(H)FVE pasivní RD

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
lisakstavitel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 29, 2018 1:15 pm

(H)FVE pasivní RD

Příspěvek od lisakstavitel »

Ahoj, rád bych vás poprosil o názory a případně rady ohledně mého rozmýšlení nad (H)FVE :-)

Proč:
Občas se stává, že u nás na 1 - 2 dny vypadne elektřina.
Pro pocit částečné (v zimě ne?) energetické nezávislosti.
Využití dotace (beru jako kompenzaci za ty daně které odvádím (sorry jako)).
Další zajímavý koníček.

Místo instalace:
Pasivní dům. Svépomocně postaven. + Vlastní řešení smarthome na arduinu...
Vytápění: kotel na pelety -> Akumulační nádrž 300l (vč. el. patrony) -> podlahové vytápění. Ohřev teplé vody bojler 200l.
Oblast Frýdek - Místek.
Střecha rovná (2% sklon svažuje se směrem k severu). Kotvilo by se pravděpodobně do bet. panelů (hodně u nás fouká).
Orientace domu jih.
Použitelná plocha střechy cca 60 m2. 10m x 5m + další část střechy.
Příprava na FVE je udělaná (prostupy…)
Předpoklad spotřeby: 6 kWh - 8 kWh denně (roční průměr - v zimním období nahřívá kotel na pelety bojler…).
Ještě nebydlíme proto je spotřeba neznámá pouze odhadovaná.

Spotřebiče:
Indukce, bojler, čerpadla podlahovky, kotel na pelety, pračka, čerpadlo z retenční nádrže, trouba, mikrovlnka, všude LED světla, NAS.

Cíl:
Stavba FVE s bezproblémovým chodem. Pokrytí denní spotřeby 8 kWh po dobu 2 denního výpadku (16 kWh). Snížení nákladů za měsíční platby ČEZu. Využití NZU dotace.

Náklady:
Max. 150tis. z vlastních zdrojů. + 165 tis. dotace (MSK 10%+)

Technické parametry:

Rád bych se celkově poradil nad parametry celé FVE níže (postupem budu doplňovat). Přebytky bych rád cpal do akumulačky nebo do bojleru (dle ročního období), přeprodávat nehodlám.

Technologie panelu: ? (mono,poly)
Zapojení panelu: ? (raději bych paralelní (zdá se mi odolnější proti výpadku panelu))
Potřebný výkon: ? kWp (na nejvyšší dotaci min. 4000 kWh za rok)
Baterie typ: ? (LiFePO4)
Baterie kapacita: ? kWh (Dle dotace min. 4000 x 1,25 = min. 5 kWh)
Měnič: 1f
Kotvení, konstrukce: ?

Líbí se mi tyto baterie: PYLONTECH LiFePO4 Speicher 48V - 7,2 kWh 3540 €


Realizace:
Pokud by jste měli někdo zájem o spolupráci dejte prosím vědět :-) Jsem sice elektro fanda (tak trochu i vystudovaný, ale neživí mě to), ale rád bych aby u toho byl někdo kdo tomu rozumí.

Slunku zdar :-) *sun*
Lišákova FVE na rovné střeše, zatím umisťuju panely virtuálně.
Do budoucna asi Victron, 8 - 10 kWp.
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od střídač_N »

lisakstavitel píše:......Stavba FVE s bezproblémovým chodem....
Až to bude tak, no odhaduji, za pět roků postaveno s cílovým stavem (bezproblémovým chodem) a nákladem alespoň 750 000,-Kč, přijedu se rád podívat.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2761
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od kybos »

2 střídač_N: Černý homor z vlastní zkušenosti... Ale trocha naivity z toho záměru přece jen trčí.
2 lisakstavitel:"Indukce, bojler, čerpadla podlahovky, kotel na pelety, pračka, čerpadlo z retenční nádrže, trouba, mikrovlnka"... to vypadá tak na nejméně 10kW střídač a to jen s vysokou úrovní spotřebitelské kázně. Co se týče panelů, tak odhaduji, že by ses do 6kWp v polykrystalech mohl vejít. 16kWh v LiFePO se ale do finančního limitu s ostatním příslušenstvím asi nevejde.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
lisakstavitel
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 29, 2018 1:15 pm

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od lisakstavitel »

Jo asi jsem špatně rozepsal ty požadavky na ten 2 denní výpadek. Pokud bude výpadek (plán/neplán) počítám s tím, že se bude muset samozřejmě omezit použití trouby, indukce (zajdu na oběd do restaurace) atp. tj. provozovat důležité funkce domu (Zapomněl jsem ještě rekuperaci) tj. kotel na pelety + čerpadla, osvětlení, rekuperace (ikdyž ta se taky dá odstavit...) + v případě nouze v létě bojler nahřeji peletami :-)
Lišákova FVE na rovné střeše, zatím umisťuju panely virtuálně.
Do budoucna asi Victron, 8 - 10 kWp.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2761
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od kybos »

Takto to může dopadnout v pasivu, kde se topí elektrickým přímotopem. 6 kWp FVE, 8kW střídač (který krátkodobě zvládá cca 30% přetížení) padá často na přetížení (Indukce, bojler, čerpadlo podlahovky,sušička, pračka, čerpadlo z retenční nádrže, trouba, mikrovlnka, nautila, mražák, lednice, žehlička, rychlovarná konvice).
spotřeba energie v pasivu
spotřeba energie v pasivu
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pezizka
Příspěvky: 741
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od pezizka »

Dobrý večer,
tak nějak jsem nepochopil oč Vám primárně jde :? O úsporu či zálohu?
Od samého začátku se mi nelíbí využití dotací :evil: Dostanete se do polohy kdy Vám někdo něco vyprojektuje a ty dotace na to padnou ;) Chápu, že to chcete ovlivnit k obrazu svému, ale uvědomte si že po takovéto realizaci nebudete mít prostor pro úpravy.
Taky jsem přesvědčen, že takovéto spotřeby pro pasívní dům jsou nemalé a to mne prosím nechytejte za slovo co je oficiální definice pasívního domu. U mne pasívní je jasné slovo 8-)
Taky jste nezmínil jak ohříváte TUV v létě a jestli výpadky DS jsou celoroční či sezónní.
Myslím, že pokud zde pouze pobrouzdáte dozvíte se vlastně odpověď :mrgreen:
Poslední věc co mám na srdci. Opravdu si myslíte, že ona dotace má něco společného s Vašimi daněmi :roll: Sorry jako, ale já pořizoval za vlastní a k obrazu svému, se všemi "překlepy" které tady diskutující většina důvěrně zná :mrgreen:
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2417
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od volente »

Dotace je drahý obojek i s náhubkem. Za vlastní, pomalu a třeba i z bazaru. I když ta část slepých uliček taky něco stojí, ale dá nám poznání, a to za to stojí.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
gupa
Příspěvky: 2362
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od gupa »

Kdy že je ten apríl?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pasivní dům bez aktivních obyvatel nemůže fungovat k jejich spokojenosti :idea: .
U nás doma si vystačíme s 6kW ostrovním měničem , jak jsem psal , ze začátku než se všichni naučili trochu přemýšlet kdy co zapnout bylo pár výpadků , avšak není to neřešitelné ;) .
Jak psali rychlejší pisatelé - dotace jsou kontraproduktivní až zlem :hell: nejen že systémy navržené většinou certifikovaných firmam bývají problematické a předražené , ale i případná náprava či úprava systému dle zjištěných potřeb je po x let nemožná :uh: .
Slovo dotace zní lákavě , jenže takhle lákavě jsou nazývány všechny podrazy z zlodějiny :wall: .

Nejžravější spotřebič z pohledu okamžitého příkonu vidím zmíněnou indukci pro vaření , ostatní běžnější žrouti - bojler , pračka , trouba , mikrovlnka (pouze mikrovlnka či kombinace s troubou ?) jsou schopny chodu v příhodnějších časech mimo souběh . Myčku nádobí neplánujete ?
Při "omezeném" výkonu FVE systému nelze v jeden okamžik pustit všechny žrouty současně , je zapotřebí rozplánovat jejich spouštění dle aktuálních potřeb a dle aktuálních možností :idea: . Představím-li si Vaši sestavu spotřebičů u sebe doma s 4kWp ::pv:: + 25kWh *batt* + 6kW měnič :
1. pračka + trouba + drobotina celého domu od zvonkového trafa až po žehličku (dále jen drobotina) = :yes:
2. pračka + myčka nádobí + drobotina = :yes:
3. 3/4 indukce + drobotina = ;)
4. indukce + 1 jakýkoli žrout + drobotina = :( .
Jde o sladění nutné spotřeby a odložitelné spotřeby - nepouštět v jeden okamžik všechno a po zbytek dne jen svítit :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od Martin P »

volente píše:Dotace je drahý obojek i s náhubkem. Za vlastní, pomalu a třeba i z bazaru. I když ta část slepých uliček taky něco stojí, ale dá nám poznání, a to za to stojí.
Dobrý den.
S tímto souhlasím. Svoji FVE proto koncipuji jako postupně rostoucí (dle financí a potřeb rodiny budu postupně přidávat jednotlivé "moduly"). Komponenty sháním přes výprodeje, bazary atd.
O dotacích vůbec neuvažuji, beru je jako naplnění přísloví :" Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají." Nehledě na to, že FVE musí být hotová najednou a pak se nesmí předělávat. Je "dotacne uzamčena".
Za sebe: až budu mít na střeše prvních 18 panelů (přišly tento týden) spolu s příslušenstvím, tak na FVE prepojim co je na 220V (světla, zásuvky a bojler přes vytezovac). Co je na 380V zůstane na DS. Pračku při dostatku ee přes prodluzku. Další zrouty až při dalším navyšování výkonu FVE. Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
FRSO
Příspěvky: 2345
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od FRSO »

Nějak jsem nepochopil kde máte ten odběr a u jaké společnosti, že je výpadek 1-2 dny, to vadí jen vám ten výpadek ?, co je to definice občas vypadne ?, jako třeba jednou za 1/4 roku ?, nebo častěji, pořád mi to nedává smysl a už vůbec ten projekt za tak málo peněz s dotací a ještě má být bezproblémový celý rok, tak tady bude asi každá rada drahá, není lepší udělat si jen menší FVE systém na zálohu jen těch důležitých spotřebičů-lednice, PC, WIFI, TV, světla a nějaké drobotiny, topení máte kotle na peletky a ohřev vody v zimě taky přes ten kotel, tak na léto solár na vodu se zásobníkem cca 300-500lt a je to, vaření řešte přes plynový sporák, popřípadě sporák s troubou taky na plyn, prát se nemusí každý den a už vůbec ne při výpadku DS, nádobí se dá taky umít občas ručně dle toho výpadku a nebo pak centrálu s automatickým startem a za ty peníze budete mít na naftu 20 let.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 17.7.2024 9825kWh
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3398
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od marko250 »

Technologie panelu: ? -Polykrystal
Zapojení panelu: ? -Dle regulátoru,nejčastěji 3/4s a pak paraelně.
Potřebný výkon: ? kWp -Čím víc tím líp,dané plochou a peněženkou.
Baterie typ: ? (LiFePO4)-Jeté výjdou na třetinu a po 11 letech jejich tvrdého života jsou na 90-100% kapacity,ještě levnější jsou autobaterie z Li-ion.
Baterie kapacita: ? kWh -Dle vykrytí dvou dnů 16kwh(ale v zimě je stejně slunce nenabije s 5kWp na střeše!),jinak dle zatížení v domu.Pokud má vykrýt stálý výkon(30-60min) 8kw,tak pak 55VDCx150Ax2(0.5C)=16.5kWh
Měnič: 1f-Určitě,velký výběr a žádné komplikace s výkonem,který se sejde.
Kotvení, konstrukce: ? -Netuším jak vypadá dům,ale já bych vše věšel na fasádu,kvůli zimním a přechodným období(taky sněhu a servisu mytím).Na rovnou střechu je potřeba rozestupů kvůli stínění a výška od střechy kvůli sněhu.Taky pořádné betony kvůli poryvům.Každopádně bych prvořadě obsadil V/J/Z fasády a až pak na střechu.

S dotací si nic nepostavíte sám a nemůžete nic měnit,jste závislý na nabídce a ta je mizerná,za 150 postavíte víc,než za 300 s dotací,asi tak.Komerčně se staví kilovata za 100t.Kč.

Sám:5kWp+10kW měnič+11kWh baterka
50 000Kč-20ks panelů(5kWp)
7 000Kč-2ks MPPT regly(60A)
22 000Kč-1ks měnič 10kW
48 000Kč-16ks 200A Life(jeté)
10 000Kč-balast kolem baterek a přepínání
zbytek kotvení,solární kabel,kabeláž
___________________________________
150 000Kč a jede celý dům na FVE včetně indukce,postupem času zdvojnásobit baterku a dokoupit panely,dle chuti.

Od listopadu do února 16kWh baterku sluncem ve Frýdku nenabijete :-) (možná 4x) :-)
16kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /15xJAsolar / Mono 385, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x EASUN <100A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
pezizka
Příspěvky: 741
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: (H)FVE pasivní RD

Příspěvek od pezizka »

marko250 píše:Technologie panelu: ? -Polykrystal
Zapojení panelu: ? -Dle regulátoru,nejčastěji 3/4s a pak paraelně.
Potřebný výkon: ? kWp -Čím víc tím líp,dané plochou a peněženkou.
:yes: Bez debat :yes: Sám jsem shodil Schott ASI 103 a přešel na poly a Avancis. Sice se mi těžko kvůli orientaci panelů srovnává, ale amorfy dle mého pouze namátkového měření nepřináší něco výrazně pozitivního :(
marko250 píše:Baterie typ: ? (LiFePO4)-Jeté výjdou na třetinu a po 11 letech jejich tvrdého života jsou na 90-100% kapacity,ještě levnější jsou autobaterie z Li-ion.
Baterie kapacita: ? kWh -Dle vykrytí dvou dnů 16kwh(ale v zimě je stejně slunce nenabije s 5kWp na střeše!),jinak dle zatížení v domu.
V tomto bodě bych souhlasil s Kyocerou. Za třetinu ceny bych osobně netestoval co ještě vydrží, ale jestli to prubnete rád se dozvím výsledky třeba za 5-10 let. Rozpočet jste nadhodil takový, že si můžete dopřát nové *batt* :mrgreen:
V zimě je sice nedobijete z FV, ale pokud Vám jde primárně o zálohu tak je stačí nevybíjet a tím je budete i šetřit. A nebo nabít z DS. Podle Vašeho výčtu si můžete v případě výpadku kus pohodlí odpustit a ty 2 dny jsou reálné. Pěkně to napsal Abrams, chce to taky nějakou disciplínu famílie. Pokud tato nepřichází do úvahy, jistě Vám to přidělá vrásky :roll: Pokud však vše řídíte tak jistě není problém nezodpovědné členy domácnosti odříznout od žroutů v případě nouze :lol:
marko250 píše:S dotací si nic nepostavíte sám a nemůžete nic měnit,jste závislý na nabídce a ta je mizerná,za 150 postavíte víc,než za 300 s dotací,asi tak.Komerčně se staví kilovata za 100t.Kč.
:celebrate2:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek