Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Hyp »

Ahoj.

Jak byste co nejlépe (Nejefektivněji = nejlevněji) připojili 3 a 5 těchto levných FVP k 12V AKU?

2 nebo 4 bych věděl, ale tohle? Když nechci střídat dražší, než ty panýlky?
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Mex
Příspěvky: 692
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Mex »

Jak připojit?
Opatrně.
Tím nemůžeš nic pokazit.
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Hyp »

Hlavně opatrně. Ony už dva v sérii dělají pěknej oblouk co propálil dírku do kovovýho parapetu :-)

Nicméně otázka je na “ Vhodný MPPT k lichému počtu panelů “, chápeš ? Co byste tam dali mezi bat a panely (a nepiš “kabely”). Jim vhodný myslím, aby nebyl zbytečně drahý.

Protože jak jsem blbej tak nevím co to udělá, když bude lichý počet částečně sériově a paralelně. Předpokládám, že je osoba znalá toto bude vědět lépe.
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte srp 13, 2024 7:17 am, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
rva
Příspěvky: 3871
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od rva »

Nejlevněji vychází nic si nepořizovat a čekat na lepší produkt, který bude vždy na obzoru.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Hyp »

Budget se musí utratit do konce měsíce. Takže pokud tenhle měsíc něco nevyjde, tak musím brát to co je na trhu, chápej. Info o ceně tam bylo napsaný proto, aby mi nikdo neporadil třeba za 30 000.
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte srp 13, 2024 7:21 am, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Diablo1st
Příspěvky: 1764
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Diablo1st »

Hyp píše: úte srp 13, 2024 7:13 am Protože jak jsem blbej tak nevím co to udělá, když bude lichý počet částečně sériově a paralelně. Předpokládám, že je osoba znalá toto bude vědět lépe.
Nemôžeš pripojiť 3ks a 5ks panelov paralelne na jeden mppt. Takže budeš potrebovať 2ks mppt, napr. od Epever.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp a 4,15kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Hyp »

Předpokládal jsem že čast sériově a čast paralelně A nebo nějaký měnič co umí větší napětí…

Jelikož předchozí dva měsíce jsem tady řešil, že nikdo nevěděl o kolik větší může být proudový výkon FV než mppt, výrobci to mají napsané v manuálu tak nějak vágně, třeba Epever tam píše cosi o 150%?

Tak už mě z toho rozbolela hlava, A řekl jsem si, že se musím zeptat někoho zkušenějšího :hell:

Obávám se, že dva střídače by právě byly dražší než ty panely, tak třeba někoho napadne levné řešení lepší, než to hodit ze skály
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Antrac1t
Příspěvky: 346
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Antrac1t »

Hyp píše: úte srp 13, 2024 7:23 am Obávám se, že dva střídače by právě byly dražší než ty panely, tak třeba někoho napadne levné řešení lepší, než to hodit ze skály
muzes ty panely treba nekomu darovat, kdo je opravdu vyuzije a zapoji tak jak ma a nevymysli picoviny ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Hyp »

No tak pověz jak “ zapoji tak jak se ma “, jestli to víš?

… kdybych si měl všechno přečíst v knihovně, tak bych dřív umřel, než bych něco dodělal, takže joint visit
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte srp 13, 2024 7:43 am, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Paulob
Příspěvky: 234
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Paulob »

Na paralelní zapojení prostě musíš mít na obou větvích stejné napětí , což samozřejmě u 3 a 5 stejných panelů nelze docílit takže na toto řešení s jedním regulátorem rovnou zapomeň, jedině 2 regulátory. Nebo musíš mít 4 a 4 panely.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Hyp »

Myslíš asi dva a dva nebo 3 a 3 No to jsem psal že mě napadly tyhle sudy počty ze neni problem. Proto tahle otázka, že se tam vejde buď 3 a nebo 5 panelů.

Takže jedině sériově a musí měnič zvládat součtové napětí? Napadá někoho měnič na ty 2 varianty?

Předpokládám že na 5 panelů by ta cena vyskočila to už jsme >200V.

Tak jednoduše si zvážíme jestli nárůst ceny tam měniče stojí za to přidávat ty dva panely
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Paulob
Příspěvky: 234
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Paulob »

Psal si 3 a 5 takže jsem vycházel z toho že jich chceš celkem 8, proto jsem psal 4+4. Ale klidně můžeš mít 3+3 nebo 5+5, jde jen o to že jich musí být stejně a k tomu regulátor na součet napětí té jedné větve.

Takže může být lichý počet. Já mám třeba 3 v sérii a těchto sérii mám celkem 5 paralelně.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
PetrDubi
Příspěvky: 1479
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od PetrDubi »

Tak já se zeptám tazatele: myslíš, že se dá někde koupit levně MPPT regulátor, který zvládne na výstupu 280A? Protože těch 8 panelů po cca 415W takovej proud do 12V dá. A je i otázkou, jestli to zvládne dlouhodobě i ten akumulátor, ale když tu špekuluješ s tím zapojením panelů, tak to máš předpokládám vyřešený? Další věc budou kabely a jištění na 300A DC - to rozhodně nebude nic levněho.. Pokud ta baterie bude olovo, tak to nebude zvládat využít (pokud nebude mít kapacitu minimálně 600 Ah a víc) a pokud to je nějaký lithium, tak BMS na 300A taky nebude levná. Při cenách toho všeho bude i ten drahý MPPT odpovídat ceně těch ostatních částí.
Každopádně MPPT s výstupem 300A na 12V prostě nikdy nebude levný, spíš bude problém sehnat vůbec nějaký a místo jednoho drahého MPPT budeš muset dát minimálně 2 (osobně bych počítal spíš 3) drahé MPPT a to už bude slušná pálka v desítkách tisíc..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Hyp »

Já nemyslím, myslet znamená houby vědět. Proto se zeptám. Viz poslední věta tohoto příspěvku, to když nevyzkouším tak se to asi těžko dozvím že?

Takže situace je daná, vejde se 3 nebo 5 panelu, a jak by jste to vyřešili do té baterky. Chápeš že když je víc hlav, tak má víc nápadů …

No, počítejme že využití to najde ve stínu, takže když bude pomezený přes léto, tak to není na závadu. To je the další věc, že ty měniče zvládají pouze určité přetížení.

Určitý problém je, že ty vyšší měniče bez výstupu LOAD Pak když omezím proud do baterky, tak je to vlastně i výstup do spotřebičů + na dobíjení, takže je to je v podstatě neoptimální (Když bych chtěl omezit do baterky třeba C10, tak to omezuje i spotřebiče).

===

Paulob, je to jinak, na lokalitu vejde 3 panely (5 panelů) celkem, a k tomu dát “Vhodný MPPT“

2 paralelně + 1 seriově bude asi dělat brikule co?
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte srp 13, 2024 8:25 am, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
kyocera
Příspěvky: 1281
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od kyocera »

Já bych Hyp odpovědně poradil aby si na velký okruh otázek , které Hyp má si Hyp sjednal nezávislého placeného profesionálního konzultanta.
Jedině profesionální placený konzultant nese za svoje odpovědi právní odpovědnost. Nezávislý placený profesionální konzultant
je mnohem lepší než si nechat radit od anonymních rádců přes nějaká fora. Lidi na forech mají omezený soubor znalostí na základě
svých zkušeností. Profesionální nezávislý konzultant má široký rozhled a přehled a částka 1tis.Kč až 2 tis.Kč na hodinu je adekvátní. Jeden můj
známý ví, že určité znalosti mám, ale požádal mně abych mu řekl nějaké jméno profesionálního kontultanta, který takové služby nabízí.
Tak jsem mu řekl Ing. Kolaříka u firmy Ostrovní elektrárny. Můj známý pak za ním zajel hodinu
konzultoval, zaplatil jen 1000Kč a byl maximálně spokojený. Myslím, že Hyp je muž velkého formátu, vlastní velký soubor nemovistostí
umí investicí získávat velké finanční prostředky a je zcela na místě, aby Hyp vyhledal profesionálního nezávislého
placeného konzultanta ke kterému bude mít důvěru a nebude pak nutné aby Hyp místo vlastního studia problematiky páčil odpovědi z členů
mypower a získaval další negativní body. Jedině profesionální placený nezávislý konzultant je schopen Hyp
odpovědět na široký okruh jeho otázek. A Hyp dobře ví, že čas jsou peníze a místo toho aby Hyp dále marnil svůj čas nekonečnými
otázkami na foru mypower , může Hyp dostat rychlé , přesné správné odpovědi formou placené konzultace s nezávislým placeným
konzultantem. A protože je Hyp schopný dokáže ve svém okolí sám placeného konzultanta najít.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
rva
Příspěvky: 3871
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od rva »

Vzhledem k (ne)znalostem si pořiď něco jako 30A pwm regulátor a na to připoj JEDEN fv panel. Nějakou dobu to provozuj a získej zkušenosti bez toho, aniž bys způsobil požár, nebo někoho zabil.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kyocera
Příspěvky: 1281
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od kyocera »

Já bych Hyp odpovědně poradil aby si na velký okruh otázek , které Hyp má si Hyp sjednal nezávislého placeného profesionálního konzultanta.
Jedině profesionální placený konzultant nese za svoje odpovědi právní odpovědnost. Nezávislý placený profesionální konzultant
je mnohem lepší než si nechat radit od anonymních rádců přes nějaká fora. Lidi na forech mají omezený soubor znalostí na základě
svých zkušeností. Profesionální nezávislý konzultant má široký rozhled a přehled a částka 1tis.Kč až 2 tis.Kč na hodinu je adekvátní. Jeden můj
známý ví, že určité znalosti mám, ale požádal mně abych mu řekl nějaké jméno profesionálního kontultanta, který takové služby nabízí.
Tak jsem mu řekl Ing. Kolaříka u firmy Ostrovní elektrárny. Můj známý pak za ním zajel hodinu
konzultoval, zaplatil jen 1000Kč a byl maximálně spokojený. Myslím, že Hyp je muž velkého formátu, vlastní velký soubor nemovistostí
umí investicí získávat velké finanční prostředky a je zcela na místě, aby Hyp vyhledal profesionálního nezávislého
placeného konzultanta ke kterému bude mít důvěru a nebude pak nutné aby Hyp místo vlastního studia problematiky páčil odpovědi z členů
mypower a získaval další negativní body. Jedině profesionální placený nezávislý konzultant je schopen Hyp
odpovědět na široký okruh jeho otázek. A Hyp dobře ví, že čas jsou peníze a místo toho aby Hyp dále marnil svůj čas nekonečnými
otázkami na foru mypower , může Hyp dostat rychlé , přesné správné odpovědi formou placené konzultace s nezávislým placeným
konzultantem. A protože je Hyp schopný dokáže ve svém okolí sám placeného konzultanta najít.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Hyp
Příspěvky: 506
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Hyp »

rva - Ano, to nastalo před mnoha lety, tak si najdi můj první příspěvek, jinak děkuji za nevyžádanou radu, ale tento tvuj postup jsem aplikoval a k čemu mi to je? Potřebuji nové lokality, nové znalosti, nové panely…

OK tak já rozšířím okruh otázek: jak účinný bude v PWM na 12V baterii při panelu 36V? Protože moje znalosti teď momentálně mi nedávej jasnou odpověď na to jestli náhodou nemám k 12V pwm připojit spíše 12 voltový panel ? Neboli jak je účinný 36 voltové I panel do 12 voltové baterky přes PWM Pokud to vůbec lze?

===

kyocero, Víš co to je nezávislý konzultant? Který neprodává žádné zboží a služby, jen konzultace, jinak je to závislý konzultant :-)

jinak souhlasím, ale nepředpokládal jsem, že toto téma je široký okruh otázek, jde v podstatě JEN o výběr měniče (tip na mppt), rešerší jistě každý z vás dělal už spoustu – porovnával parametry, četl manuály, zkoušel. No obávám se že nezávislý akademický konzultant tohle ani nemůže postihnout, jako 50 lidí na fóru - třeba se pletu.

Já tady neřeším žádný komplexní projekt, chápeš?
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte srp 13, 2024 8:35 am, celkem upraveno 1 x.
„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušení sekyry.“ — Abraham Lincoln
Paulob
Příspěvky: 234
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od Paulob »

Hyp píše: úte srp 13, 2024 8:18 am Paulob, je to jinak, na lokalitu vejde 3 panely (5 panelů) celkem, a k tomu dát “Vhodný MPPT“

2 paralelně + 1 seriově bude asi dělat brikule co?
No pokud se tam vejde 3 nebo 5 tak se snad vejdou i 4, takže 2+2 , 2 do série a dvě tyto série paralelně.
Na kombinace různých počtu panelů paralelně prostě zapomeň.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
kyocera
Příspěvky: 1281
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Vhodný MPPT k lichému počtu panelů

Příspěvek od kyocera »

Pro Hyp. Trvám na tom. Bude pro Vás nejlepší obrátit se na placeného profesionála. Neztrácejte čas tady na foru.
Placené konzultanty využívají lidé v mnoha oborech. Je potřeba aby jste Hyp postupoval profesionálně a nebyl
tak hrozně lakomý v této oblasti.
Já bych Hyp odpovědně poradil aby si na velký okruh otázek , které Hyp má si Hyp sjednal nezávislého placeného profesionálního konzultanta.
Jedině profesionální placený konzultant nese za svoje odpovědi právní odpovědnost. Nezávislý placený profesionální konzultant
je mnohem lepší než si nechat radit od anonymních rádců přes nějaká fora. Lidi na forech mají omezený soubor znalostí na základě
svých zkušeností. Profesionální nezávislý konzultant má široký rozhled a přehled a částka 1tis.Kč až 2 tis.Kč na hodinu je adekvátní. Jeden můj
známý ví, že určité znalosti mám, ale požádal mně abych mu řekl nějaké jméno profesionálního kontultanta, který takové služby nabízí.
Tak jsem mu řekl Ing. Kolaříka u firmy Ostrovní elektrárny. Můj známý pak za ním zajel hodinu
konzultoval, zaplatil jen 1000Kč a byl maximálně spokojený. Myslím, že Hyp je muž velkého formátu, vlastní velký soubor nemovistostí
umí investicí získávat velké finanční prostředky a je zcela na místě, aby Hyp vyhledal profesionálního nezávislého
placeného konzultanta ke kterému bude mít důvěru a nebude pak nutné aby Hyp místo vlastního studia problematiky páčil odpovědi z členů
mypower a získaval další negativní body. Jedině profesionální placený nezávislý konzultant je schopen Hyp
odpovědět na široký okruh jeho otázek. A Hyp dobře ví, že čas jsou peníze a místo toho aby Hyp dále marnil svůj čas nekonečnými
otázkami na foru mypower , může Hyp dostat rychlé , přesné správné odpovědi formou placené konzultace s nezávislým placeným
konzultantem. A protože je Hyp schopný dokáže ve svém okolí sám placeného konzultanta najít.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek