Konec životnosti PB baterie

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od bokser01 »

Hledal jsem na foru ale moc jsem toho nenašel...
Zajímalo by mě jakým stylem odejde olovo do věčných lovišť. Ta "lepší" varianta mi přijde, že prostě přijde o kapacitu a tím se stane nevyužitelné a dojde na likvidaci.

Horší varianta je dle mého zkrat nějakého článku uvnitř baterie, slyšel jsem o variantách bouřlivého "vaření" baterie a pod.
Je to mezi námi někdo, komu odešla olovněná baterie vlivem nějaké destrukce uvnitř?

Doma sám provozuji 2S3P skladbu olovněných baterií a rád bych předešel možnosti nějakých "bouřlivých" efektů při konci jejich životnosti...
Takže mi přijde určitě správné jistit každou paralelní řadu pojistkou aby v případě závady na jedné dvojici nedošlo k přelévání energie z ostatních dvojic do té poškozené.
Přece jen mám doma sadu baterek která by za určitých okolností dokázala vydat zkratový proud přes 6kA a proto z toho mám respekt...

Díky za případnou diskusi na toto téma :yes:
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2761
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od kybos »

15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od bokser01 »

Děkuji ti, tohle jsem nenašel celé pročetl a plně mi to postačuje jako informace co je možné očekávat a podobně.
Poprosím tedy admina, jestli by toto téma mohl uzamknout nebo smazat abych zbytečně neplevelil forum. Díky
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
gupa
Příspěvky: 2362
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od gupa »

bokser01 píše:Hledal jsem na foru ale moc jsem toho nenašel...
Zajímalo by mě jakým stylem odejde olovo do věčných lovišť.
Dovolím si malý elaborát.
Ideální je několik článků a baterií s opatrností a postupem rozpitvat. Tak lze analyzovat fyzikálněchemické projevy které působí na elektrody.

Postup pitvy před vizuální případně mikroskopickou analýzou je vybít na nulu třeba i u autobaterie provizorním způsobem po článku napojením odporu přes otvory na zátky nebo odříznutím víka, než se oddělí od sebe po vytažení z elektrolytu. To je asi nejdůležitější. Jinak hrozí tepelná destrukce elektrodové hmoty.

Potom po oddělení článků a vytažení, lze jasně pozorovat destrukční vlivy u použitého akumulátoru a jedním je vliv proudu. Lze pozorovat doslova proudem rozdrcené kousky částí elektrod a propojů a částí mřížek.
Malý opakování jak proud putuje - má nějakou rychlost a sílu. Putuje rychle po nejvodivějších částech slitin kovů, pomalu po méně vodivých nabírající odpor. Putuje nejvíce tz. koncentruje se proud, po nejkratší dráze ohybu. (křivky) Taková špatná situace putování proudů je něco jako hodně vlnitá křivka na obrazovce osciloskopu, ale ve 3d, pro srovnání, ideální je laminární proudění po elektricky vodivých drahách po povrchu vodiče (skinefekt). Co není ideální je proud po vodičích, který má hodně ohybů nebo mezer. Ideální je dutý vodič chlazený vnitřně něco jako trubka, nejméně ideální je slitina která se podobá brodu vody, kde proud omílá vše co potká.

Pro destrukci je vhodný termín něco jako únava materiálu. To se nato hodí nejlépe. Při této proudově namáhané části putuje moderní slitinou olova, vápníku, antimonu, stříbra ... proud. Největším problémem je, že součásti slitin mají různé elektricky vodivé vlastnosti. Pokud má hodně překážek, ohýbá se a tak vznikají na místech se špatnou propustností něco jako víry.

Proud putuje v baterii podle situace od kontaktu ke kontaktu. Nabírá směr po povrchu odlitku slitiny k elektrodové hmotě tam a zpět podle směru. To je asi ten nejkritičtější bod pochopení. Opotřebení se děje od povrchu do středu a tak probíhá i rozpad slitin uvnitř olověných baterií. V článku je tedy něco jako síť cest po kterém putuje proud. Čím větší překážky proud má, tím více probíhá destrukce, dá se říci, že lze takové opotřebení přirovnat k mnoha příkladů z jiných proudem zatížených komunikací. Třeba silniční povrch, obsah směsi gum pro pneu, koryta vod, půdní eroze. ...

O sulfataci mohu jen napsat, že to je často nevratný děj pokud se nevezme v potaz to, že lze elektrody i čistit a obnovit je např proudovou inklusí a renovací hmot v lázni. Což naráží na vybavení, schválení, zákonná nařízení, ekologickou zátěž, a proto o tom psát více nebudu. Přesto, že to dobře funguje, to ale není to tak jednoduché. Dříve bylo možné články koupit v mototechně, zahřát a odstranit asfaltový zaslepení článku vyměnit článek a opravit tak celou baterii podle nastalého rozpadu. Takže baterie mohla fungovat mnohem déle.

Stačí to takhle?

https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_current
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Pavel111
Příspěvky: 163
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Pavel111 »

Vzpomínám na ing.Hodináře,který byl vedoucím ve výzkumáku přes baterky v Tróje.Bohužel už není mezi námi.Ale už za totality mi dokázal přivézt ze západních veletrhů např. nabíjecí baterky(AA,9V a pod.)Tehdy zkoumali baterky do aut(také).Vím,že tehdy,v polovině osmdesátých let byly nejlepší Sonnenscheinky a nejhorší jugoslávská Trepča.Nepřímo mne donutil udělat test,kdy jsem 30 let držel autobaterii v napětí vyšším než nastává sulfatace a tím degradace.Úspěšně.Baterie po 30ti létech jako nová.Z toho vyplývá,že když se udržuje napětí u olova nad 2,26V na článek,vydrží věčně.V praxi se to ale nedá dodržet.Byl to jen experiment,kdy baterka byla pouze udržována na příslušném napětí,nikoliv používána a tím pádem vybíjena.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
qq357
Příspěvky: 59
Registrován: pát bře 15, 2013 7:12 pm

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od qq357 »

Pavel111-musím s tebou částečně nesouhlasit.Jako vyučený autoelektrikář mám jinou praxi.Jugoslávská Trepča byla to nejlepší ve východní evropě,byly v licenčních Zastavách 127,128.Akuma byla dno pekla.
S výměnnými články jsem se nesetkal,ale běžně jsme renovovali baterie s deskama podle DIN.Ty se tu montovaly do doby nástupu Š1000mb.Pak už v osobácích byly jen ty slaboučký,sypající se.Když měl tehdy někdo Oktávku,Spartaka,1202,tak jsme rozřezali články z nákladáku,svařili spojky,nalili kolíky,zalili asfaltem a klasicky naformovat.
Koupil jsem v 1972 Tatru 57 po židovském doktorovi,který ji měl v garáži od doby co šel do koncetráku.Měla 6V,totálně sulfatovanou baterku.Tehdá se v drogerii prodávala zelená kapalina s obchodním názvem,,Desulfátor".V návodu bylo:baterku vylít a naplnit desulfátorem.Nevím co to bylo za chemii,ale fungovalo to,kladná elektroda hezky zhnědla.
Později jsem na slabé články s úspěchem používal 40% H2o2 a pokud nebyla vyloženě rozsypaná mřížka.
technické zázemí pro chov bizona amerického,podporované ostrovní FVE
Pavel111
Příspěvky: 163
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Pavel111 »

Nevím jak Akuma,máš pravdu,že nic moc.Ale když přijeli z Varty do Slaného,tak se nastačili divit.Tu směs do baterek,co oni míchali v rouškách v bezprašném prostředí prakticky v laboratorních podmínkách,... tu u nás házel hnědočech s lopatou na placu.Toho šéfa z Varty málem odvezla sanitka.Hnědočech=opálený Čech,který byl celý den na slunci.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
Pavel111
Příspěvky: 163
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Pavel111 »

qq357 píše: ned kvě 26, 2024 8:12 pm Pavel111-musím s tebou částečně nesouhlasit.Jako vyučený autoelektrikář mám jinou praxi.Jugoslávská Trepča byla to nejlepší ve východní evropě,byly v licenčních Zastavách 127,128.Akuma byla dno pekla.
Pochopil jsem,že jsi starší ročník než já..Trepča opravdu(co já vím) nebyla v sedmdesátých létech špatná.Ale v polovině osmdesátých let už stála za .ovno.Centrální plánování,nedostatek deviz na suroviny, nedodržování technologického postupu atd.Proto tu byl také výzkumák,aby tohle všechno zkoumal.Kupovali baterky z celé evropy a jezdili tam "zkoumat"jak to dělají jinde.Jezdili ale samozřejmě"raději" na východ,kde také získávali cenné zkušenosti.Neboť i špatná zkušenost je cenná.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od bokser01 »

Pozoruji u sebe nezvratný osud Pb baterie ve FVE... 2 roky baterie makali perfektně a bez problémů... No poslední měsíc to šlo velice rychle z kopce, začalo to nenápadnou hokejkou dolů při větším odběru pod 24,5V no poslední týden už drží baterie napětí jen do nějakých 24,5V pak nastává šílená hokejka dolů a během 20 minut při odběru 10A jsou baterky na 21V... :D Musím s nimi nějako dožít než dorazí lifepo4. Zatím alespoň denní mráčky v poho kompenzují a po setmění se měniče přepínají na prioritu grid. Dle monitoringu ze štítkových 14,4Kwh jsem na reálných 3Kwh
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Pavel111
Příspěvky: 163
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Pavel111 »

Vnitřní zkrat.Alespoň nehoří.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
Matess
Příspěvky: 1669
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Matess »

jj vypadá to že jeden až 2 články jsou ko... problém je že jako další bod je přebíjení těch dobrých a jejich o to rychlejší smrt.
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od bokser01 »

Těžko říct, nabíjení jde pěkně plynule ale doplním pouze to co se vybije do té hokejky. Vnitřní zkrat by byl ale vidět také termokamerou ne? nikde žádné teplotní anomálie nepozoruji, prostě baterie se chovají úplně normálně jen oproti chování do období před měsícem, jen k těm 24,5V hodí hokejku dolů. což dříve nedělali až někde pod 22V. Divné je taky že by to udělalo všech 6 baterek, zkusím pohledat jestli to nestahuje jen nějaká z nich
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Matess
Příspěvky: 1669
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Matess »

jednou mi odešlo olovo na zkrat tak že explodovalo, ale většinou to odejde tak že prostě o jeden článek padne napětí a nic víc se neděje. Vybíjení potom funguje ale baterka má nižší kapacitu... je to logické když mám 24V baterku kterou tahám do 20V, tak s mrtvým článkem bude kapacita o 1/12 nižší za chybějící napětí + nižší o to jakobych předtím vybíjel jen do 22V. Pokud chci se zkratovaným článkém z toho vyrazit víc musel bych místo do 20V to začít tahat až do 18V.
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od bokser01 »

Já právě ale nepozoruji, že by mi chybělo někde to napětí jednoho článku... Při nabíjení si plynule dojede do 28,4V a pak přejde do float, také při vybíjení vše ok až do těch cca 24,5V, kdy pak následuje již raketová kolmice dolů. Za klidu má také baterie napětí po nabití na urovni 13V. Musím zjistit jestli tam někde mezi nimi není nějaká jak píšeš s vadou, ale nepozoroval jsem co jsem je měřil za toho vybitého stavu, tak všechny měli nad 11,75V při přepnutí měničů na bypass. Každopádně slovo exploze mě děsí a říkám si pokud by to skutečně bylo třeba ve zkratu u nějakého článku, tak to asi snad radši odpojím a počkám než dorazí life... :D Sulfatace se takto asi neprojevuje ne? podle mě by to nepřišlo tak náhle ale pozvolna být to ona
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Vitek
Příspěvky: 1958
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Vitek »

bokser01 píše: čtv črc 04, 2024 10:01 pm Těžko říct, nabíjení jde pěkně plynule ale doplním pouze to co se vybije do té hokejky. Vnitřní zkrat by byl ale vidět také termokamerou ne? nikde žádné teplotní anomálie nepozoruji, prostě baterie se chovají úplně normálně jen oproti chování do období před měsícem, jen k těm 24,5V hodí hokejku dolů. což dříve nedělali až někde pod 22V. Divné je taky že by to udělalo všech 6 baterek, zkusím pohledat jestli to nestahuje jen nějaká z nich
A co je to za olovo ?
Ja mam trakcni clanky 1550 Ah 6 let a kapacitu maj stale stejnou.... Jen destilku dolivam a v zime jednou nabiju jinak po vetsinu roku jsou nabite mezi 90 a 100 procent SOC a hustoty v clancich jsou 1.30 ve vsech. Jedna baterka je z roku 2018 a druha 2008. Ta starsi ma jiz vyssi udrzovaci proud resp svod dole na deskach. Ale s tim sem ji koupil a chova se porad stejne.

Diky za popis tvych zazraku. Taky napis kolik te staly a kolik Mwh jsi skrz ne prohnal. Jinak vybijet na 22 V bez zateze je dost nizko cili uz klidne muzou byt vycyklovane.

A jinak to ze se ti vohnou na vyssim napeti ze zajimave. Vypada to ze ztratily kapacitu a bud jsoi zasulfovane a nebo zdegradovane.
Vitek
Příspěvky: 1958
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Vitek »

bokser01 píše: čtv črc 04, 2024 10:25 pm Já právě ale nepozoruji, že by mi chybělo někde to napětí jednoho článku... Při nabíjení si plynule dojede do 28,4V a pak přejde do float, také při vybíjení vše ok až do těch cca 24,5V, kdy pak následuje již raketová kolmice dolů. Za klidu má také baterie napětí po nabití na urovni 13V. Musím zjistit jestli tam někde mezi nimi není nějaká jak píšeš s vadou, ale nepozoroval jsem co jsem je měřil za toho vybitého stavu, tak všechny měli nad 11,75V při přepnutí měničů na bypass. Každopádně slovo exploze mě děsí a říkám si pokud by to skutečně bylo třeba ve zkratu u nějakého článku, tak to asi snad radši odpojím a počkám než dorazí life... :D Sulfatace se takto asi neprojevuje ne? podle mě by to nepřišlo tak náhle ale pozvolna být to ona
Posli sem treba jeden den jak se ti nabiji baterky za dostatku slunce at vidim prubeh napeti a proudu v case... Z toho se da dost vypozorovat V.
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od bokser01 »

Mám aktuálně vypnutý monitoring, ale ráno začnou panely dávat do baterek. Nabíjecí proud je max 60A což je při 3x paralelní řadě 200Ah 1/10 což by mělo být ok. Dojede to pozvolna k 28,4V v případě že měnič jede až do BULK a pokud ne tak dosáhne napětí pouze 27,4V (floatu) a omezuje proud v obouch případech postupně až na nulu.

Právě při nabíjení se chovají normálně stále, jen při vybíjení jsou naprosto ok až dojedou cca k těm 24,5V a během 20min hokejka až do stavu kdy se vypne měnič na 21V. Je možné, že jsou třeba zasulfátované, ale většinu toho co je mám, jsem nechodil s vybíjením do rána pod 24,5V, fakt fungovali suprově. Až poslední cca měsíc se vydali asi cestou smrti. Ještě jsem vyčetl na netu, zkusit třeba nastavit na laboratorním zdroji 14,4V s malým proudem u 200Ah třeba 5A a nechat pomalinku nabíjet, někde je doporučeno, také nabíjet napětím až 16,3V s omezeným proudem 100-200mA po 24-48h. Ale u těchto uzavřených baterek, bych asi cokoliv nad 14,5V nepokoušel. Vadný článek bych podle mě musel vidět tou termokamerou na teplotě baterie, což se neděje a baterka mi "svítí" teplotně celá stejně okolo 21°C
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:
Pavel111
Příspěvky: 163
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Pavel111 »

Já jsem důvod vnitřníno zkratu popsal,ale odeslaly se jen první čtyři slova....
Vnitřní zkrat na konec u Pb nastane,když degraduje mřížka změnou PH a začne se rozpouštět.Tím vzniká kal.Kal narůstá odspodu a vedlejší jeho produkt je ubývající plocha mřížek což je příčina ubývající kapacity článků před tím,než nastane zkrat.Ale zkrat u Pb není to co u Lithia.Článek se jen promění v něco jako v reakci složek,ze kterých byl původně utvořen.Tím,že jeho vnitřní odpor naroste,se chová jako izolant.Typický případ byly autobaterie,kdy ještě byly zatavené asfaltem a proměřovaly se"šlusmetrem"článek po článku.Všechny články OK,jen jeden z nich to zabalil.Choval se pak jak izolant,který ostatním článkům nedovolil průchod proudu.To je ostatně i důvod náhlého skonu u moderních autobaterií.Ten článek,co se položí jako první,nepustí ostatní články "do akce".Baterka má stále ještě 10,5V(na 5 článků) na což by normálně startovala,kdyby byla tvrdá.Ale díky tomu jednomu,který přes sebe nepřenese prakticky nic,je baterka nefunkční celá.
Výhoda dnešní doby je taková,že rozdíly mezi články jsou minimální.Tím pádem nedochází k degradaci jednoho článku dříve než těch ostatních a je to ještě rychlejší "náhlá smrt" ale po více létech.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
Pavel111
Příspěvky: 163
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od Pavel111 »

bokser01 píše: čtv črc 04, 2024 10:25 pm Já právě ale nepozoruji, že by mi chybělo někde to napětí jednoho článku... Při nabíjení si plynule dojede do 28,4V a pak přejde do float, také při vybíjení vše ok až do těch cca 24,5V, kdy pak následuje již raketová kolmice dolů. Za klidu má také baterie napětí po nabití na urovni 13V. Musím zjistit jestli tam někde mezi nimi není nějaká jak píšeš s vadou, ale nepozoroval jsem co jsem je měřil za toho vybitého stavu, tak všechny měli nad 11,75V při přepnutí měničů na bypass. Každopádně slovo exploze mě děsí a říkám si pokud by to skutečně bylo třeba ve zkratu u nějakého článku, tak to asi snad radši odpojím a počkám než dorazí life... :D Sulfatace se takto asi neprojevuje ne? podle mě by to nepřišlo tak náhle ale pozvolna být to ona
U olova se opravdu nemusíš bát exploze.Pokud to má alespoň trochu možnost větrat.Nicméně i pokud to bouchne,je to spíš jako rachejtle.Nemá to v sobě moc energie(jako vše na bázi vodíku) a pokud v blízkosti není nic extrémě hořlavého,tak se nic nestane.Ale odvětrání je základ.Nebo větší prostor.Párkrát mi to bouchlo pod nosem.A žiju.
Ale s těmi Volty jsi mě tede rozhodil.Píšeš28,4 pak to jde na 13.To je nějaký omyl?To ses upsal?
To by znamenalo,že máš baterku úplně ztvrdlou.Nebo-li v zadeli.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
bokser01
Příspěvky: 1472
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 13,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konec životnosti PB baterie

Příspěvek od bokser01 »

Pavel111 píše: čtv črc 04, 2024 11:23 pm
bokser01 píše: čtv črc 04, 2024 10:25 pm Já právě ale nepozoruji, že by mi chybělo někde to napětí jednoho článku... Při nabíjení si plynule dojede do 28,4V a pak přejde do float, také při vybíjení vše ok až do těch cca 24,5V, kdy pak následuje již raketová kolmice dolů. Za klidu má také baterie napětí po nabití na urovni 13V. Musím zjistit jestli tam někde mezi nimi není nějaká jak píšeš s vadou, ale nepozoroval jsem co jsem je měřil za toho vybitého stavu, tak všechny měli nad 11,75V při přepnutí měničů na bypass. Každopádně slovo exploze mě děsí a říkám si pokud by to skutečně bylo třeba ve zkratu u nějakého článku, tak to asi snad radši odpojím a počkám než dorazí life... :D Sulfatace se takto asi neprojevuje ne? podle mě by to nepřišlo tak náhle ale pozvolna být to ona
U olova se opravdu nemusíš bát exploze.Pokud to má alespoň trochu možnost větrat.Nicméně i pokud to bouchne,je to spíš jako rachejtle.Nemá to v sobě moc energie(jako vše na bázi vodíku) a pokud v blízkosti není nic extrémě hořlavého,tak se nic nestane.Ale odvětrání je základ.Nebo větší prostor.Párkrát mi to bouchlo pod nosem.A žiju.
Ale s těmi Volty jsi mě tede rozhodil.Píšeš28,4 pak to jde na 13.To je nějaký omyl?To ses upsal?
jsem to tam zamíchal dohromady... mám samozřejmě 2 články v serii s victron balancérem a popisuji tam napětí jak 2 v serii, tak jednoho trošku jsem v tom udělal maglajz...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 13,4KWh lifepo4 (2X 8S 280Ah EVE), Celek tedy 7770Wp :yes:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek