Nový EPsolary BN

Diskuze o regulátorech EP Solar
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Nový EPsolary BN

Příspěvek od olozx6r »

Máte někdo už novej model epsolaru? http://www.zjtronic.cz/zjtronic/eshop/5 ... -150V-2014

Do sestavy mi jeden regl chybí a tady by mělo jít nastavit dost věcí, tak že bych si udělal radost, až vrátí daně 8-)

Děkuju všem za postřehy.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Enbar
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 05, 2014 2:19 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Enbar »

ja ho pouzivam s troma 55W amorfmi paralelne (zatial iba skusobne a provizorne) a pokial je jasna obloha tak nema problem s najdenim najvhodnejsieho mpp.
Ale ked poletuju mraky a raz je full slnko a raz je za mrakom tak mu to robi pekne problemy, mpp hodi na minimalne napatie z ktoreho este ide nejaky prud do bat a tam to drzi kludne aj hodinu. Mam to overene + ak medzi tym odpojim panely a znovu pripjim tak mpp je tam kde ocakavam.
Testoval som to par dni.
Nechapem logiku trackovat mpp v tak zalostne dlhych periodach. Pre mono/poly to asi az tak vadit nebude..
Pozeral som nejake algoritmy pre mppt a nevidim dovod preco by mal byt tak oneskoreny.
Neviem ci je toto vlastnost aj ostatnych trackerov.
Normalne uvazujem o dorobeni inteligentneho odpojovania panelov zo vstupu pokial sa toto bude diat alebo nieco podobne.
Inak ma vsetky nastavenia pre user mod nabijania vo velkom rozsahu (je to vsetko v specifikacii) co je parada pre nicd, komunikacia a monitoring cez modbus<->usb.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od olozx6r »

Super zprávy, právě že specifikaci nastavení jsem nikde nenašel. Kolik jde tedy nastavit nejvyšší napětí? Ten výpočet mppt mě tolik netrápí, bude to na poly panelech a výkonu mám, že to nestíhám zpracovat. Jde mi jen o to nastavení pro nicd, aby se povařily a tím srovnaly jednotlivý články, protože dosavadní epsolary napětí zastaví moc brzo :-(
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Enbar
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 05, 2014 2:19 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Enbar »

Priamo stranky vyrobcu:
abstrakt: http://www.epsolarpv.com/en/uploads/new ... 859215.pdf
detailnejsie: http://www.epsolarpv.com/en/uploads/new ... 988073.pdf

napatie od 9 do 17V v kazdom mode ;)
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od olozx6r »

No v návodu je, že u 24V systému vše krát 2. To by znamenalo možnost nastavit 34V! U prodejců ale bývá napsáno, že maximum je 32V. Proto bych potřeboval vědět, jak to je ve skutečnosti, rád bych totiž nastavil 32,5-33V...
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Enbar
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 05, 2014 2:19 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Enbar »

Pozriem sa ti na to doma a dam vediet, ale az k veceru ak ma nikto nepredbehne.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Bydliště: Brno

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Mira80 »

Bez problemu jsem ho nastavil az k 34 V a fungovalo to. Bohuzel zrovna ho mam na reklamaci, protoze v jednu chvili naprosto zdechl, takze ted ani nevyctu presne nastaveni, ale daval jsem to na 20clankovou NiCD, tedy 20x1,7 jako maximum.

Apropo, jake mate zkusenosti s ZJ Tronic ? Prvni domluva na objednavku byla super, kdyz odesel prvni regulator, tak jsem reklamaci resil snad 3 mesice, nakonec jsem doplatil a kooupil tuhle BN radu, protoze predchozi RN uz nebyla, odesel take, kdyz jsem po pretahovani kabelu pripojil baterii, ted je na reklamaci, ale pana Jurcu sehnat, to je nadlidsky vykon, na maily takrka neodpovida, telefon nezveda, zpatky nevola :(
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od olozx6r »

Diky za info, ja to budu mit k 19ti clankum. U ZJ jsem kupoval jen mt5 displej a zatim slape, takze za me dobry. Regulator budu kupovat jinde, maj ho levnejsi a asi vezmu rovnou 4215bn, at vydrzi na rozsirovani.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Johnny.sk »

Zdravim, ja mam na poly paneloch ten 4215BN a zatial maximalna spokojnost. Jedine co ma trosku stve su % stavu baterie. Neviem ci aj ostatny maju taku skusenost ale pri celodennom slnku, pekne prejde rezim boost, drzi dlho float baterie pise ako 100% ale ako nahle zajde slnko padne napatie baterie na 26,7V a zostane stav baterie na 60% potom tak rozne podla pouzivania tie % kolisu a stalo sa mi viac krat ze napatie pisalo 24V a jeden den to bolo 15% stavu a iny den to boli 2%. Nedocital som sa nikde zatial ze co to ma byt a preco je to tak. Vobec sa teda neda spoliehat na stav nabitia na displayi, vzdy treba precitat napatie ktore mi ale z dovodu nizsej kapacity baterie kolise podla zataze.
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2244
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od fugas »

Johnny.sk píše:Zdravim, ja mam na poly paneloch ten 4215BN a zatial maximalna spokojnost. Jedine co ma trosku stve su % stavu baterie. Neviem ci aj ostatny maju taku skusenost ale pri celodennom slnku, pekne prejde rezim boost, drzi dlho float baterie pise ako 100% ale ako nahle zajde slnko padne napatie baterie na 26,7V a zostane stav baterie na 60% potom tak rozne podla pouzivania tie % kolisu a stalo sa mi viac krat ze napatie pisalo 24V a jeden den to bolo 15% stavu a iny den to boli 2%. Nedocital som sa nikde zatial ze co to ma byt a preco je to tak. Vobec sa teda neda spoliehat na stav nabitia na displayi, vzdy treba precitat napatie ktore mi ale z dovodu nizsej kapacity baterie kolise podla zataze.
Zdravím.
Mám model ET6415.Tedy jen k těm procentům.Myslím,že to odečítá z nastaveného napětí.Pokud mám maximum na 28,8V a minimum 23V,tak regulátor chápe ten rozdíl 5,8V jako 100%.Takže i když je bat. plně nabitá,po západu slunce spadne napětí někam na 25,5V a regulátor to vyhodnotí na méně než 50% bat.Takže ten údaj o skutečném stavu baterie nic nevypovídá.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Baryk »

Mám ten stejný a chová se to jak popisujete k odpovědi níže je tomu skutečně tak odvíjí se to od nastavení minimálního a maximálního napětí vyzkoušejte sám úpravou hodnot v nastavení.

Zvláštní je že původní řada s displejem MT-5 tedy 4215RN ukazovala stav nabití baterie přesněji i když se také odvíjela od napětí asi menší chyba od soudruhů s Číny :lol:

Johnny.sk píše:Zdravim, ja mam na poly paneloch ten 4215BN a zatial maximalna spokojnost. Jedine co ma trosku stve su % stavu baterie. Neviem ci aj ostatny maju taku skusenost ale pri celodennom slnku, pekne prejde rezim boost, drzi dlho float baterie pise ako 100% ale ako nahle zajde slnko padne napatie baterie na 26,7V a zostane stav baterie na 60% potom tak rozne podla pouzivania tie % kolisu a stalo sa mi viac krat ze napatie pisalo 24V a jeden den to bolo 15% stavu a iny den to boli 2%. Nedocital som sa nikde zatial ze co to ma byt a preco je to tak. Vobec sa teda neda spoliehat na stav nabitia na displayi, vzdy treba precitat napatie ktore mi ale z dovodu nizsej kapacity baterie kolise podla zataze.
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Johnny.sk »

Tiez som si myslel ze je to nastavenim napati. Ale daju sa nastavovat len nabijacie napatia a pripajacie/odpajacie napatia pre zataz. Takze neviem ako by som ovplyvnil tie % ale zahadou mi je preco bez zmeny nastavenia je v rovnakom napati v rozne dni rozny stav nabita.. dokonca sa mi stalo ze pri 23,9V kedy uz odpajam zataz mi pisalo 10%. Pritom pri 24V je castejsie zobrazovany stav ako 0%. Preto sa snazim prijst na to ci nema regulator v sebe aj nejaku pamat sposobu nabijania, ci do toho nezaratava skutocnost ci presla bateria celym boost rezimom a ako dlho drzala vo float. Ze pokial len kratku dobu, percenta su pri rovnakych napatiach nizsie. Ale to uz asi od drahsieho cinana cakam privela :D kazdopadne na Tistar financie niesu tak EPsolar plne vyhovuje :D
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Baryk »

Nejsem u regulátoru ale zkusil bych upravit hodnotu:
Over voltage disconnect voltage a Discharging limit voltage

Co jsem měl čas zatím vyzkoušet bat. celý den ve float žádný odběr ani na DC ani měniči.
Pak jsem připojil zátěž 700W a po pár minutách u napětí 24.8V signalizoval stav bat ani ne 30%

Opět bat. celý den ve float žádný odběr ani DC ani měnič a po poklesu napětí na 26.8V ( po západu slunce) ukazatel stavu nabití cca 75% spotřeba v tu dobu jen režie regulátoru.

Johnny.sk píše:Tiez som si myslel ze je to nastavenim napati. Ale daju sa nastavovat len nabijacie napatia a pripajacie/odpajacie napatia pre zataz. Takze neviem ako by som ovplyvnil tie % ale zahadou mi je preco bez zmeny nastavenia je v rovnakom napati v rozne dni rozny stav nabita.. dokonca sa mi stalo ze pri 23,9V kedy uz odpajam zataz mi pisalo 10%. Pritom pri 24V je castejsie zobrazovany stav ako 0%. Preto sa snazim prijst na to ci nema regulator v sebe aj nejaku pamat sposobu nabijania, ci do toho nezaratava skutocnost ci presla bateria celym boost rezimom a ako dlho drzala vo float. Ze pokial len kratku dobu, percenta su pri rovnakych napatiach nizsie. Ale to uz asi od drahsieho cinana cakam privela :D kazdopadne na Tistar financie niesu tak EPsolar plne vyhovuje :D
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od olozx6r »

S tím ukazatelem procent nabití jsem zjistil, že když změním korekci napětí dle teploty, tak se při tom změní i ukazovaná hodnota v procentech. Tak jestli to chování co popisujete není ovlivněný aktuální teplotou a teplotní kompenzací regulátoru :-)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od vlkazajac »

U starého Epsolaru, ktorý mám, bola jednoznačná ba až lineárna závislosť udávaného SOC na napätí, nič viac. Overte si to na Vašom BN.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Baryk »

To je možné ještě nemám připojenou sondu teploty bat. ale je pravda že pokaždé když jsem regulátor kontroloval byla teplota místnosti kde je umístěn reg. kolem 6 stupňů tuto teplotu ukazoval přímo reg.
Ale nemohu potvrdit obráceně když bylo tepleji tak byl reg ve float a ukazatel nabití tedy na 100%
olozx6r píše:S tím ukazatelem procent nabití jsem zjistil, že když změním korekci napětí dle teploty, tak se při tom změní i ukazovaná hodnota v procentech. Tak jestli to chování co popisujete není ovlivněný aktuální teplotou a teplotní kompenzací regulátoru :-)
FRSO
Příspěvky: 2345
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:U starého Epsolaru, ktorý mám, bola jednoznačná ba až lineárna závislosť udávaného SOC na napätí, nič viac. Overte si to na Vašom BN.
Zdravím vlkazajac, přesně tak, to měřidlo ukazuje celkem nesmyslně ty %, to měření je odvozené od napětí akumulátoru, já jsem to dával k regulátorům více méně jako ampérmetr a voltmetr a to ještě neukazuje ani moc přesně a měření se po cca 10 vteřinách aktualizuje. Lepší místo toho je si připlatit a koupit BMV-700 a to už umí daleko více a měří to podstatně přeněji a % ukazují aktuální Ah v akumulátoru, vnitřním relátkem se pak dá spínač např. přebytky dle zadání ve Voltech, nebo v %, taky co bude dříve. To je můj názor na ty MT5, MT50.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 17.7.2024 9825kWh
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od Baryk »

Jenže tak tomu na nové řadě BN již není, kdyby tomu bylo stejně ukazoval by stejné hodnoty jako původní řada s MT5 tedy řada RN původních traceru
a tam jediné co šlo měnit byla jen teplotní kompenzace a na hodnotu nabití v procentech to nemělo vůbec žádný význam :wall:

BMV-700 je pěkné ale myslím že pro to aby každý poznal kolik má v bat. ještě kapacity si spočítá zlehka sám a za ušetřené tisíce třeba nakoupit další bat. :celebrate2:
FRSO píše:
vlkazajac píše:U starého Epsolaru, ktorý mám, bola jednoznačná ba až lineárna závislosť udávaného SOC na napätí, nič viac. Overte si to na Vašom BN.
Zdravím vlkazajac, přesně tak, to měřidlo ukazuje celkem nesmyslně ty %, to měření je odvozené od napětí akumulátoru, já jsem to dával k regulátorům více méně jako ampérmetr a voltmetr a to ještě neukazuje ani moc přesně a měření se po cca 10 vteřinách aktualizuje. Lepší místo toho je si připlatit a koupit BMV-700 a to už umí daleko více a měří to podstatně přeněji a % ukazují aktuální Ah v akumulátoru, vnitřním relátkem se pak dá spínač např. přebytky dle zadání ve Voltech, nebo v %, taky co bude dříve. To je můj názor na ty MT5, MT50.
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od olozx6r »

Nevím, co je BMV-700, snad to nemá co společnýho s BMW v autech (máš malýho ptáčka, kup si bavoráčka). Ale změna teplotní kompenzace u traceru mi při změně hodnot ihned změní i ukazatel procenta nabití aku. Takže u mě to ukazovalo jinou hodnotu nabití v procentech okamžitě(mám NiCd, takže mě to vůbec netrápí)... B)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
mobilik
Příspěvky: 2678
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Nový EPsolary BN

Příspěvek od mobilik »

Presne soc napatie mera bezvadne napr. PCM5048, proste kym ku regulatoru nieje pripojeny bocnik, regulator nema sancu napisat presne SOC. Skor sa cudujen firme co vyraba tracer ze take bludy dovoli zobrazovat na displeji...
Je to jednoznacne palec dole, nechapem ich...
Najprv sa učíme chodiť a hovoriť, neskôr sa učíme sedieť a držať hubu... :stupidme:
Hybridná FVE dom: 6,3kWp, Victron Energy, 12kWh Pylontech+GB-Aku
On-Grid FVE dom: 3,6kWp, FRONIUS AC Coupling+VB
OFF-Grid FVE chata: 1,5kWp, Axpert, PCM, 200Ah/24V 18650

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek