem aj ja teraz z nodered..
Ale aby to bolo postupne riadene podla toho co som pisal vyssie tak to je na mna trosku dost(no nic co by som casom nedotiahol do konca ak bude v mojich silach)..
Boxer01: viem ze teraz kazdy robi nieco ine a casu je vzdy malo..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Mex »

betmen píše: ned čer 16, 2024 9:42 pm Mex, udivuje ma, ze nevies ako funguje kybosov, alebo marekov vytazovac.
...
Ale jo, vím. Koukal jsem na schéma toho Markova vytěžovače.
Nikde přece není řečeno, že HA umí akorát tupě cvaknout relátkem. Existují SSR s analogovým řízení. Které pak umí regulovat příkon fázovým řízením (jako to dělá ten Marek), nebo vypadáváním period, případně delšími periodami ON/OFF a podobně. Podle toho, co bude danému měniči dělat nejlíp.
A nemusí to být ani rovnou koupené SSR, ale dá se i ubastlit.
Zrovna nedávno tady šel dotaz na analogové SSR Carlo Gavazzi, kde jsou pěkné obrázky všech režimů, které to umí.
viewtopic.php?p=236773#p236773
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1572
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od TomHC »

Ja som toto riešil už dávnejšie, ale zavrhol som to. Ako bolo by to zaujímavé a nepochybne užitočné, ale ak máš dosť kapacity v baterkách, tak z toho netreba robiť vedu (mikrocykly, atď). Veľmi v skratke - riadim to cez HA, zapínanie a zvyšovanie výkonu je v krokoch 1-2-3 kW, automatizácia sa spúšťa každých 5 minút (stačí, lebo dosť bateriek), do úvahy sa berie plávajúci priemer za 5 minút (výkon z/do batérie) a podľa SoC a predpovede ziskov na aktuálny a nasledujúci deň sa spustí ohrev.

Analógové SSR a riadenie z HA v sekundových intervaloch by nebolo úplne márne, ale LFP skôr odídu na starobu ako na počet cyklov (aj s mikrocyklami). Prikladám graf nahrievania bojleru zo včera, pekne vidieť výkon z MPPT, odber bojleru a výkon z/do batérie. Tých mikrocyklov je tam habadej, ale vôbec sa z toho nejdem zblázniť.

Ak by som zmenil spúšťanie automatizácie na každú minútu a priemer by som nahradil druhou automatizáciou na okamžité zníženie/vypnutie ak je odber z batérie, tak by som softvérovo zabránil mikrocyklom, ale uštval by som asi relátka čo ovládajú špirály :)
Přílohy
bojler-ohrev.png
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Migel »

Preto by to bolo vhodne riadit postupne cez triak...
Teraz rano zacinam s baterkou niekde okolo85% ked je prechodne obdobie tak to bolo tak isto lebo som mal kuchynu prepnutu na ds a ked ti ide len 800 alebo 1000w z panelov a spotreba domu je minimum tak je somarina podla mna zapinat 2000 alebo 1300w naraz a brat to z baterky, keby to mohlo ist priamo z panelov hned od zaciatku ten prebytok.a postupne by sa bud zvysoval alebo znizoval na zaklade spotreby domu a vyroby..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1572
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od TomHC »

Migel píše: pon čer 17, 2024 8:44 am Preto by to bolo vhodne riadit postupne cez triak...
Teraz rano zacinam s baterkou niekde okolo85% ked je prechodne obdobie tak to bolo tak isto lebo som mal kuchynu prepnutu na ds a ked ti ide len 800 alebo 1000w z panelov a spotreba domu je minimum tak je somarina podla mna zapinat 2000 alebo 1300w naraz a brat to z baterky, keby to mohlo ist priamo z panelov hned od zaciatku ten prebytok.a postupne by sa bud zvysoval alebo znizoval na zaklade spotreby domu a vyroby..
Riešiš takéto veci a potom že nemáš čas na iné veci :mrgreen:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Migel »

Tak ked rozmyslam/uvazujem nad tym,este neznamena ze to nedokazem robit popri druhej robote😀 tak zle som natom este neni😃
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1572
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od TomHC »

Dajte typ a nejaké rozumné SSR s riadením, a možno by som to urobil aj ja - aspoň na tú 1 kW špirálu, 2 kW by sa spínala už potom natvrdo. Ku ESP32 by to potom ešte chcelo I2C-DAC https://www.dfrobot.com/product-2613.html alebo by stačil aj DAC výstup ESP32 a jeden opamp ktorý by z toho robil 0-10V. Budem sa aj ja hrať :ugeek:

EDIT: ale keď nad tým rozmýšľam - keď je málo slnka, radšej dobijem baterku ako za každú cenu ohrievať TÚV - tú viem ohriať aj plynom.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Migel »

Ja mam tieto ssr schneider SSM1A120BD (20A) su zo spinanim v nule ale ak by zoplo tak by nemal byt problem ked to cez neho bude regulovat ten triak..(alebo sa mylym)..
IMG_6520.jpeg
IMG_6519.jpeg
Su nachystane na 1,35kw spiraly (6ks)a jeden bojler 2kw..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od glottis »

nevim jeslti rozumim co myslis ale kdyz mas ssr se spinanim v nule, muzes vykon spinat jen po pulvnach. Triak se neda rozepnout jindy nez pruchodem nulou. Jednoduse rozepnout. Takze nejde delat fazove rizeni vykonu.
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Soban »

Nějak nechápu?

Ty chceš pomocí ssr které spíná v 0 řídit triak?
Panebože proč? To nebude fungovat.

Buď připoj zátěž na ten ssr nebo k triaku použij nějaké jiné řízení než ssr řízené v 0.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Migel
Příspěvky: 1106
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Migel »

Ja som mal zato ze ked zopnem to ssr tak je jedno ci cez neho pojde 500w alebo 1300w
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Soban »

Jasně že je to jedno, pokud bude řádně chlazené a nepřekročíš jeho parametry tak je jedno zda přes něj poteče 1300W nebo 500W.

Akorát nechápu proč chceš pomocí ssr regulovat triak??????

Obzvláště jak to ssr spíná v 0 takže ten ovládaný triak bude spínat pouze a zase v 0 takže můžeš pouze regulovat počet vln, ale nelze ho fázově řídit
Prostě v tom ssr už triak bude s obvodem co ho bude zapínat v 0 tak proč za triak dávat další triak?

Nebo jsem něco nepochopil?
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od glottis »

Pres ssr spinat primo triak stejne nejde. V SSR uz jako spinaci prvek triak je a ma to leak proudu v rozepnutem stavu. Muze se stat, ze by to bylo porad sepnute. Jsou i situace, kdy lidem sviti led zarovky i ve vypnutem stavu.

Hlavne ssr nenbi nic jineho nez ten triak ovladany nejakym optoclenem.
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: vytazovanie trochu inak...

Příspěvek od Mex »

Jen technická: levné SSR je triak. Ale lepší SSR mají antiparalelně zapojené tyristory, protože ty mají lepší spínací vlastnosti. Snesou vyšší dU/dt a hlavně mají menší úbytek v sepnutém stavu.
Což je na SSR ten největší problém, protože to hřeje a tedy vytváří ztráty.

A existují i varianty, kde to spínání dělají FETy. Ale to se používá spíš u nižších napětí, protože na vysokých napětích už FETy nemají kdovíjak skvělé vlastnosti, a IGBT už má zase velký úbytek v sepnutém stavu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek