Mini ostrov na zahradní pergolu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
cst89
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 24, 2024 11:45 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od cst89 »

Zdravím všechny solárníky, mám začátečnícký dotaz a prosím vás o radu.

Mám dřevěnou pergolu na zahradě, střechu s asfaltovým šindelem orientovanou na východ až severovýchod (bohužel). Plánuji jednoduchý 12V systém, MPPT regulátor a baterii. Měnič jen příležitostně, vše jinak pojede na 12V.

Potřebuji:
  • pravidelně 1x denně nastartovat na pár minut ponorné čerpadlo ze sudu s vodou na zavlažování, jen malé převýšení a do 15 metrů vzdálenosti, příkon bude odhaduji tak do 100W
  • celodenní provoz malé kamery s příkonem do 12W (12V/1A)
  • příležitostně každý víkend silnější odběr přes měnič, například posekat trávu sekačkou na 230V, něco říznout.Příkon odhaduji max 2000 W do půl hodiny odběru. Pět dnů nerušeného nabíjení, intenzivní čerpání jen přes víkend.
Dotazy:
  • Jak to je s revizí ostrovních systémů v této konfiguraci, je povinnost revizi mít?
  • Musím mít i hromosvod, když pergola měří max 2,5metrů a kolem jsou i stromy?
  • Jaký typ baterie je zde nejvhodnější, olověná klasika, anebo LiFePo? Trakční?
  • Jakou kapacitu baterie potřebuji? Výpočet kWh je asi jasný, ale neumím zohlednit efektivitu měniče, pokles napětí v baterii apod.
  • S ohledem na dlouhé nabíjení a jen příležitostní vybíjení, postačí předpokládám slabší panel. Kvůli velikosti a jednodušší manipulaci bych preferoval kombinaci dvou kusů 60Wp. S jakým výkonem ale můžu počítat s nevhodnou orientací na východ-severovýchod?
Uvítám i jakékoliv další připomínky :write: Děkuji!
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od Soban »

Na sekačku zapomeň, protože sekačka potřebuje 3kW měnič.

Takže sekačku kup bateriovou!

Jinak výkon se dá přibližně spočítat, odkaz dám až budu na PC.

Ale i tu bych dal asi dva 500Wp panely pokud se vlezou.

Jinak panely můžeš dát i na zahradu pokud je místo......
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 593
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od Skrat »

Baterku podle toho v jaký bude teplotě. Počítám zahradní bouda teplota venkovní .....Olovo nebo Louhový.
Nebo Lion,Lifepo,ale na zimu schovat domu do garáže do tepla.
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od Soban »

Tak píši jak jsem slíbil.....

1.) Revize - k ničemu ji nepotřebuješ, pokud to nepotřebuješ pro pojišťovnu či že chceš připojit elektrárnu do sítě atd.....
2.) Kvůli FVE na 12V hromosvod netřeba, ale přecejenom panely mají kovový rám takže netuším, asi by bylo vhodné je řádně uzemnit..... (V tomto nejsem odborník asi by se k uzemnění měl vyjádřit někdo kdo to zná.)
3.) Baterie jednoznačně lifepo4 - je drahá ale dá se využívat na 80% olovo jedině trakční a využít se dá tak na 20-50% jinak je po něm.
Jinak lifepo4 má nevýhodu nesmí se nabíjet pod 0°C (na zimu odvést) olovo pokud je nabyté tak mu zima nevadí.
Takže olovo jedině jak ho máš za cenu šrotu.....
4.) Kapacita baterie prostě aby jsi s ní jeden den vydržel když budeš používat to co chceš.
5.) K panelům: Všem říkám panelů není nikdy dost, samozřejmě na malý systém nebudeš dávat 10 000Wp panelů, ale nebál bych se dát dva kusy nějakých větších čili od 300-550Wp obzvláště jak budou špatně směrované, a pokud není jih tak bych jeden směroval na ten východ a druhý západ aby byla elektřina přes celý den.

Jinak co by panely měly teoreticky dát ti spočítají tady: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ na mapě vybereš místo a vpravo zadáš jak jsou nakloněné a jaký výkon ty panely mají - pozor na jednotky někde se zadávají W a někde kW! a ono ti to spočítá kolik by to teoreticky každý měsíc mělo vyrobit.

Jinak na elektrickou sekačku do zásuvky zapomeň - já ji mám a 3kW měnič se rozčiluje na přetížení a to jde na chvíli přetížit na 6kW a to je tam motor 1.7kW! a pořizovat měnič za 15 000,- kč pro sekačku určitě nechceš, já jsem si pořídil teď bateriovou a ty baterky můžeš nabíjet z FVE s menším měničem či doma atd..... a pokud si pořídíš i nářadí na stejné baterky tak to máš pak vyřešené.

Jinak pokud tam je nějaký přívod elektřiny tak se to neoplatí.....
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od cipis »

2.) to neví ani odborníci, prej je to dokonce půl na půl

sekačka.) hledal jsem bateriovou s výkonem, aby se aspoň trochu přiblížila křoviňáku, no a jsem na ceně toho měniče, to prostě pod deset nejde pořídit. Ač nerad, tak si počkám na nějakou akci na benzínový křoviňák (ten vyjde klidně kolem 5-7 v akci), ekvivalet na elektriku, natož na baterky, neexistuje, resp. jsem zatím nenašel.
Taková ta tintítka na 18/36 V jsou tak akorát na rovnu trávu okolo baráku.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od Soban »

Tak jenom k sekačce já pořídil:

Sekačka: https://www.chcipilu.cz/p/aku-sekacka-stihl-rma-448-3-v
Křoviňák: https://www.chcipilu.cz/p/aku-vyzinac-s ... kou-al-101

Akorát pár postřehů......

Ten křoviňák je fakt tak akorát na trávu kolem plotu, stromů atd..... struna se dá použít 1.6 max 2mm dodávaný s 1.6mm

Bral jsem to abych měl stejné baterky https://www.chcipilu.cz/p/akumulator-stihl-ak-30 je to vlastně největší baterka v této řadě do sekačky jdou i slabší, ale výrobce je nedoporučuje a skoušel jsem tam tu nejslabší co jsem vzal z tím křoviňákem a je to k ničemu, slabší nebrat i pro ten křoviňák.

K sekačce je v pohodě a na dvě baterky 100% v pohodě posekáme 1000m2 zahrady, někdy ještě by to chtělo třetí, ale většinou stačí to co se dobije do té první, samozřejmě pokud by byla tráva vysoká a jel motor pořád na 100% tak odhaduji těch 1000m2 na asi 5 baterek těch AK30s

Jinak poučení brát stroje bez baterek a baterky pořídit ty největší co tam jdou.
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
cst89
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 24, 2024 11:45 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od cst89 »

Děkuji všem za připomínky a postřehy! Nářadí si tedy pořídím v AKU, to myslím nebude problém. Měnič tedy vezmu menší, třeba 1500W a budu přes něj veškeré aku pomalu nabíjet. Baterie samozřejmě budu na zimu schovávat domů, od listopadu do března na zahradu nechodím. Existuje nějaká kalkulačka pro LiFePo baterie, abych si mohl odhadnout kapacitu podle spotřeby?

Máte prosím nějaké bezpečnostní tipy, jak baterii v polootevřené pergole (dvě stěny zavřené, dvě otevřené) nejlépe ochránit před povětrnostními vlivy? Ochrana proti vlhkosti, odvětrávání, přehřátí apod. Bude schovaná za stěnou s palubkami, nebude na ni pršet, můžu ji tam udělat jakoukoliv skříňku či izolaci.

Ještě mám dotaz na ukotvení solárních panelů. Mám poměrně lehkou pergolu se střechou z OSB desek a na tom asfaltové šindele. Jaký je nejlepší systém na ukotvení, existuje nějaká lehká hliníková konstrukce, kterou bych mohl přišroubovat ke střeše? Děkuji..
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od Soban »

Tak pokud tam není nic kam by se to dalo zamknout nějaká boudička a podobně tak bych to tam vůbec nedával!!!!

Prostě to ukradnou zničí atd.......

Prostě si pořiď https://www.alza.cz/nabijeci-stanice/ ke které se dají připojit panely a doma nabiješ na zahradě připojíš nějaký panel a můžeš elektřinu používat a pokud svítí ti to bude dobíjet.....

3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
cst89
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 24, 2024 11:45 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 12V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od cst89 »

Dal jsem dohromady pár hrubých výpočtů a prosím o vaše připomínky k sestavě:

Panel: AmeriSolar 285 W polykrystal (nebo je výrazně lepší Victron?)
Regulátor: Epever MPPT XTRA4210N důležitý je pro mě displej
Baterie: GOOWEI ENERGY trakční(LiFePO4) CNLFP50-12.8, 50Ah, 12.8V
Měnič: JYINS JYP-600, 600W, čistá sin. (Nebo větší výkon?)

Poradíte mi s pojistkami (kolik, kam)?
Nějaké tipy pro uskladnění baterie, např. jak odvětrávat, izolovat apod. V zimě bude samozřejmě doma.
Děkuji!
rva
Příspěvky: 3869
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Mini ostrov na zahradní pergolu

Příspěvek od rva »

Po pravdě bych si nevybral z takové nabídky asi nic. Vše bych postavil kolem nějaké bedny all-in one, namátkou EASUN POWER Solar Inverter 2KW 12V Off Grid Inverter Built in 80A MPPT Controller Pure Sine Wave PV 160VDC With WIFI
Baterii složil z článků, namátkou 4x Eve LF280K v3 Prismatic 280Ah - LiFePO4 - 3.2V A-grade
k nim JK-BMS, třeba JK-B1A8S10P pokud se uhlídám, že nepůjdu do/z baterie přes 100 A.
Displej má ta bedna taky. Navíc wifi. BMS se navíc dá sledovat třes BT.
A fv panel(y) bych dnes bral mono, nebudou dražší.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek