Ohřev bojleru

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

betmen píše: stř čer 26, 2024 6:45 am
Keraj píše: stř čer 26, 2024 5:30 am Jinak když jsem kupoval bojler, tak k němu byl dodán automaticky pojistný ventil.
Předpokládám že pokud by bylo povinností instalace zpětné klapky, byla by dodána k bojleru spolu s pojistným ventilem.
spatna klapka je sucastou poistneho ventilu.
teda aspon u tych co vyraba tatramat...
https://www.obchod-vtp.sk/sam-t-2852-po ... csQAvD_BwE
tym padom ma zmysel expanzka na vystupnu teplu tuv ak to nechcem pretlakovat a vycvrkat litre vody do odpadu.
Zpětná klapka tam je do doby, než ji odstraníš. ;-)
Ale nikomu to neříkej, oni by mi zase nadávali.

Pokud expanzku, tak určitě ne na výstup teplé vody (jak píšeš), ale na vstup do bojleru. Před tu zpětnou klapku, pokud ji tam budeš mít.
Expanzka není tepelně izolovaná, na rozdíl od bojleru. Takže v ní nechceš mít horkou vodu.
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

Za tu klapku/pojistny ventil, tesne pred vstup studene do bojleru. Chceme pochytat "zvetsenou" vodu z bojleru, co normalne odkapava pojistovakem. Pokud jezdime na doraz bojleru 77° C, tak je teply i vstup.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

Pawel píše: stř čer 26, 2024 8:03 am Ta klapka mí více funkcí. Jelikož voda která prošla bojlerem je už voda užitková a není pitná tak by se neměla dostat zpět do vodovodního řadu. To může nastat když vznikne porucha a potrubí je bez tlaku a vy doma pustíte teplou vodu. Při absenci zpětné klapky začne odtékat voda z bojleru do vodovodního řadu a po obnově dodávky může kdokoliv tuto vodu pít ale hrozí tu i jiný problém a to že budete mít bojler bez vody a zapne se vám ohřev bojleru, Těleso to asi nevydrží. Další problém může nastat kdy by z nějakého selhalo rozpínání topného tělesa a bojler by šel do varu. Když bude pojišťovák se zpětnou klapkou funkční tak se pára nikam nedostane a zničí se jen topné těleso ale jakmile se přetlakem pára dostane do potrubí a dostane se na vodoměr a černou trubku tak vše zlikviduje a máte vyplavený sklep. Nejsem si ale jistý zdali všechna vzniklá pára dokáže odejít pojistným ventilem.
Tlakový regulátor na vstupu z řadu do baráku (což je prvek, který podle mě smysl má, už jsem viděl 3 vytopené baráky kvůli rázům z řadu).
A ten zpětnou klapku většinou má.
Ven od sebe z domu nic posílat nechci. Ta voda je moje a nikomu cizímu ji nedám. ;)

Teplotní roztažnost vody je něco kolem 1% na 20°C rozdílu teplot.
Takže při ohřevu bojleru třeba ze 40° na 70°C to udělá necelá 2%. Na mém 125 litrovém bojleru tedy něco kolem 2 litrů vody.
Tu vodu to u mě (mám expanzku ve sklepě) natlačí zpět do přívodu. Natlačí tam tu nejstudenější a "nejnovější" vodu.
Je-li přívod dělaný tenkou plastovou PPR trubkou, tak ta má objem cca 0.15 litru na metr. Tedy litr vody je na 6m trubky.
Ale protože svůj bojler používám jen na čistou vodu z řadu a neskladuju v něm třeba splašky, tak mě tahle vracející-se voda nijak nevzrušuje.
Navíc se to takto uplatní jen v případě kdy jede naplno ohřev a není žádná spotřeba. Jinak se hned zase natáhne zpět do bojleru.

V praxi asi mnohem víc vody, která prošla bojlerem, člověk zkonzumuje v běžné domácnosti. Kde se v kuchyni střídá pouštění teplé a studené vody.
Já se tedy své teplé vody fakt nebojím.
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

emedium píše: stř čer 26, 2024 9:24 am
Pawel píše: stř čer 26, 2024 8:03 am Ta klapka mí více funkcí. Jelikož voda která prošla bojlerem je už voda užitková a není pitná tak by se neměla dostat zpět do vodovodního řadu.
Docela dobrá jobovka s tím přimícháváním užitkové vody z bojleru do pitné. Pokud by se tam dostala třeba Legionela.
Hele, ale to by ses měl sprchovat ve studené vodě.
Což je nakonec zdraví prospěšné, já to tak dělám. Venku. Mám venkovní sprchu na dešťovku, kterou používám celoročně, i když z ní v lednu občas padají kousky ledu.

Legionela se šíří aerosolem.
Tak pití moc nevadí, ale sprchovat se jedině s gasmaskou. ;)
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od betmen »

Mex píše: stř čer 26, 2024 7:29 pm Pokud expanzku, tak určitě ne na výstup teplé vody (jak píšeš), ale na vstup do bojleru. Před tu zpětnou klapku, pokud ji tam budeš mít.
Expanzka není tepelně izolovaná, na rozdíl od bojleru. Takže v ní nechceš mít horkou vodu.
biela expanzka je urcena presne na TUV ak ju tam potrebujes zaradit tak ako ja, medzi dva bojlery aby dorovnavala obidva naraz. ze nie je izolovana az tak nevadi, slnko svieti a ked z 80° vody 5-10L z 200L odtecie do expanzky, tak si to ani nevsimnes.
takze je jedno ci das expanzku na vstup medzi pretlak a bojler, alebo na vystup.
len treba kupit tu spravnu, lebo iba biela ma dusu, co odolava horucej vode a zaroven je hygienicky nezavadna.
Přílohy
IMG_20231003_195616.jpg
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

No proč ne, když Ti to vyhovuje.
Já bych ji dal před první bojler. Pokud jsou bojlery spojené, tak bude stejně tak vyrovnávat nárůst objemu vody v obou.
A v té bandasce bude jen studená voda.

Dneska se vesměs používají vaky z EPDM. A ty horkou vodu zvládají. A jsou takové i v modrých (na vodu) a červených (na topení) bandaskách.
Výrobcům se nevyplatí dělat různé modely, když EPDM je dobře zvládnutý a levný materiál.

Ale je to samozřejmě každého věc. Mně by se ta bílá taky asi líbila víc než modrá.
Nicméně mám rád veselé barvy, a tak na své vodárně na dešťovku mám oranžovou.
Jako expanzku pro barák (a tedy i pro bojler) mám fádní zelenou (z vodárny Grundfos).
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od betmen »

su v serii a su tam pretlakove ventily so spatnou klapkou. preto je biela expanzka az na vystupe druheho bojleru. takze tvoja varianta je nepouzitelna, pretoze druhy bojler by tym padom cvrcal cez pretlak von...

ked stupne tlak v prvom, tak to prepusti do druheho. druhy to supne do expanzky a zaroven z neho cerpas.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
Mex
Příspěvky: 691
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Mex »

Jasně. Proč ne.
Já bych to udělal jinak, vyhodil bych zpětnou klapku minimálně u toho druhého, a expanzku dal před ně.
Ale tak bych to udělal já. Mluvím jen za sebe, nikomu jinému to neradím.

Jen tak mimochodem bys odstraněním zpětné klapky na tom druhém i trochu zvýšil bezpečnost, protože pak přetlakový ventil toho prvního bude reagovat i na případný průser na tom druhém (kdyby jeho vlastní přetlakový ventil třeba selhal).
Attila
Příspěvky: 55
Registrován: čtv říj 13, 2022 6:32 am

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Attila »

JirkaE píše: ned čer 23, 2024 2:41 pm
Attila píše: sob čer 22, 2024 2:02 pm
Třeba to bude užitečný pro ostatní členy.
Dej pak vědět jak to pracuje, přesně tak, může se hodit i ostatním ;)

Klidně přidej i ten detail, jak jsi vyřešil to přepínání, to zajímá i mě, nějaká nová finta se může hodit každému. Díky
Tak že topná spirála funguje jak má,tedy vypíná na cca 80stupních a na 35 zase zapne.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1572
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od TomHC »

Chlapi, dnes som natlačil do bojlera Tatramat EO 150 EL cez 6 kWh, termostat (elektronický, ale je tam aj havarijný bimetalový), poistný ventil s klapkou. Ráno som vytiahol hadicu z ventila zo sifónu a dal ju do prázdnej PET fľaše a po skončení ohrevu vo fľaši nič. Ten zmiešavací ventil by z princípu nemal prepustiť teplú do studenej, ale len do výstupu/mixu, správne?

PEX zľava je prívod studenej vody, PEX doprava je na kohút čo je zvonka na fasáde. Druhá PEX je prívod teplej do domu, flexi hadice sú prívod ku umývadlu.
Přílohy
20230314_111101.jpg
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Migel
Příspěvky: 1105
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Migel »

Ten ventil by som urcite vymenil ked nemas v systeme expanzku,a hned za toho motylika by som dal spetnu klapku,lebo sa moze stat ze sa pokazi ten zmiesavaci ventil a bude ti tlacit teplu vodu do studenej..
Inak nechapem preco mas na studenej vode obyc ventil a na teplej servoventil..
Edit
Přílohy
IMG_6728.jpeg
Naposledy upravil(a) Migel dne čtv čer 27, 2024 3:03 pm, celkem upraveno 1 x.
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Soban »

Ten termostatický ventil bez problémů propustí teplou do studené - mám jiný typ a normálně tam teplá do studené se dostávala, hlavně při rázech z pákové baterie i když jsem pustil jenom studenou tak na studené klesl tlak oproti teplé z bojleru a ventil propouštěl a jak se zahřál tak se otvíral pro studenou a propouštěl více a více........

Ten můj termostatický ventil se dělá i se zpětnou klapkou, ale já koupil bez a později dodával externí zpětnou klapku.

Takže netuším zda ten tvůj má zpětnou klapku zabudovanou, pokud ne může z důvodů tlakových rázů či tlaku prostě propouštět vodu a když ho máš napojen před klapku která je na přívodu tak může protékat do studené.

EDIT: U mě nešel posunout tak jak ti radí předemnou, proto jsem tam dal externí klapku.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1572
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od TomHC »

Migel píše: čtv čer 27, 2024 2:59 pm Inak nechapem preco mas na studenej vode obyc ventil a na teplej servoventil..
Druhý servoventil je pod plynovým kotlom ktorý má prietokový ohrev a cez HA riadim zdroj TÚV. Ak je nahriaty bojler, tak je otvorený ten pod bojlerom a pod kotlom je zatvorený, ak sa klesne teplota v bojleri, prepnú sa naopak :) A ako bonus, mimo vykurovacej sezóny sa ďalším relé kotol vypína úplne a zapne sa pár minút pred prepnutím ventilov :ugeek:

Ak teda pridám spätnú klapku, mal by začať odpúšťať ten poistný ventil. Pôjdem pohľadať na povalu do škatule s vodoinštalatérskym materiálom, či nenájdem :)
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Soban »

Nic nehledej prostě ten termostatickej ventil posuň nahoru a ten přetlakový s klapkou dej níž a je to, ten termostatický ventil bude brát pak studenou vodu vodu za klapkou u bojleru, takže akorát zkrátíš tu hadici od bojleru s teplou vodou no a prodloužíš vývod z směšovacího ventilu.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Migel
Příspěvky: 1105
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Migel »

Lenze on by mal odpustat tak ci tak!takze je asi KO,
Ta spetna klapka, ako som pisal ti zabrani len tomu ze sa ti nedostane ta nahriata voda do studenej..

A neskusal si stym ventilom pootocit ci nieje prilepeny?..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od cipis »

Vždyť to stačí jen přehodit.
To umyvadlo napojit před pojišťovákem a studenou pro mixér vzít z toho horního téčka.

Jinak to zkoušení pojistného ventilu se má dělat podobně, jak tlačítko u fíčka. Ale kdo to dělá, že?
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1572
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od TomHC »

Migel píše: čtv čer 27, 2024 3:44 pm Lenze on by mal odpustat tak ci tak!takze je asi KO,
Ta spetna klapka, ako som pisal ti zabrani len tomu ze sa ti nedostane ta nahriata voda do studenej..

A neskusal si stym ventilom pootocit ci nieje prilepeny?..
Keď potočím, tak pekne odstrekne. Ak teraz ale pretlačí teplú do studenej a teoreticky ten objem potlačí do studenej smerom ku vodomeru, tak sa tlak udrží v norme a ventil neodpustí. A do "rádu" sa to nedostane, tam je dosť veľa metrov 1" HDPE, tam sa toho zmestí.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Migel
Příspěvky: 1105
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Migel »

cipis píše: čtv čer 27, 2024 3:50 pm Vždyť to stačí jen přehodit.
To umyvadlo napojit před pojišťovákem a studenou pro mixér vzít z toho horního téčka.

Jinak to zkoušení pojistného ventilu se má dělat podobně, jak tlačítko u fíčka. Ale kdo to dělá, že?
Lenze tym padom ten zmiesavaci ventil nemusi uz fungovat tak dobre ako ked donho ide studena voda..takto keby to zapojil tak si bude brat chvilu taku istu teplu vodu na oboch vstupov do momentu pokial spetna klapka neotvori a nepusti studenu do bojlera..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Migel
Příspěvky: 1105
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Migel »

TomHC píše: čtv čer 27, 2024 3:52 pm
Migel píše: čtv čer 27, 2024 3:44 pm Lenze on by mal odpustat tak ci tak!takze je asi KO,
Ta spetna klapka, ako som pisal ti zabrani len tomu ze sa ti nedostane ta nahriata voda do studenej..

A neskusal si stym ventilom pootocit ci nieje prilepeny?..
Keď potočím, tak pekne odstrekne. Ak teraz ale pretlačí teplú do studenej a teoreticky ten objem potlačí do studenej smerom ku vodomeru, tak sa tlak udrží v norme a ventil neodpustí. A do "rádu" sa to nedostane, tam je dosť veľa metrov 1" HDPE, tam sa toho zmestí.
Tak potom mas na privode v potrubi mensi tlak ako je 4bary a tlaci to tam ako pises.co je tiez blbost a nemalo by to tak byt.
Dal by som tam tu klapku ako som ti naznacil so sipkou..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
48V 760Ah/35kWh Li-ion
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Ohřev bojleru

Příspěvek od Soban »

Osobně bych ten pojišťovací ventil s klapkou prohodil s tím spodním T a vyzkoušel, podle mě ten termostatický ventil bude fungovat OK protože snad ta klapka v tom pojišťováku není nějak extra silná, já u svého ji normálně pusou profouknu, je tam slabá pružinka, nevím jak tady ty větší ventily.

Já mám tento: https://www.dzd.cz/profil/aktuality/780 ... til-t-3160
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek