Napětí panelů pro ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Kostěj
Příspěvky: 597
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Kostěj »

Pavel66 píše:...Priznavam se vase vzorce a vypocty mi jsou cizi.
Není to složité. Regulátor typu Oplocký/Bel dokáží napětí pro spirálu pouze snižovat (odlehčovat zátěž). Nejprve proud: pro plný výkon poteče proud (proud=výkon/napětí), ve vašem případě panely mají 140V a výkon 2000W, proud je tedy 14,3A. Takže Bel regulátor by vyhovoval (umí až 16A). Aby spirála plný výkon odebrala, musí spirálou pro 160V protékat 14.3A, její odpor bude (odpor=napětí/proud) 160V/14.3=11.2 ohm. Pokud chci použít komerční spirálu na 230V, musím najít spirálu s tímto odporem. Takovou spirálou při napětí 230V poteče proud (proud=napětí/odpor) 230V/11.2ohm=20.5A. Taková spirála bude mít na 230V výkon (výkon=napětí x proud) 230V x 20.5A=4715W. Aby spirála výkon odebrala, je lepší, aby měla výkon spíše větší, takže komerční spirála 230V/5kW (pokud existuje), případně dvě spirály 230V/2.5kW paralelně (pokud je možné vložit dvě spirály). A nebo jak bylo řečeno nechat si namotat spirálu přímo na výkon 160V/2000W.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

Dik,to si musim ulozit jako tahak.Jednoduse a srozumitelne
Pawel
Příspěvky: 822
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Ještě si někam napište že do dvou sezon vyměníte regulátor k bojleru za čistokrevní 5kW měnič.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

Kostěj píše:
Pavel66 píše:...Priznavam se vase vzorce a vypocty mi jsou cizi.
Není to složité. Regulátor typu Oplocký/Bel dokáží napětí pro spirálu pouze snižovat (odlehčovat zátěž). Nejprve proud: pro plný výkon poteče proud (proud=výkon/napětí), ve vašem případě panely mají 140V a výkon 2000W, proud je tedy 14,3A. Takže Bel regulátor by vyhovoval (umí až 16A). Aby spirála plný výkon odebrala, musí spirálou pro 160V protékat 14.3A, její odpor bude (odpor=napětí/proud) 160V/14.3=11.2 ohm. Pokud chci použít komerční spirálu na 230V, musím najít spirálu s tímto odporem. Takovou spirálou při napětí 230V poteče proud (proud=napětí/odpor) 230V/11.2ohm=20.5A. Taková spirála bude mít na 230V výkon (výkon=napětí x proud) 230V x 20.5A=4715W. Aby spirála výkon odebrala, je lepší, aby měla výkon spíše větší, takže komerční spirála 230V/5kW (pokud existuje), případně dvě spirály 230V/2.5kW paralelně (pokud je možné vložit dvě spirály). A nebo jak bylo řečeno nechat si namotat spirálu přímo na výkon 160V/2000W.
Kosteji tedkom jsem mel vic casu a pozorne procitam tvuj vypocet.Jako matematicky to sedi.Akorat nevim jakym vypoctem se napeti z panelu 140V najednou zmenilo na 160V ?A ve vysledku jsi propocital jakou bych si mel nechat udelat spiralu na 160V ale bude tam podle mne 140V .
Trochu jsem se v tom ztratil ;)
Pawel
Příspěvky: 822
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Kodl69 to napsal lépe, napětí panelů by mělo být asi o 20V vyšší než je napětí tělesa. Jestli jste omezený prostorem jen pro 4 panely tak koupit toto těleso (doufám že máte Dražice pozor na hloubku trubky pro těleso) toto potřebuje 44cm.
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ?ItemIdx=4
Jestli jsou schopné panely dát 14A tak to skoro pojede na 2kW (ale to musí opravdu svítit). Potom to dokáže ohřát bojler z 10st na 50st asi za 2,5 hodiny. Zde si to můžete přepočítat.
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody
Kostěj
Příspěvky: 597
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Kostěj »

Pavel66 píše:Akorat nevim jakym vypoctem se napeti z panelu 140V najednou zmenilo na 160V
To je jednoduchý, spletl jsem se - neudržím už ani jednoho malého Mirka. Postup je jasný, takže za DÚ přepočítat pro 140V.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

Kosteji tak mi vysla spirala komercni spirala pri napeti 140 V 5,4 kw.
Vam se tu podari me pri duchodu posunout v elektru o level vys :-))
Pawel
Příspěvky: 822
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

To je asi nějaká blbost. To by jste musel do toho tělesa pouštět 38A. Regulátor pustí jen 16A a panely dají 14A.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

Pawel píše:To je asi nějaká blbost. To by jste musel do toho tělesa pouštět 38A. Regulátor pustí jen 16A a panely dají 14A.
Pawel píše:Kodl69 to napsal lépe, napětí panelů by mělo být asi o 20V vyšší než je napětí tělesa. Jestli jste omezený prostorem jen pro 4 panely tak koupit toto těleso (doufám že máte Dražice pozor na hloubku trubky pro těleso) toto potřebuje 44cm.
https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ?ItemIdx=4
Jestli jsou schopné panely dát 14A tak to skoro pojede na 2kW (ale to musí opravdu svítit). Potom to dokáže ohřát bojler z 10st na 50st asi za 2,5 hodiny. Zde si to můžete přepočítat.
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody
Zdravim.Drazice nemam,Tatramat uz 20 roku+2 mesice.V rezerve uz je novy ten sam tak mam od kud brat rozmery.Do servisni priruby prijde vevarit trubka ,vleze max 47 cm.To je v pohode.
Spiralu jsem mel zhlidnutou jiz driv,ale kdyz jusem videl ze ma uvedeno 120 V DC tak jsem ji z moznosti vyhodil.
Dotaz.Ona muze byt napojena na AC ? Bel ma dva vystupy AC + DC
https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... 4316ac-ng/
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

Pawel píše:To je asi nějaká blbost. To by jste musel do toho tělesa pouštět 38A. Regulátor pustí jen 16A a panely dají 14A.
snazil jsem se drzet postupu vypoctu Kosteje.Priznavam se ze matika ,hlavne vzorecky nikdy nebyla moje silna stranka :-(
cipis
Příspěvky: 4524
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Tak pokud je záloha plynem, tak pak spirála 2kW/110V.
Pavel66 píše:uz mi to je jasne proc spirala 1 +1 / 230v / 110 v. To neni treba .Bojler je 30 let nahrivan plynem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Kostěj
Příspěvky: 597
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Kostěj »

Pavel66 píše:Kosteji tak mi vysla spirala komercni spirala pri napeti 140 V 5,4 kw.
Vam se tu podari me pri duchodu posunout v elektru o level vys :-))
Je to správně jen napůl. Buďto 230V/5.4kW nebo 140V/2kW. Obě spirály budou mít odpor 9,8 ohm, takže jsou "skoro" stejné. Akorát ta na 230V je stavěná na větší výkon, bude mít asi silnější drát a při provozu na 140V by měla vydržet podstatně déle. Také může být rozměrově větší.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

vypocital jsem to tedy dobre,ale spatne jsem to asi napsal. Domaci ukol byl zadan vypocitat jakou komercni spiralu pro napeti 140 V .
A ja napsal komercni spirala pri napeti 140V a mel jsem uvest: Mela by met vykon 5,4kw
Proste odpovidat se ma celou vetou :-) noje chyba
Pawel
Příspěvky: 822
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Samotnou spirálu jde připojit jak na DC i AC ale termostat spirály nesnese DC. Proto je výstup z měniče AC i když to není 50hz. Pozor na to Bel má nějakou delší čekací dobu na měnič.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

tak vami doporucenou spiralu na 120 V DC muzu v klidu pouzit. Tedkom bych jeste upresnil termostat.V Belu jak jsem pochopil jde zapojit cidlo pro hlidani teploty.
Tedkom havarijni.Mam doma z stareho kotle https://www.dilynakotle.cz/destila-term ... -c_z14281/
nevim na jakem principu funguje.Pujde ho pouzit ?
Dik.
cipis
Příspěvky: 4524
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

To není havarijní, ten havarijní musí odpojit oba vodiče a už nesmí jít bez obsluhy zapnout.
https://www.dilynakotle.cz/drazice-poji ... -110_z899/

Nicméně, co máš vůbec za bojler? Má to suchou jímku? Jestli je na plyn, tak nejspíš ne, takže budeš potřebovat těleso do příruby nejspíš ... Případně vevařit tu suchou jímku ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

uz jsem to psal,trubka neboli jimka je pripravena vevarit na servisni prirubu bojleru Tatramat.
Vim ze havarijni se nesmi sam spustit.To nic nemeni na tom ze tenhle https://www.dilynakotle.cz/destila-term ... -c_z14281/ byl namontovany jako bezpecnostni prvek na plechovem plyn.kotli z roku 93.
Presto by me zajimalo zda by sel pouzit v FVE.
Pawel
Příspěvky: 822
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Z belu se prvotně používá výstup AC aby šli použít termostaty z bojleru. Protože jakmile bude termostat z bojleru rozpojovat DC napětí tak je brzo po kontaktech.
Už to tu psal bude vařit trubku do příruby.
cipis
Příspěvky: 4524
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Přehlídl jsem, vleze se ti tam i tyč na ty termostaty?

To je na tobě, nicméně něco, co kotel odstavuje, když mu vyleze teplota, a zase pustí, když klesne, jak sám píšeš, není havarijní.
Jinými slovy se ptáš, jestli se máš na nový správný vysrat a ušetřit mizerné tři stovky? A riskovat, že si to přehřeješ? Se všemi důsledky?
Já říkám, že v žádném případě ne.

Pavel66 píše:uz jsem to psal,trubka neboli jimka je pripravena vevarit na servisni prirubu bojleru Tatramat.
Vim ze havarijni se nesmi sam spustit.To nic nemeni na tom ze tenhle https://www.dilynakotle.cz/destila-term ... -c_z14281/ byl namontovany jako bezpecnostni prvek na plechovem plyn.kotli z roku 93.
Presto by me zajimalo zda by sel pouzit v FVE.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

Mas pravdu,pri tehle hracce uz se 300 ztrati.A bezpecnosti bude udelano za dost. Termostaty nebudou.K Belu jde pripojit cidlo na hlidani teploty to bude vsunuto do druhe jimky kterou vlozim do zaslepeneho otvoru pro cirkulaci.A vyvod havarijniho vsunu pod izolaci u vrchni priruby.Z bezpecnostniho hlediska cekat az dole u spiraly bude kolem 90 stupnu to take neni zrovna nejchytrejsi.
Hlavne chci podekovat moderatorovi a vsem dalsim co se meho dotazu zucastnili.Za poslednich 12 hodin jsem pochopil jak skombinovat FVE s topnou vlozku v bojleru.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek