Centrálna klimatizácia

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Centrálna klimatizácia

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Chcel by som Vám predstaviť spôsob, ako som vyriešil ukladanie časti prebytkov elektriny, do tepla, alebo chladu.
Použil som najmenšiu a najlacnejšiu klímu, ktorá je schopná aj kúriť (tepelné čerpadlo), bez invertora (plynulej regulácie otáčok kompresora). Keďže som chcel zaklimatizovať viacej miestností, rozhodol som sa pre netradičné zapojenie. Doteraz som sa s niečím podobným v takomto malom prevedení nestretol, preto som sa rozhodol zverejniť to tu pre inšpiráciu. Možno si niekto z toho niečo vyberie, čo by mu mohlo pomôcť.
Takže najprv schéma:
zapojenie "centrálnej klímy"
zapojenie "centrálnej klímy"
Ako je z obrázku zrejmé, vonkajšia jednotka nechladí priamo do vnútornej jednotky, ale do doskového výmenníka (na obrázku modrá farba). Ostatné sa "deje" cez teplonosné médium (solárna kvapalina 30%, voda 70%). Celé je to v troch klimatizovaných priestoroch + vonkajšok. Podarilo sa mi to umiestniť tak, že trasy potrubí sú krátke a skryté. S vodárom sme na seba nemali šťastie (najprv snehová kalamita, potom šibačka, pracovné vyťaženie...), tak som sa do toho pustil sám :wood: :fuuu: . Dokonca to drží tlak :yes: .
Princíp:
V čase prebytku sa cez deň nabije bojler chladom, alebo teplom pomocou tepeľného čerpadla. Táto energia sa potom môže rozvádzať podľa potreby, na odberné miesta. Chladenie, alebo kúrenie, sa navolí sezónne na jar a na jeseň (teraz si ešte prikurujeme). Teraz ak nechcem večer vonku vrčať, tak po vyčerpaní tepla z bojlera, mám pripojenú špirálu v bojleri, ktorá udržuje médium teplé podľa termostatu bojlera. Nechcel som používať solenoidy, aby to po dome necvakalo, tak som spravil okruh v sérii. Médium tak postupne koluje cez všetky "kalorifery" a kde treba odovzdať teplo, zapne ventilátor a teplo do priestoru nafúka. Poradie je také, že miestnosť s najväčšou potrebou chladiť (špajza), je v okruhu hneď za výmenníkom. Potom médium postupuje do chodby, kde je pôvodný výparník klimatizácie (komfortné diaľkové ovládanie) a tu môžem energiu jednoducho rozdeliť otvorením dverí do viacerých miestností. Zbytok chladu ide na poschodie do dieľne. Nečakám však, že všetko budem chladiť, alebo kúriť naraz. V špajze sú By-pass ventily, ktoré úplne odstavia radiator počas prikurovania. Čerpadlá sú dve a tak sa dá otočiť tok média podľa potreby. Buď ťahá z bojlera chlad zo spodu, alebo teplo z vrchu.
Najviac som sa obával, či pôjde voda cez vnútornú jednotku klimatizácie, lebo sú v nej len 6mm trubky (vnútorný priemer iba 4mm). No nakoniec to celkom dobre šlape. Celé to bolo navrhnuté od brucha intuitívne a asi je to dosť dobre trafené. Dosť sa bude ešte dať doladiť reguláciou. Zatiaľ to je v prevedení, "štekrovej regulácie". Čo potrebujem, to zapnem do zásuvky :lol: . Chcel by som to samozrejme časom normálne zautomatizovať. Možno ešte v budúcnosti pridám väčší zásobník do pivnice, alebo to pripojím na ústredné kúrenie.
Takže v prechodných obdobiach sa dúfam nebude musieť toľko prikurovať a v letných horúčavách sa možno komfortnejšie vyspíme. ;)
Zatiaľ snáď toľko, fotky môžem pridať neskôr. Ak budú nejaké otázky, majte prosím so mnou trpezlivosť, lebo nesedím pri kompe stále.

Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od Pan Taum »

Takže původně je to tč vzduch-vzduch a ty jsi ho předělal na vzduch-voda? jaký typ a výrobce?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od bert »

Áno, asi tak.
Typ presne neviem a výrobca je nepodstatný. Oni to tie čínske deti aj tak všetko robia v jednej garáži, akurát nálepky sa lepia podľa potreby. :lol:
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od bert »

Večer sa mi nechcelo na balkón, takže presnejšie info dodávam teraz.
značka: FAIRLAND
typ: S-09H
prúd: 3,8A
príkon: 845W
výkon: 9000BTU

A pridávam nejaké sľúbené fotky.
Takto to vyzerá na balkóne:
Vonkajšia jednotka
Vonkajšia jednotka
toto, je v špajze:
spajza.jpg
toto v dielni:
dielna.jpg
a detail čerpadiel:
cerpadla.jpg
Nekameňujte ma prosím za kvalitu fotiek :( . Ako to telefón v tomto svetle zobral, tak posúvam.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od LIX »

Vyzerá to parádne, zaujímalo by ma či si stým skúšal už chladiť, alebo kúriť. Ten doskový výmeník je tam kôli čomu presne?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od bert »

LIX píše:Vyzerá to parádne, zaujímalo by ma či si stým skúšal už chladiť, alebo kúriť...
Cez deň nahrejem klímou bojler (asi 2 hodinky) a večer kúrime nahriatou vodou, alebo sa pripne špirála. Takto to používam 5 dní, podľa potreby. Spotrebujeme pri tom nejaké 2-4kWh elektriny denne (inak by bola pri peknom počasí nevyužitá). Presne som to nemeral, to je len odhod voči doterajšej spotrebe. Inak by sa zakúrilo v kotli ústredného kúrenia a nechalo by sa to raz vyhorieť na ovlaženie vzduchu. Údpora zatiaľ asi fúrik dreva :lol: .
Chladenie som neskúšal, pokiaľ je treba prikurovať. Musel by som vychladiť celý okruh, aby to začalo mať efekt. Preto je to plánované pol roka teplo a pol roka zima. ;)
LIX píše:... Ten doskový výmeník je tam kôli čomu presne?
Oddeluje od seba dve teplonosné médiá (chladivo R410A a nemrznúcu zmes) a zároveň zabezpečuje prenos tepla medzi nimi.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od LIX »

Takže keď sa bude v lete chladiť, ten kotol bude neako premostený aby tam neišiel chlad? Vídím že sa do tohto vyznáš, preto sa ťa opýtam či sa oplatí napr. v zime viac kúriť s klímou ktorá ma dajme tomu 800W, alebo s ohrievačom ktorý má 800W. Viem že je to asi ťažko určiť, ale tak neviem si vôbec spraviť o tom obraz, pretože viem že tá spotreba klimatizácie je vlastne iba kompresor a ventilátory ktoré kúria v podstate nepriamo.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od bert »

LIX píše:Takže keď sa bude v lete chladiť, ten kotol bude neako premostený aby tam neišiel chlad? ...
Ten kotol na to nie je zatiaľ vôbec pripojený. Ak sa k tomu niekedy dostanem, opäť to bude za pomoci čerpadla a cez výmenník. V kotli je iné médium (tzv. kotlová voda), ako v tomto novom systéme (30% solárna kvapalina + 70% voda kvôli nezamŕzaniu).
LIX píše:...Vídím že sa do tohto vyznáš, preto sa ťa opýtam či sa oplatí napr. v zime viac kúriť s klímou ktorá ma dajme tomu 800W, alebo s ohrievačom ktorý má 800W. Viem že je to asi ťažko určiť, ale tak neviem si vôbec spraviť o tom obraz, pretože viem že tá spotreba klimatizácie je vlastne iba kompresor a ventilátory ktoré kúria v podstate nepriamo.
No v princípe ak 800W pustíme cez špirálu, vyrobí 800W tepla. No ak to pustíme do tepeľného čerpadla, prečerpá nám to teplo z vonkajšieho zdroja tepla. Tak dokáže (vyrobiť) násobok svojho príkonu (COP). To znamená, že čím je vonku teplejšie, tým väčší teplotný koeficient (násobok) je tepeľné čerpadlo (TČ) schopné dosiahnuť. A opačne, ak teplota začne klesať pod nulu, klesá aj účinnosť TČ. Takže v zime čerpadlom vzduch-voda, kúriť nebudem. Zvlášť, keď v zime žiadne prebytky, na znižovanie ktorých som to robil) nie sú. No na takéto prechodné obdobie, keď už dosť svieti a večery sú ešte chladné, je to ideálne. A na letné chladenie je to bude ešte lepšie ;) .
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od bert »

Tak som "OTOČIL".
Od včera sme prešli na letnú prevádzku, čiže na chladenie. Zatiaľ ešte netreba veľa chladiť, no držíme sa hesla:
Buď pripravený! :lol:
Musel som pridať trochu freónu, lebo výmenník má väčší objem ako pôvodný výparník a v kapilárovom systéme robí aj malý rozdiel dosť (pri kúrení sa to doteraz nedalo doplniť). Inak to zatiaľ funguje OK. Špajza je schladená z 24°C na 17°C a bojler má 15°C.
Aj vďaka tomuto zariadeniu, som včera lámal rekordy v spotrebe. :yes: A to som to spustil až na obed.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od MareC3k »

Rozmyslam nad niecim podobnym, ale stacilo by mi aby mi takato klima dokazala cez slnecny den zohriat interier domu. Aky mas menic, nema problem s rozbiehanim kompresora? da sa zapinat kurenie na dialku? t.zn. ked napr. o 13:00 vzniknu prebytky, tak aby som to cez nejake rele dokazal zapnut, alebo sa to da ovladat iba dialkovym ovladacom?
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Menič mám Studer XTH 5000-24. Ani nevie, že je naň klíma pripojená. Za jazdy to berie aj s inou spotrebou (chladnička, 2 mraziaky, telka, rádio) asi 1000-1300W. Nemá problém, ani s ďalšou spotrebou, prevážne v kuchyni. Ráno chladenie zapnem a večer to vypnem kvôli zvuku, ktorý sa v noci šíri. Spínam chladenie cez stykač, podľa termostatu na výstupe z bojlera (teplá voda-vrch bojlera 15°C). Samozrejme by bolo možné riadiť stykač aj iným vstupným povelom. Ovládanie som spravil zo "štekrového", na riadenie podľa teplôt. V špajze je priestorový termostat nastavený na 17°C. Chodba má klasický ovládač na klímu a dielňu ovládam manuálne ističom. Ak niektorá miestnosť potrebuje chladiť, zopne sa čerpadlo, ktoré ťahá studenú vodu zospodu bojlera, dochladí ju ešte výmenník a chlad vyfúka kde je treba. Ak sú všetky miestnosti vychladené, prepne sa na druhé čerpadlo. To berie vodu z vrchu, preženie cez systém, dochladí a chladnú vodu ukladá do spodu bojlera. Ak sa postupne vychladí bojler až po vrch, termostat to zaznamená a vypína chladenie. Tak je pripravená predchladená voda, pre ďalšiu potrebu.
Do jesene by som chcel ovládanie znovu prerobiť, na riadenie cez PLC, ktoré už nejakú dobu mám pripravené. No zatiaľ som z neho TRODO a neviem ho naprogramovať. Nemám zatiaľ čas sa tomu venovať. :cry: Ešte prerábam elektriku v garáži a chcel by som rozchodiť menič aj pre trojfázové motory.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od joseff »

Ozivuju tema klimatizace - dnes jsem narazil na toto: http://www.solwin.cz/?p=173

Modul „Klima“
solcoolZejména pro letní období je vhodné zvolit i klimatizaci. Slunce svítí tak často a intenzivně, že voda v bojleru je brzy ohřátá a klimatizace SolCool je ideálním řešení pro využití přebytků. Dodáváme dva typy (SolCool 2X a SolCool 3X), vždy pracující se stejnosměrným napětím 24 V a chladivem typu R134a v množství 630 g. Jednotky využívají horizontální hermetický kompresor s pracovním rozsahem teplot -18oC až 30oC. Součástí této varianty jsou již baterie.
solcool01Výhodou SolCoolu je krom chlazení i schopnost přitápění, což zájemce ocení na jaře i na podzim, ale i při zimních slunečných dnech. SolCool se tak stává výrazným prostředkem ku zlepšení domácí pohody.

Vypada to na prvni pohled zajimave, bohuzel se mi zatim nepodarilo o SolCoolu nic dalsiho najit.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od RCZf »

Krasna prace. Trochu bych se bal toho deskoveho vymeniku, jelikoz tam je tlak kolem 3,5 MPa ,coz mi osobne pripada hodne , a proto jsem ho radeji delal z medene trubky. Tou zelenou hadici se odvadi kondenzat z tech kaloriferu ?
S podobnou myslenkou se uz zaobiram delsi dobu. V mem pripade jsem uvazoval o vlozeni vnitrni jednotky klimatizace do okruhu rekuperace vzduchu.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od timpomat »

Mam podobne riesenie, s 12000BTU klimou (Whirlpool AMD 025/1, prikon ~1.1kW), akurat podla Occamovej britvy som to zapojil konvencne a fuka co to da - je to na nezateplenej chate, takze oddialit kurenie na vecer by bolo sice pekne, ale tie 1-2h pokryju aj baterky a vacsi buffer na energiu nepotrebujem, kopirovanie prebytkov sa aj tak neda efektivne regulovat tak ako napr. pri odporovej spirale - rozbeh kurenia je ~3min a caste vypinanie skodi trojcestnemu ventilu a kompresoru.

Mna by skor teda zaujimalo ako klimu vypinate/zapinate, podla popisu je to stykacom priamo napajania vonkajsej jednotky?
Ja to riesim zatial podobne s SSR rele, ale nie je to bohvieco uprostred plneho vykonu odpojit napajanie, vonkajsia jednotka zafuci ako lokomotiva; kamarat klimatizer tvrdi ze pokial to nerobim castejsie ako 1-2x denne, nemalo by to mat vplyv na funkciu :) ale tympadom to vlozit do nejakej regulacnej slucky neprichadza do uvahy.

"Soft" start/stop niekto riesi napojenim sa priamo na riadiacu jednotku vo vnutornej jednotke alebo premostenim tlacitka na dialkovom ovladani, pripadne nejakou univerzalnou jednotkou ako je napr. Broadlink RM2, mne sa to s mojim typom klimy nepodarilo rozbehat, finalne planujem riesenie s premostenim tlacitka dialkoveho ovladania.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od dracekvo »

Taky mám doma starou klimu předělanou na TČ vzduch/voda. Nemám výměník, ale hliníkového hada ponořeného ve vodě. Chladím tím nádrž rybám. Koupil sem jí velice levně, protože odešla vnitřní jednotka.
Strašné kouzlo je, že to je vlastně to samé jako TČ na barák, nebo TČ k bazénu. Jen to chce šikovné ruce a máte za pakatel zařízení, které se jinak prodává za desítky tisíc.

Máte to doma pěkné, taky jsem přemýšlel nad podobným využitím nějaké starší klimatizace.
Pokud dobře chápu, tak v současném zapojení lze jen natápět boiler, nebo klimatizovat barák.
Ještě vyšší level by byl, kdyby se v létě při klimatizování baráku přebytečné teplo dávalo do boileru. Stačilo by k tomu pár čidel a ventilů navíc.
Taky moc nechápu v čem je problém s vypínáním jednotky v tahu. Normálně to ovládám termostatem STC-1000 kde je vlastně jen relé a nevšiml jsem si žádného problému.

Taky by mě zajímalo jak by se chovali solární kolektory, kdyby se k nim připojila klimatizace předělaná na TČ, aby z nich vyždímala co nejvíc.
Matess
Příspěvky: 1530
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od Matess »

mozna jsem mimo, ale vsiml jsem si ze tyto levne klimatizacni jednotky neumi vyrobit vysokou teplotu, takze na nahrati vody na koupani / sprchovani to moc neni.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od timpomat »

dracekvo píše:Taky by mě zajímalo jak by se chovali solární kolektory, kdyby se k nim připojila klimatizace předělaná na TČ, aby z nich vyždímala co nejvíc.
Invertorova by sla teoreticky pripojit aj na DC -jeden panelovy segment mam 12x 24V 180W a keby som bol vacsi experimentator tak to vyskusam aj s tou mojou klimou :). Pri zmene oblacnosti by ale trpel motor aj elektronika a v zime by tam bolo uz mozno prepatie, muselo by sa riesit pripajanie az pri nejakom dostatocnom osvite (>4A) a odpajanie pri prepati a to je zase vec spinania DC prudu co tiez nie je vyhra. Cize najlepsie len standardne konvencne riesenie: regulator-baterie-menic, to vyriesi aj energeticky buffer, ked je energie viac ako okamzite spotrebuje klima.

Mozno by sa dal znasilnit nejaky "menic" pred bojlery, ktory ma v sebe mppt a prisposobuje sa teda napatovo 220V spotrebicu, ale ake prechodove stavy robi pri vsetkych moznych urovniach osvetlenia nikto netusi, spirala znesie asi viac ako klima za 500-1000E :)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Centrálna klimatizácia

Příspěvek od dracekvo »

Těma solárníma kolektorama jsem myslel teplovodní kolektory, které by se připojili vlastně místo toho ohromného chladiče s větrákem co je na venkovní jednotce. Pokud by se topilo, tak by se teplo jímalo z těch kolektorů, pokud by se chladilo, tak by se přepl ventil a přebytečné teplo by se pouštělo do boileru nebo v případě plně nabitého boileru by se opět přepl další ventil a teplo by se vyfukovalo přes chladič jak je to normálně.
Jeslti je to takto možné provozovat netuším. Záleží na parametrech použitého chladiva, kompresoru a tlakách před a za expanzním ventilem.
Například u toho chlazení rybám nepotřebuji nízké teploty, takže mám napuštěno chladivo R134 místo R404, protože pracuje při nižších tlakách a šetřím si tak kompresor.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek