Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Měniče Axpert
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od piriegro »

V jakem poradi bezpecne zapojovat a odpojovat cely system? A proc?
pibi
Příspěvky: 926
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od pibi »

Možná bys mohl blíže specifikovat jaký systém. Já připojuji akumulátory jako první, pak libovolně buď regulátory, nebo střídač, je to jedno.
Při odpojování nejdříve střídač, nebo regulátory, opět je to jedno, nakonec akumulátory.
EDIT:
Síť připojím, nebo odpojím kdykoliv při provozu systému, opět je to jedno.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od cuki »

piriegro píše: sob črc 20, 2024 1:22 pm V jakem poradi bezpecne zapojovat a odpojovat cely system? A proc?
No chybí ti tam asi to nejhlavnější-zátěž :-)

Nejdůležitější je zajistit, aby regulátor měl kam uložit přebytečnou energii. Tedy pokud odpojíš první baterii a neposíláš to do sítě, tak po odpojení zátěže MPPT nebude mít kam uložit energii z panelů a může dojít k destrukci MPPT.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od cuki »

Tedy abych byl konkrétní.
Zapneš měnič (k baterii nebo síti), pak zapneš baterii a pak už je to jedno.

Opačně vypínáš nejdříve zátěž, panely a pak až baterii. Pozor měnič může stále baterii z FVE nabíjet! Pokud je to za plného světla je dobré, vždy alespoň jeden panel ze stringu zakrýt. Je jedno čím to odpínáš. Žádnému odpínači to nedělá dobře, pokud máš jen odpojovač, tak by jsi mohl taky nechtěně svářet...

Pokud to zapínáš a nebo vypínáš na měniči je to úplně jedno on se na to připraví sám. Pokud to chceš/musíš dělat natvrdo tak to co jsem psal.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od piriegro »

Ostrov a menic axpert maxII: https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... 0w-p570103# pravdepodobne.
Ano slo mi o pripad nouzoveho vypnuti.
Jaky je presne rozdil mezi odpinacem a odpojovacem?
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od cuki »

piriegro píše: sob črc 20, 2024 3:45 pm Jaky je presne rozdil mezi odpinacem a odpojovacem?
Odpínač umožnuje odpojit obvod až do jmenovitého proudu. Odpojovač má stejnou pojistku (jištění proti přetížení) ale odpojit to musíš bez zatížení. Není tam zajištěno bezpečné zhášení oblouku. A aby to nebylo tak jednoduché tak některé výrobky jsou kvalifikovány jako obojí, jen pokaždé pro jiné hodnoty. A někteří prodejci si tyto pojmy navíc mezi sebou pletou.
piriegro
Příspěvky: 25
Registrován: úte čer 04, 2024 10:57 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od piriegro »

Diky, divam se prave na dva opticky totozne vyrobky a na kazdem je napsano neco jineho, tak jsem to mel za jedeno.
Hrabosh
Příspěvky: 9
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:48 am

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od Hrabosh »

Přidám se s podobnou otázkou. Mám 3x Axpert King II v 3f zapojení. Na svorkách od panelů v Axpertu je napsáno, že se mají panely připojit před zapnutím měniče. Kdo máte King II, jak to zapínáte?
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 56
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od Juras66 »

Hrabosh píše: pon zář 09, 2024 2:00 pm Přidám se s podobnou otázkou. Mám 3x Axpert King II v 3f zapojení. Na svorkách od panelů v Axpertu je napsáno, že se mají panely připojit před zapnutím měniče. Kdo máte King II, jak to zapínáte?
Neviem kde to čítaš, ale najskôr sa zapína baterka, potom nabehne menič a potom zapínam ostatne.
FVE pre dom na Záhorí pod Karpatami. JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
Hrabosh
Příspěvky: 9
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:48 am

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od Hrabosh »

Neviem kde to čítaš, ale najskôr sa zapína baterka, potom nabehne menič a potom zapínam ostatne.
Přímo pod svorkama PV +/- je nálepka: "Caution, Please switch off the inverter before you connect the solar panels, or it will damage the inverter".
rva
Příspěvky: 3869
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od rva »

Tady jde asi o to, že vysokonapěťové bedny nemají fv vstup izolovaný od země. A když je na bedně zapnutý měnič (je tam na to tlačítko), tak při instalaci fv kabelů hrozí, že vodivý šroubovák spojí svorku s krytem měniče a způsobí zkrat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 56
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od Juras66 »

Bol som to pozrieť a skutočne je to pri svorkách pod krytom, čiže ako píše vyššie sa to bude týkať pripájania panelov. Postup zapínania je taký ako som písal.
FVE pre dom na Záhorí pod Karpatami. JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
Hrabosh
Příspěvky: 9
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:48 am

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od Hrabosh »

Juras66 píše: pon zář 09, 2024 6:34 pm Bol som to pozrieť a skutočne je to pri svorkách pod krytom, čiže ako píše vyššie sa to bude týkať pripájania panelov. Postup zapínania je taký ako som písal.
OK, takže zapnu společnou baterku, budu postopovat podle návodu na konfiguraci 3f systému. Chápu to tak, že nejduležitejší je proste připojit první baterku a pak už je to celkem jedno.

Co se týká nastavení proudů do baterie ...řekneme, že v té 3f konfiguraci chci max nabíjecí proud baterie 60A. Mám na těch měničích nastavit 60A na každým, nebo 20A na každým? Počítám, že ty různý napětí ohledne vybíjení a nabíjení baterie je poitřeba nastavit stejně na všech třech měničích.
rva
Příspěvky: 3869
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od rva »

U paralelních měničů se řada parametrů sdílí, ale které to jsou obvykle člověk zjistí až v provozu. U mě to jsou například napětí bulk a float. Pokud to u kteréhokoliv měniče nastavím jinak, automaticky se to přenese i do ostatních. Maximální dobíjecí proud se do dalších měničů nepřenáší a u každého nastavuji hodnotu pro něj.
Mé měniče mají max. 80 A (2x +extra mppt regulátory 60A). To by při nejlepším oslunění znamenalo, že do baterií by mohlo jít až 3x80 + 2x60 = 360 A. To nechci, vybité baterie by se nabily zbytečně rychle. Odpojovací prvky mám do 300 A. Proto nastavuji na měničích max. dobíjecí proud 60 A.
V automatizaci se celkový proud hlídá a pokud by byl moc vysoký, tak se zapnou nějaké spotřebiče, ale zatím se to ani jednou nespustilo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Hrabosh
Příspěvky: 9
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:48 am

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od Hrabosh »

rva píše: čtv zář 12, 2024 2:18 pm U paralelních měničů se řada parametrů sdílí, ale které to jsou obvykle člověk zjistí až v provozu. U mě to jsou například napětí bulk a float. Pokud to u kteréhokoliv měniče nastavím jinak, automaticky se to přenese i do ostatních. Maximální dobíjecí proud se do dalších měničů nepřenáší a u každého nastavuji hodnotu pro něj.
Mé měniče mají max. 80 A (2x +extra mppt regulátory 60A). To by při nejlepším oslunění znamenalo, že do baterií by mohlo jít až 3x80 + 2x60 = 360 A. To nechci, vybité baterie by se nabily zbytečně rychle. Odpojovací prvky mám do 300 A. Proto nastavuji na měničích max. dobíjecí proud 60 A.
V automatizaci se celkový proud hlídá a pokud by byl moc vysoký, tak se zapnou nějaké spotřebiče, ale zatím se to ani jednou nespustilo.
Můžu se zeptat na detaily té automatizace? HA? Nebo něco jiného?
rva
Příspěvky: 3869
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaké poradi zapojovani a odpojovani: menic, baterie, panely, sit?

Příspěvek od rva »

Elektrárna není nikdy hotová, pořád je co předělávat s tím, jak přicházejí nové možnosti. Téměř vše jde už přes HA. Před bateriema je společný bočník a napětí na něm jde přes INA226->esp32->esphome->HA.
Automatizace v HA pak zařídí co kdo potřebuje.
Na AC straně zatížení měničů sleduje Shelly EM a opět to jde do HA pro archivaci a automatizace.
Jde to dělat i jinak. Historicky mám zapojený měřič SOC HB404 a na něm se dají nastavit dvě relátka kdy mají spínat a rozepínat:
HB404 zapojení.png
A na něm mám nastaveno aby se zapnulo podlahové topení a zůstalo zapnuté dokud se baterie dobíjí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek