Plechová střecha s hromosvodem

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od glottis »

ja si to vysvetluju takto ... pravdepodobne se predpoklada, ze to bez uzemneni ani strechy ani ramu (jak by se taky ram zemnil a strecha ne, ze) neni takovy atraktant blesku a primo do skeneneho panelu, nebo nejakym preskokem pres ram a pak do panelu neni ta cesta, co si blesk vybere. Prece jen to ma nejaky kilovolt izolacni pevnost. Pravdepodobne se predpoklada, ze spis to rachne nekde kolem, do zeme, do stromu, k sousedovi, do manzelky co uklizi pluh. A pak ta T2 tam je jen na ochranu pred indukovanym napetim.

Poskozeny panel pak muze byt jina pohadka a mozna mit jeste hlidac izolacniho stavu proti te strese by nebylo od veci :)
vla
Příspěvky: 1199
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od vla »

kodl69: Dík za info, najdu si sám.
Nemám rád tenhle stát.
ElektroEzs
Příspěvky: 1557
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od ElektroEzs »

Stringy mám 105V a VOC 130V ale hlídač by se mi líbil no ale ta cena. Pořád váhám zda dát dvě T2 nebo raději T1 a T2. Jakého výrobce dáváte T1?
glottis píše:ja si to vysvetluju takto ... pravdepodobne se predpoklada, ze to bez uzemneni ani strechy ani ramu (jak by se taky ram zemnil a strecha ne, ze) neni takovy atraktant blesku a primo do skeneneho panelu, nebo nejakym preskokem pres ram a pak do panelu neni ta cesta, co si blesk vybere. Prece jen to ma nejaky kilovolt izolacni pevnost. Pravdepodobne se predpoklada, ze spis to rachne nekde kolem, do zeme, do stromu, k sousedovi, do manzelky co uklizi pluh. A pak ta T2 tam je jen na ochranu pred indukovanym napetim.

Poskozeny panel pak muze byt jina pohadka a mozna mit jeste hlidac izolacniho stavu proti te strese by nebylo od veci :)
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, 2x parallel Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
PetrV2
Příspěvky: 129
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od PetrV2 »

kodl69 píše:jeden svod na bytovým domě???? to jistě není "čisté řešení" když má být jeden na každých 15m obvodu pro LPS III, 10m pro LPS II... V ČSN EN 62305 je napsaný, že potřeba co nejdříve provést rekonstrukce hromosvodů pro splnění podmínek téhle normy. Platí od roku 2009. 14 let je asi málo na "co nejdříve" - a neboj, není to jenom u vás.
Leda by měl celej dům méně než 15m2, potom by to teoreticky vycházelo :) Asi, že. Navíc svody mají být přednostně v rozích objektu.
Ahoj, díky za příspěvek. Ano, je tam jeden svod, další svod je hned na sousedním domě. Sousední dům znamená, že domy jsou nalepené na sobě a tvoří blok domů. Co potom přesně znamená roh objektu? Rok toho domu, což je ale fakticky administrativní pojem, protože fyzicky "dům" pokračuje sousedním domem včetně drátu hromosvodu. Myslím, že blesk nedbá na to, že v RÚIAN se jedná o různé stavební objekty.
kodl69 píše:Ještě by mě zajímala ta izolovaná STA na plechové střeše, to mi nafoť detailně, ať se při pátku trochu zasměju...
Anténa - oddálený jímač
Anténa - oddálený jímač
Jak je anténa izolovaná nebo "izolovaná" - neumím posoudit
Jak je anténa izolovaná nebo "izolovaná" - neumím posoudit
kodl69 píše:Principem neizolovaného hromosvodu je pospojování všeho se vším na co nejvíce místech. Tím vznikne faradayova klec, do které vstupují vodiče jen přes přep. ochrany. A ty by měšly být na rozhraní zón, tj hned pod střechou. T1, a pak u zařízení, T1+T2. jak chceš s jedním svodem s uzemněním 9 ohm, udělatr faradayovu klec? tj uzemnění není nikde spojeno s PEN instalace, plynem, tady nějakej FV kabel CY 6mm2 připojenej k T1 maximálně shoří, a navíc zavlečeš do instalace nejenom bleskový proudy, ale i indukovaná přepětí, které se vyskytují častěj, než si dokážeš představit.
Ano, myslel jsem, že pod střechou T1 a doma u vstupu T2, ale nevím, na co je připojit.
Domlouvám druhé kolo s někým jiným, t.j. revize elektroinstalace i hromosvodu, navíc dělají fotovoltaiku (což jsem nevěděl), samozřejmě ideálně za dotace, nicméně když jsem vysvětlil, že by šlo jen o instalaci panelů + ochrany + svod domů, tak mě s tím do háje neposlali.
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
Dagus
Příspěvky: 1980
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Dagus »

Oddálený jímání to není. Je tam ten "oddálený" jímač, ale dole máš tu trubku přidělanou měděným drátem, takže o oddáleným hromosvodu nemůže být řeč. U plech střech oddálené jímání může být, ale přes HVI vodiče, nebo nějaké extrémy se sloupama vedle domů a nataženým lanem přes něj (kdyby mě někdo chytal za slovo, že nelze).
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
eman
Příspěvky: 1418
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od eman »

Chlapi, oživím diskuzi, protože při včerejší bouřce dostal asi 200m vzdálený soused přímý zásah bleskem a má po kabelech i spotřebičích v celým baráku. Sice to je chata, takže to nebere tak tragicky, ale má plechovou střechu jako my. Dost mě to znervoznilo.

Mám na falcovaném plechu přizvednutou konstrukci, všechno pospojované a svedené na PEN do rozvaděče. Kdybych dostal i vedlejší zásah, fungovala by konstrukce jako bleskosvod a bylo by asi hodně "veselo". Navíc mám těsne u domu 3 smrky a obávám se, že při zásahu by aspoň jeden šel k zemi a to je střecha vháji.

Už loni jsem poptával firmy na dodání bleskosvodu a nabídky byly tragický, všechny přes 60tis., což je na 4m vysoký dům s pultem úplně mimo mísu. Stavět to sám je prý blbost, ikdyž na plechu neplatí žádné odstupy a všechno se pospojuje. Tak nevím jak to řešit.

Jak by jste to řešili vy?
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
pibi
Příspěvky: 926
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od pibi »

PXL_20230519_163605801.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Matess »

ano toto je jedno řešení a druhé řešení je izolovaným hromosvodovým drátem. Nevypadá to tak blbě, ale je to drahé. Hledej HVI vodič... cena kolem 1000Kč za metr není divná - tam to začíná. Prý ti potom stačí jen jeden svod a nemusíš vůbec řešit kudy ten kabel taháš.
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od betmen »

nie, jeden zvod nestaci. na obytne budovy sa dava zvod maximalne kazdych 15m obvodu budy... aspon podľa SK noriem a ceske nebudu daleko od nasich.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od betmen »

eman píše: sob črc 13, 2024 6:53 pm Chlapi, oživím diskuzi, protože při včerejší bouřce dostal asi 200m vzdálený soused přímý zásah bleskem a má po kabelech i spotřebičích v celým baráku. Sice to je chata, takže to nebere tak tragicky, ale má plechovou střechu jako my. Dost mě to znervoznilo.

Mám na falcovaném plechu přizvednutou konstrukci, všechno pospojované a svedené na PEN do rozvaděče. Kdybych dostal i vedlejší zásah, fungovala by konstrukce jako bleskosvod a bylo by asi hodně "veselo". Navíc mám těsne u domu 3 smrky a obávám se, že při zásahu by aspoň jeden šel k zemi a to je střecha vháji.

Už loni jsem poptával firmy na dodání bleskosvodu a nabídky byly tragický, všechny přes 60tis., což je na 4m vysoký dům s pultem úplně mimo mísu. Stavět to sám je prý blbost, ikdyž na plechu neplatí žádné odstupy a všechno se pospojuje. Tak nevím jak to řešit.

Jak by jste to řešili vy?
vyriesil som to ako mi poradili dvaja nezávislý revizaci.
nemáš bleskozvod na plechovej streche?
v ziadnom pripade si nemaluj terc na tu strechu pospojovanim panelov. bud bleskozvod a pospojovanie, alebo nic.
daj prepatovky vsade kam sa zmestia, pod strechu, k menicu, do rozvadzaca, aby ta ochranili pred indukciou z blizkeho blesku.

prezentujem to ako radu co som dostal, od ludi co robia revizie dlhe roky a aj po mojej praci, nie ako svoj navod a najlepsi napad v zivote, ale verim im, tak snad vedia co hovoria...
aj ked poistovniam to nevysvetlis v prípade pruseru.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
glottis
Příspěvky: 2408
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od glottis »

ano, podle me o spravne rady a ja bych mel takovehle priority reseni :)

1. oddaleny hromosvod at uz hvi nebo klasika, ramy panelu pospojit a separe pripojit na met
2. klasicky hromosvod a pospojit s ramy panelu
3. nic nespojovat se zemi

A u bodu 2 a 3 bych premyslel, co ze je vlastne lepsi :)
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od kodl69 »

podle mě betmen dostal dostatečně dobrý návod na poměrně jednoduché a funkční řešení. Jenom bych v tomhle případě nepoužil nejmenší možný průřez na vodiče mezi přípojnicemi pospojování, což je 16mm2, ale raděj 25mm2 nebo ekonomicky výhodnější dural 8mm průměru. Tohle řešení se nevědomky používá v průmyslu už od doby, kdy začaly kovový haly - prostě je všechno spojený se vším, co nejvíc železa, PE spojený s konstrukcí kde se dá (kabel rošty) a moderní "bonus" už jsou jenom přepěťovky, v tomhle případě nejlíp T1+T2, a podle počtu stringů vybrat kolik kA na pól to má vydržet. Pozor, je potřeba dobře dimenzovat i přepěťovku na přívod z DS.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Matess »

betmen píše: sob črc 13, 2024 11:45 pm nie, jeden zvod nestaci. na obytne budovy sa dava zvod maximalne kazdych 15m obvodu budy... aspon podľa SK noriem a ceske nebudu daleko od nasich.
myslel jsem 1 svod ze strechy dolu, do zeme musis mit zemneni tak aby to splnovalo pozadavky... pokud mas zemnici pasek v betonu pod celou stavbou staci jeden, pokud mas zasekane zemnici tyce musis je pospojovat aby jsi dostahl pozadovaneho odporu, ale z jimace na zemni potencial by ti melo stacit jedno hvi vedeni.
eman
Příspěvky: 1418
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od eman »

Já mám připravené dva svody a pásek jsem dával pod základ na stojato do hlíny. Odpor nemám změřený, není čím. Pár tisíc do HVI bych klidně dal, kdyby to mělo smysl, ale 60 táců firmě nevyklopím, aby mi tu nakonec nechala materiál za desítku. Navíc jak je to defakto plochá střecha, tak i montáž by byla pohoda.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
cipis
Příspěvky: 4942
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od cipis »

To neni mozne, aby byl takovy pomer. Vesmes se to drzi 50:50, material vs. prace.
Dej sem prosim te ten rozpocet po polozkach.
Neco vezme projekt/projekt skutecneho provedeni, vychozi revize, ale to nebude 40 tisic, dle toho, co pises, kdyz je tam matros jen za 10 tisic.
Navic podle toho, co psali kolegove vyse, tak jen ten vodic stoji min. tisicovku za metr, tak tam asi nebudes mit jen dva tri metry toho HVI ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
betmen
Příspěvky: 316
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od betmen »

Matess píše: ned črc 14, 2024 11:54 am myslel jsem 1 svod ze strechy dolu, do zeme musis mit zemneni tak aby to splnovalo pozadavky... pokud mas zemnici pasek v betonu pod celou stavbou staci jeden, pokud mas zasekane zemnici tyce musis je pospojovat aby jsi dostahl pozadovaneho odporu, ale z jimace na zemni potencial by ti melo stacit jedno hvi vedeni.
prosim, nezavadzaj ludi co to tu nahodne budu citat.
pocet zvodov urcuje trieda ochrany LPS a velkost budovy, od nej totiz zalezi vzdialenost zvodov medzi sebou a tym padom aj pocet zvodov.

1 zvod je povoleny pri malych objektoch a AKTIVNOM BLESKOZVODE, ale dufam, ze tuto blbost si nikto dobrovolne k fve nemontuje a nerobi zo seba terc.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo
eman
Příspěvky: 1418
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od eman »

cipis: Nikdo klasický rozpočet neposlal. Rozesílal jsem rozkres objektu, fotografie a na základě toho mi dorazilo několik nabídek s "odhadovanou" cenou. Nicméně, když jsem to porovnával s cenama co platí lidi u novostaveb, tak asi nemám šanci se dostat na nižší částku. O HVI v žádné nabídce nebylo ani slovo. Proto teď spekuluju, jak se ktomu postavit. Ideální by bylo nechat si udělat projekt a vydrátovat si to sám za víkend.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od kodl69 »

pásek jsem dával pod základ na stojato do hlíny.
tak to je zrovna špatně. Má být v betonu, a další věc, co nikdo nedělá, je ochrana proti korozi u spojů v betonu, a přestupu beton/ hlína, beton/ vzduch nebo hlína/ vzduch, cca 0.5m na každou stranu. A ochrana proti korozi není našmrdlání gumoasfaltem ani zelenožlutá smršťovka... Díky tomu, že beton je zásaditej a půda je leckde kyselá, tak potom má takovej zemnič životnost v řádu jednotek roků... Pak nezbejvá, než ten barák znovu obkopoat kolem dokola.
Odpor nemám změřený, není čím.
CO?? ty nemáš multimetr? stačí změřit odpor PE proti tomu uzemnění, pokud to teda nemáš v rozvaděči spojený (což bys spojený mít měl), ale pro změření to klidně rozpoj. Na orientační měření to stačí. Pokud je to fakt 40m pásku v hlíně, odhaduju to do 2 Ohm..
Hromosvod je specifickej, materiál je obvykle mnohem levnější než práce, pokud to není v mědi nebo HVI...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Matess »

betmen píše: ned črc 14, 2024 5:01 pm
Matess píše: ned črc 14, 2024 11:54 am myslel jsem 1 svod ze strechy dolu, do zeme musis mit zemneni tak aby to splnovalo pozadavky... pokud mas zemnici pasek v betonu pod celou stavbou staci jeden, pokud mas zasekane zemnici tyce musis je pospojovat aby jsi dostahl pozadovaneho odporu, ale z jimace na zemni potencial by ti melo stacit jedno hvi vedeni.
prosim, nezavadzaj ludi co to tu nahodne budu citat.
pocet zvodov urcuje trieda ochrany LPS a velkost budovy, od nej totiz zalezi vzdialenost zvodov medzi sebou a tym padom aj pocet zvodov.

1 zvod je povoleny pri malych objektoch a AKTIVNOM BLESKOZVODE, ale dufam, ze tuto blbost si nikto dobrovolne k fve nemontuje a nerobi zo seba terc.
ano máš pravdu! spletl jsem se... vyšlo to tak pro moji stavbu malého domu a mylně jsem to bral jako obecný fakt. Co jsem napsal předtím je blbost. Omlouvám se za to.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Martin P »

kodl69 píše: ned črc 14, 2024 11:30 am podle mě betmen dostal dostatečně dobrý návod na poměrně jednoduché a funkční řešení. Jenom bych v tomhle případě nepoužil nejmenší možný průřez na vodiče mezi přípojnicemi pospojování, což je 16mm2, ale raděj 25mm2 nebo ekonomicky výhodnější dural 8mm průměru. Tohle řešení se nevědomky používá v průmyslu už od doby, kdy začaly kovový haly - prostě je všechno spojený se vším, co nejvíc železa, PE spojený s konstrukcí kde se dá (kabel rošty) a moderní "bonus" už jsou jenom přepěťovky, v tomhle případě nejlíp T1+T2, a podle počtu stringů vybrat kolik kA na pól to má vydržet. Pozor, je potřeba dobře dimenzovat i přepěťovku na přívod z DS.
Na kolik kA se dimenzuje součtový proud přepěťovek?
Doma jich bude v třídě T1T2 celkem 7.
Děkuji za odpověď.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek