Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Sedím si tak uprostred leta pod slnečníkom, pri nohách mi spí naše nové malé šteniatko. V rukách mám smartfón, prezerám si diskusné fórum solárnikov a sledujem aktuálny politicko-ekonomický vývoj. Písal sa rok 2021 a ja sa (zatiaľ sám seba) pýtam: Nemali by sme mať svoju vlastnú solárnu elektráreň? (pokračovanie: http://zahradavkopci.sk/svietime-svojou-elektrinou/ )

Dnes odpoveď na túto otázku stojí v rohu miestnosti starého domu a od tohoročného Valentína dodáva elektrinu, zatiaľ v skúšobnom režime. A tak 14. február bude u nás mať ako sviatok svoje významné miesto v kalendári. Bude to Deň víťazstva pracujúceho človeka nad energetickou lobby. Teda Víťazný Február.

Predchádzalo tomu však dlhé obdobie štúdia, rozváh a plánovania, diskusií s odborníkmi aj skúsenými nadšencami. Všetkým týmto ľuďom, nie len na fóre MyPower.cz, chcem verejne poďakovať, bez toho, že by som ich všetkých menoval, lebo by som určite na niekoho zabudol a nie cielene, ale preto, že tých ľudí, čo mi poradili alebo pomohli, bolo fakt veľa. Vrátane tých, vďaka ktorím som výhodne získal materiál a mohol tak postaviť svoju FVE relatívne lacno. Hoci nakoniec aj tak bola drahšia, ako som plánoval :D

To, že stavba mojej FVE trvala tak dlho, malo svoje výhody. Ušetril som vďaka tomu nemalé peniaze, v podstate som "zbytočne" kupoval len iPower 24V/3 kW, všetok ostatný postupne nakupovaný materiál je zabudovaný alebo bude v blízkej budúcnosti zabudovaný. Elektráreň som zatiaľ celkom trikrát prerábal, vždy však v štádiu návrhu, a fyzicky prerábal som jednu vec, držiak a zapojenie akumulátora.

Prvá fáza, voľba technológie

Čím viac človek vie, tým viac vie, čo ešte nevie. A tak som zo začiatku prečítal hádam celé fórum. Postupne som si ujasňoval princípy, limity a vlastnosti jednotlivých technológií. Nakoniec som sa rozhodol pre nižšie napätia stringov, voľbu osobitných komponentov namiesto kombi-krabíc, pochopil, že bežné olovo nie je vhodné (a na veľké nemám miesto) a nakoniec pre seba vybral značku Epever a akumulátory LiIon. A ako skúsený modelár som sa zameral na skladané akumulátory 18650, hoci pri FVE sa s nimi pracuje úplne inak ;)

Keď som vedel, čo chcem (a čo nechcem) a prečo, ostalo už len jediné: snažiť sa získať materiál za výhodné ceny. Podarilo sa to aspoň pri akumulátoroch a neskôr som trávil zimný čas skladaním veľkých packov do čínskych plastových držiakov so zbernicami zo šablóny a pájkovaním poistných drôtikov.

Druhá fáza, plánovanie veľkosti elektrárne

Disponibilné zdroje naznačovali, že "to" nebude nič veľké. Prepočítaval som vzťahy medzi nabíjacím prúdom z panelov, maximálnym prúdom z aku do meniča a potrebou príkonu spotrebičov aj potrebnou celkovou energiou.

Najskôr som chcel len "ekonomickú" batériu na 24 V, zo 48 paralelných článkov. Keď som zistil, že takúto elektráreň v dňoch bez slnka nemám na čo, okrem svietenia, použiť, musel som pridať. 280 článkov už čosi dá. 3 kW menič potiahnu aj v tme. Hoci väčšina spotrebičov sa pohybuje na príkone od 1000 do 2000 W.

K tomu by mohlo stačiť 6 ks panelov po 285 W, tiež sa mi podarilo zohnať ich celkom výhodne, hoci cestou po ne do mňa v jednom meste nabúrala blondýnka z vedľajšej... našťastie u mňa len škrabance. Len kde ich dať? Prvý plánovaný prístrešok nad grilom sa ukazoval ako veľmi vysoký, aby sa tam zmestila aj strecha terasy... Druhý už hotový prístrešok má strechu na sever. A novú plechovú strechu starého domu si necháme na neskôr. Terasa musela počkať. Tak som vyrobil celú novú malú terasu a vymyslel, ako krytinu urobiť z panelov.

Na čo chcem elektráreň?

Veľmi dôležitá otázka. Čo sledujem stavbou ale najmä následným používaním vlastnej elektrárne? Čo s ňou budem napájať? Pýtali sa ma nie len zasvätení kamaráti, ale najmä ja sám seba. V ujasňovaní si niektorých realít mi pomohli aj kolegovia z fóra, hoci často odpovedali na otázky, ktoré som sa nepýtal alebo na ktoré ma odpovede či už nezaujímali alebo som mal dávno vyriešené (hoci často uvažujem "inak" ako väčšina). No aj tak všetkým dodatočne znova ďakujem.

FVE je plánovaná na vidieckej veľkej záhrade so starým domom, ktorý je ale neobývaný a nie je plánovaný k obývaniu, hoci malá kuchynka s PB varičom a elektrickým sporákom a chladničkou s mrazničkou je k dispozícii. Sociálne zázemie predstavuje 6 m karavan s plynovou pieckou na propan-butan, mimo mrazov je ekonomické v ňom aj prespávať, v lete je to veľmi príjemné. Vyskytujem sa tu prakticky celý deň a každý deň, polovička popoludní a cez víkendy. Dosť sa robí v lete s drevom (píly, hobľovka, brúsky) lebo sa stále niečo buduje. Každý deň ide čerpadlo v studni, niekoľko sto litrov vody prečerpá. Okolo domu sa dá kosiť elektrickou kosačkou aj elektrickým krovinorezom. No a na jar a na jeseň by sa mohlo v karavane prikurovať olejovým elektrickým radiátorom, nech sa nemusí kupovať PB. Prechod z plynu a benzínu na elektrinu by mohol vygenerovať ďalšie úspory.

Viem, veľmi neefektívne využívanie panelov aj akumulátorov, spústa energie by ostala na streche. Ale ak energia (všetka, nie len elektrická) v budúcnosti zdražie, vlastný zdroj energie výrazne zmierni dopad budúcej drahoty. Pretože pozemok slúži k pestovaniu vlastných potravín aj chovu sliepok na mäso a vajcia, skladačka nezávislosti by sa zväčšovala.

Myslieť si, že všetko bude tak ako je teraz, je veľkou chybou, ktorou už roky netrpím. Už v počiatku stavby FVE sa ukázala možnosť získať v tesnom susedstve ďalší dom, vhodný po opravách aj na trvalé bývanie. Kúrenie plynom aspoň čiastočne nahradiť elektrinou je lákavé, strecha pre 8 kWp k dispozícii viac než dobrý bonus. V tejto situácii pochybnosti o dostatočnosti 24V systému nadobúdali čoraz nástojčivejší charakter.

Ako to nakoniec dopadlo?

Po rôznych peripetiách som dokončil malú terasu, v kombinerboxe končí 6x285 poly panelov ako 3S2P a cca 40 metrovým vzdušným vedením ide 4x25 AYKY (lebo bude aj ďalšie pole) do strojovne. V zemi je uložené uzemnenie pre celú FVE vrátane konštrukcie panelov.

LiIon články nakoniec skončili v 100 ks paralelných boxoch a 14S, vzájomné prepoje sú medenými zbernicami 2x22 mm, pôvodne trubka pr. 15 mm ;) a nerezovými skrutkami M8. Z prepojov článkov ide vedenie rovnako dlhých vodičov na sériu sklenených trubičkových poistiek a od nich na JK BMS 200A a 2A balančný prúd, aj na digitálne 0,33" voltmetre jednotlivých článkov (nemusím mať zakaždým pri sebe mobil).

Batériu tiež stráži bočník Junctek KH140F s externým displejom a cez 165A poistky OEZ 000 vedú rovnako dlhé 50mm2 káble na medené zbernice 30x5 mm. Na druhej strane zbernice je 25 mm2 káblami cez 200A DC ističe pripojený menič Epever iPower 5 kW. Akumulátor aj menič sú na zbernicu pripojené nerezovými skrutkami M8 do závitov rezaných do medi a lisovanými káblovými okami na kábloch, samozrejme s farebnými zmršťovačkami na koncoch.

V strede zberníc sú pripojené už zapojený regulátor Epever 5420AN a nezapojený Epever 10420AN pomocou medených vodičov 10 mm2 a 25 mm2 na svorkách na šínach. Vedľa nich je miesto na tretí regulátor.

Do regulátorov vedú 10 mm2 vodiče z DC ističov OEZ s vyrážacími cievkami (čakajú na zapojenie), také isté pokračujú na stupačkovú zbernicu, kam sa pripája AYKY 4x25 od panelov. Pripojené sú aj prepäťovky Citel 130 V.

V prvých dňoch, kým nemám vo všetkých režimoch odsledované správanie sa regulátora aj akumulátora a zapojené vyrážacie cievky DC ističov vedenia do panelov, každý večer FVE vypínam, minimálne napájanie regulátorov z panelov. Občas pre nejaké drobnosti odpojím aj menič či regulátor od zbernice akumulátora. Aby som pri pripájaní nevystavoval tieto prístroje tvrdým prúdovým nárazom z tvrdého akumulátora, pripojenie riešim cez "žiarovkový štartér pripojenia". Videl som rôzne spôsoby, ako to robiť so žiarovkou, ja som si vymyslel "automatiku". Tvorí ju DIN lišta so zostavou dvoch poistiek OEZ OPVP22 125A, DIN zásuvka a spínacie tlačítko OEZ. Pri odpojených poistkách zapnem poistku "minus", zapojím žiarovku 100, 150 alebo halogen 500 W, stlačím tlačítko a po piatich sekundách zapojím aj poistku "plus" a pustím tlačítko. Občas pri tom meriam napätie na vstupe do regulátora, už sú na ceste veci na úplnú automatizáciu vrátane merania napätia ;)

Pripravené na montáž sú veci okolo Flatpack 2 kW pre dobíjanie akumulátora z DS v prípade potreby a nedostatku slnka.

V prístrešku mám 8 ks starších panelov 240 Wp, ktoré pôjdu na tento prístrešok, orientácia ZJZ, sklon asi 30°, budú pár metrov od strojovne. Neskôr by mali pribudnúť 3 ks 450 Wp na JJV so zimným sklonom a k nim paralelne ďalšia trojica na ZJZ. Ako neskôr, to uvidím, kúpili sme dom ;)
V pláne je posilniť aj batérie o 12 až 18 štítkových kWh, tiež LiIon.

Zatiaľ sledujem svoju elektráreň cez JK BMS a Junctek na mobile a pomocou displejov MT50 a MT75 u Epeverov. Plus meranie výstupu 230 V off-line, onedlho pripojím aj Zigbee merač.

Pripravené je Intel NUC s Proxmoxom pre Home Assistant a ďalší monitoring a automatizáciu ako FVE, tak domácnosti vrátane operatívneho zapájania spotrebičov.

Prvé dojmy

Naša FVE "Víťazný Február" nie je pripojená do domového rozvádzača, hoci storočný dom je v TN-S (dali sme to komplet prerobiť pred 9 rokmi hneď po kúpe). Strojovňa je na konci chalupy, odkiaľ je vybudované vedenie 230V do karavanu a záhrady, pribudol ručný prepínač sietí vrátane zásuvky 230V DS trvale pod napätím (cez ističochránič), rovnako aj 230 V zásuvka FVE, prepína sa len výstup do záhrady. Nechýba prepeťovka KIWA.

Začínal som testy s nabitými akumulátormi (externým zdrojom z DS), energiu som využil na pohon štiepkovača, pri ročných vŕbach príkon väčšinou do 1000 W, občas do 1300 W. Menič si občas odfúkol, teplota vzduchu v miestnosti asi 10°C. Po vybití na spodných 3,5 V/čl som z nej dostal 6,5 kW na strane meniča. Nasledujúce dni som dobil zo slnka na 4,05V/čl, koncom februára moje poly pole s letným sklonom 1,7 kWp dávalo od 1000 do 1300 W za slnka, pod mrakom rôzne od 100 do 400 W.

Posledný mesiac som finišoval s dokončením FVE na doraz svojich rezerv, pretože už bolo jasné, že kupujeme ďalší pozemok a dom, asi 3 metre od rohu strojovne ;) Takže z rozvádzača prepínača sietí, kam vedie výstup z meniča, je pripravený ďalší výstup do novej chalupy. Opäť nie do starého rozvádzača, budú vybudované paralelné rozvody a zásuvky.

Zatiaľ som strojovňu s novou kúpeľňou prepojil dočasne predlžovačkou, priamo na elektrický bojler Tatramat EOV 120 so špirálou 1350W/230V. Teplota v dome trvale 8 °C, za šesť hodín som vyhrial bojler takmer na max, 1,7 kWh išlo zo slnka, zvyšok z nabitých akumulátorov, šli do 3,6 V/čl. Pri upratovaní domu máme teplú vodu :)

Ešte ma čaká veľa práce, najmä káblovačka medzi domami aj automatizácia a dosť aj ohľadne bezpečnosti. Hasiaci prístroj v rohu miestnosti a hasiaca guľa nad baterkami viem, že nestačia.
Ale naša elektráreň už prináša prvé výsledky, hoci je zapojených len tretina modulov čo do počtu, ale možno pätina čo do výkonu. Ale je to pripravené na postupné rozširovanie bez potreby ďalšieho prerábania.

FVE je umiestnená v doline smer S-J, čo znamená, že slnko u nás vychádza asi o hodinu pozdejšie, ako na rovine a zapadá za kopec o hodinu skôr, ako v meste kúsok od nás.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Skúšobná prevádzka:

Od polky februára 23 kWh,
Marec 133 kWh

V apríli musím dokončiť prepoj a uzol merania do prepínača sietí pre záhradu a výstup pre dom 2. To výrazne zvýši využiteľnosť FVE.

Potešiteľné je, že bojler v dome 2 ešte nebol na DS, na to idú len svetlá. A v záhrade štiepkovač, čerpadlo v studni aj elektrická kosačka 42 cm, všetko len z FVE.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Dnes nahriaty bojler, trošku pokosená tráva a tiež prvé solárne kuriatko so zemiakmi vo FVE rúre, samozrejme mäsko aj príloha vyprodukované na vlastnom pozemku vlastnými rukami.
Kalimero z minulého roka.
Kalimero z minulého roka.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Dnes sa mi podarilo dočasné skúšobné zapojenie meniča s meraním zapojiť ako definitívne. Pri meniči som inštaloval ističovú krabičku s dvojpólovým vypínačom, prizemnením N a prúdovým chráničom typu B 40A 100 mA.
chranic.jpg
Pri existujúcom prepínači sietí na výstupe z domu do exteriéru pribudla ističová krabička s meraním off-line aj novým Zigbee meraním a vypínaním.
prepinacameranie.jpg
Súčasťou je aj dvojpólový vypínač výstupu na dom 2, výstup zatiaľ končí na svorkách, kábel je pripravený, len treba okrem iného prekopať asi 3 metre pre chráničku v zemi a prejsť stenou domu 2, cez už existujúci otvor v múre.

Do voľného miesta v rozvádzači príde meranie off-line a Zigbee s vypínaním pre vývod z DS na nabíjačku 2000 VA pre akumulátor pre dobu temna.

Od dnešného popoludnia je exteriér záhrady plne elektrifikovaný z vlastnej FVE (s možnosťou manuálneho prepnutia na DS, resp s dobíjaním FVE z DS), takže čerpadlá v studni (1 kW a 400 W), senzorové aj vonkajšie osvetlenie, svietenie v karavane, nabíjačky, notebook, ale aj olejový radiátor či teplovzdušný ventilátor, to všetko už ide na moju elektrinu. A samozrejme rýchlovarná konvica 1000 W, takže na záver troch náročných dopoludní sme si dali našu prvú solárnu kávu.
solarnakava.jpg
Tak nazdravie, dobrú chuť a nech nám svieti!
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
Dagus
Příspěvky: 1996
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od Dagus »

Není divný, že ten "B" chránič má popis o monthly test, když to nemá už ani chránič typu A od solidního výrobce, ale jen typ AC u normálního chrániče? Trochu by mě to znejišťovalo, navíc ta velikost 2pozice mi přijde málo i na 1faz B chránič, ale Číňan dokáže napsat kamkoliv cokokiv.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
skybor
Příspěvky: 1072
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 20kWh

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od skybor »

Ale aspoň nějaká snaha o bezpečnou instalaci. Kolik elektroinstalací u nás je ještě dnes úplně bez chráničů a kolik instalací FVE jen s chrániči typu AC nebo A?
A vždy se dá vyměnit (až zavedení výrobci a prodejci nasadí reálné ceny). Za mne za použití aspoň tohohle chániče palec nahoru.

Já osobně ve své elektroinstalci a elektroinstalcích osob mi bllízkých elektromateriál z Ali apod. zásadně nepoužívám (i když tam některé jiné věci taky nakupuji).

Třeba tohle, myslím, není zase tak úplně za hroznou cenu (v poměru k ceně celé FVE):
Proudový chránič magnetický BONEGA® PEP-10P63-B (10 kA) 2P pro 0 až 40A/ 100 mA Typ B 4800,00 Kč

PS: Já osobně se ale vydal cestou měničů s trafem.
SkyFVE 8 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT Epever XTRA4415N, 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, 1x AC Charger WATE 42V/10A, Li-Ion 3x 12s 156Ah (20,6 kWh/44V), SkyPowerBox LF 4810 1kVA, Victron Atlas 48/1600, APC SmartUPS 5kVA + Siemens Logo! + Dell Optiplex 3040 Micro (Proxmox: HA, Node-RED, InfluxDB, Grafana, Mqtt, Zigbee2Mqtt, Samba, Tailscale)
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

V apríli 2024 vyrobené na DC strane 188 kWh.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Dnes nakoniec krásny slnečný deň, vyrobených 10 kWh energie. Zohriaty bojler, medzitým dve práčky, k večeru ešte upečené klobásky a jaternice. A trošku napíleného dreva zo starej strechy akupílou.
Páči sa mi to čím ďalej stále viac.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Trvalo to 211 dní od jari do konca leta a naša fotovoltická elektráreň má za sebou prvú veľkú métu. Vyrobili sme a spotrebovali zo Slnka našu prvú MegaWatthodinu, teda celých tisíc kilowatthodín, striedavého prúdu o napätí 230 V. Do skúšobnej prevádzky som našu solárnu elektráreň spustil na Valentína. A v noci z jedenásteho na dvanásteho septembra sa merač dodanej elektriny do našich rozvodov prehupol cez tisícku. Neviem kedy presne to bolo, lebo už bola noc a ja som si prikuroval elektrickým ohrievačom. Po včerajšom celkom slnečnom dni boli baterky večer plné, tak som bez obáv nechal bežať odvlhčovač v novom dome a pred spaním som si aj prikúril. A tak k naskočeniu prvej tisícky došlo bez fanfár.
Prva-Megawatthodina.jpg
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Dnes som konečne pripojil do elektrárne 6 kusov starších 240 Wp polykryštalických panelov, ktoré som už dlhšiu dobu mal v prístrešku. V prístrešku sa uvolnilo miesto, na streche prístrešku im to viac pristane. Zapojené sú ako 3s2p, do strojovne vedie 6 m dlhý kábel do Epever 6420AN. Uhol panelov od horizontály je 21°, namierené sú v uhle 240°, teda ZJZ. Žiaľ na západe je svah, teda slnko u nás zapadá asi o hodinu skôr, rovnako tak o hodinu neskôr vychádza spoza východného kopca. Od miesta panelov je uhol k "horizontu" asi 10°.
V tomto období prvé slnko na panely sa dostáva po desiatej hodine SELČ, ale prakticky skoro celý deň na prvé dva panely z juhu stále niečo tieni, najviac strecha a komíny asi 3 m vzdialeného nášho domu. A potom ovocné stromy naše aj v susedných záhradách a časť neskorého popoludnia aj stromy na západe a dokonca stĺp elektrického vedenia. A Slnko teraz bude klesať... V lete budú tiene aj na severnej polovici panelov.

Keď svieti, stačia aj prvé panely, ktoré sú bez tieňov. Horšie je to pri zatiahnutej oblohe. Pri rozptýlenom svetle by uhol panelov mohol niečo pochytať, tam tiene nebudú.

Dnes som mal možnosť merať len popoludní, časť dňa jasné slnko, časť zamračené. V každom prípade tesne pred západom slnka do baterky tiekol hoci malý prúd dlhšie, ako včera. A počas dňa už celková výroba presahuje napr. odber bojlera alebo el. variča, takže sa zníži spotreba z akumulátora, viacej toho pôjde priamo z panelov do spotreby. A tiež sa zníži percento celkovej straty z konverzie napätí a zo spotreby meniča. Uvidím, ako bude ranný nábeh. V každom prípade to vyzerá, že do večera budem môcť ísť s plnším akumulátorom, ako doteraz a ráno bude skôr doplnený.
solarpristresok.jpg
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Dnes som k prvej požiarnej guli nad regulátormi a baterkou inštaloval druhú nad baterky v strojovni a po jednej nad kombinerboxmi pod oboma prístreškami. Susedia podchvíľou pália nielen lístie a haluzinu či trávu, ale často aj odpad a keď cítim smrad z plastov, vždy utekám skontrolovať kombinerboxy a strojovňu, hoci všetko vrátane konektorov pravidelne kontrolujem termokamerou.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Všetky tri regulátory Epever už majú svoj BT modul pre vyčítanie dát. Na štvrť metrovej predlzovačke s Cat5 spojkou prilepenou obojstrankou na boku regulátora. Ešte musím vymyslieť umiestnenie dvoch veľkých displejov.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Dnes som využil pochmúrne počasie a pred poludním, keď prestalo svietiť, kompletne vypol elektráreň vrátane odpojenia BUS barov od akumulátora. Vyvŕtal som do nich strojným závitníkom v malej uťahovačke štyri závity M8 a pripevnil káblové oká od regulátora Epever 6420AN aj nabíjačky Flatpack 2000W. Popoludní som opäť cez žiarovkové štartéry pripojil k BUS barom menič Epever 5000 aj regulátory Epever 5420 a 10420 s ich stringami.

Do večera to vyrobilo len smiešne Wh, ale od polovice februára, od spustenia elektrárne, je ku koncu októbra na DC strane vyrobených celkom 1494,72 kWh elektrickej energie, z toho takmer 10 kWh vyrobilo koncom októbra pripojené ZJZ pole na prístrešku, a na AC strane je spotrebovaných 1188,8 kWh v dvojke dome aj záhrade.

Vysoký podiel strát má na svedomí nízka výroba ráno, večer a za šerodňa, kedy ale ide menič so svojou spotrebou 60W, aj spotrebiče nad 1 kW, lebo časť energie sa brala z akumulátora, keď panely nedávali dosť. Oba problémy čiastočne rieši nové pole panelov, ale s ohľadom na ročnú dobu straty klesať zatiaľ nebudú. Lepšie bude o štyri mesiace. A ďalšie rozšírenie panelov najskôr o rok, asi.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Včera na poludnie, za krásneho slnka, ktoré doplna dobilo 12 kW akumulátor, som opäť elektráreň odstavil a kompletne rozpojil.

Dôvodom bolo pridanie troch nových akumulátorov LiIon Catl 115 Ah v 14s boxoch s JD BMS. Boxy sú vzájomne prepojené medenou zbernicou 30x5 a s centrálnou zbernicou prepojené 50 mm2 káblom cez poistkový odpínač OEZ 000 a 160 A nožové poistky a bočník Junctek KH140F s externým displejom. Pre to som nemusel vŕtať nové závity do zbernice 30x5, nerezové skrutky M8 už tam boli pripravené, len druhú stranu bočníka som podoprel červeným izolantom na M8 do 12 mm cetrisu na stene s technológiou, prvý pól je na zbernici. Farebné káble sú osadené lisovanými okami a dutinkami pomocou hydraulických klieští a samozrejme nechýbajú na nich zmršťovačky príslušných farieb.

Dva bočníky tak merajú každý svoju akumulátorovú zostavu, každá má svoj odpínač. Keďže som s kabelážou končil až večer, elektráreň ostala vypnutá a rozpojená aj cez noc.

Dnes som prišiel relatívne zavčasu (pre zrušený ranný program) a všetko dôkladne skontroloval, vrátane zatiahnutia skrutiek a matíc. A premeral napätia akumulátorov vrátanie zistenia odchýlok voči bočníkom či BMS. Pripojil som CATL akumulátory k zbernici a z nej pomocou svojho žiarovkového štartéra najprv menič iPower 5000. Pretože CATL aku mali asi o 0,9 V vyššie napätie, ako vedľa stojace 18650, zapojil som olejový radiátor a teplovzdušný ventilátor a postupne vybil akumulátor na úroveň slabšieho "kolegu". Pár krát som musel skontrolovať, kam sa vráti napätie po vypnutí záťaže 3 kW, kým som docielil stav, že napätia oboch aku zostáv sa líšili o 0,02V bez záťaže. Vtedy som zasunul nožovky aj 12 kWh akumulátora a sledoval kliešťový ampérmeter na kábloch aj displeje Junctekov, ako asi 2,3A tečie z CATL do 18650 zhruba 5 minút.

Po tomto čase som pripojil aj Epever 6240 k zbernici a k panelom, z CATL odber nula, do 18650 prúd pod 2 A. O minútu som pripojil aj Epever 5420 s jeho aktuálnymi 1100W a oba akumulátory sa začali dobíjať.

Načo dobíjať aku s SOC okolo 95%, zapol som elektrický bojler a olejový radiátor v dome a pri spotrebe cca 2,5 kW sledoval chovanie sa novej zostavy. V tom čase z aku tieklo spolu asi 1300 W rozdelených v pomere 2:1, viac dávajú CATL.

Keď po hodine dávali panely spolu už len asi 600 W, odpojil som bojler a šiel si uvariť kávu, na 1800W (v zime, lete berie 2000W) konvici.

A pravidelne kontroloval zostavu. Chová sa spôsobne. Ešte musím otestovať, ako sa to bude chovať na spodnej hranici a nastaviť správne napätie pre odpojenie meniča, niektoré články z 18650 totiž dole klesajú rýchlejšie, tak aby som udržal aj napätie na článkoch aj napätie celej batérie v bezpečných medziach.

Hlavne ale už nemusím riešiť súbehy, čo s čím môže alebo nemôže byť zapnuté a odpínať niektoré spotrebiče na malú chvíľu. 5000 W meniča totiž zodpovedá 100 A z akumulátorov, teda 40A z 18650 a 60A z CATL a to je 0,2C. V ostatných prípadoch sa budú baterky flákať.

Ku cti mojej baby slúži, že za celý takmer rok nezhodila menič ani nepreťažila pôvodný akumulátor nad 0,35 C.

P.S. V lete som mal nastavený menič na produkciu 230V. Na "dobu temna" som ho prestavil na 220V. Mierne klesne výkon spotrebičov, čo nevadí, mierne sa predĺži výdrž akumulátor, čo sa hodí.

Takže ako ďalej v terapii solaritídy? Chcelo by to ešte jeden menič, na bojler a akumulačky, s vyťažovaním, a samozrejme ďalšie panely, keď už je toľko akumulátorov. Lenže to znamená postaviť novú terasu... Našťastie regulátor a káblová trasa už sú namontované.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
emedium
Příspěvky: 303
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od emedium »

Vychytávka s 220 V je dobrá :-)

Mám podobně 6 panelů na pergole na jih s ještě menší sklonem. Přemýšlel jsem nad sklápěčkou kolem 80ti stupnů, aby se dalo využít i nízko položené slunce v zimě. Většina konstrukcí jsou jen dva lkové profily spojené šroubem ve spodní části. Šlo by to udělat po dvou panelech, ať to drží na více místech a pořádně to zavětrovat, ať se to nehýbe ve větru.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

K prvnímu poli chystám třetí trojici 285 Wp, pro sklon střechy na sever mám vymyšlenou konstrukci z jeklu, kde by šlo měnit sklon panelů. Ale pro vítr mám z toho trochu obavy, vím, co vítr dokáže, proto s tím ani moc nespěchám.
Další terasa bude mít střechu kolem 15°, v létě je to buřt a v zimě je hodně rozptýleného světla. Taky proto mi nevadí malý úhel u druhého pole a neustálý stín na některém z trojice panelů za slunce. Na svislo nemám panely kam dát, u nás všude něco roste ;)
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

V tejto chvíli sa sluší poďakovať fóru ako takému aj jednotlivým členom, ktorí mi pomohli či už radou alebo výhodným obchodom s materiálom.

Ďakujem.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Posledné dni bolo stále zamračené a občas mrholilo. Boli dni, kedy panely okolo obeda dávali aj 300W, ale väčšinou som bol rád za 100W do baterky cez deň. A menič si bral svojich 60W každú hodinu...
Elektrickým teplovzdušným ventilátorom som si prikuroval na 10 minút dvakrát denne, v karavane som prekuroval pieckou na propán.

Dom je temperovaný plynovým kotlom pár hodín denne, teplota pomaly klesá k prijateľnému minimu, potom už bude musieť bežať stále. Popoludní a občas aj večer robím na PC plus stolné lampy. Dva a niekedy trikrát denne pustím rýchlovarnú konvicu na kávu. Jedlo bez ohrevu alebo na plyne, nevarí sa. Odvlhčovač (150W) je od víkendu vypnutý.

Bojler už je prázdny, to sa tam nesprchujem, každý večer sa vraciam do mesta a prichádzam dopoludnia nachovať sliepky a psa a urobiť niečo v záhrade.

Tento test bol naozaj brutálny, baterka už je vo štvrtok večer na 51V. Popoludní sa síce vyjasnilo, ale slnko už bolo za kopcom. Ak zajtra nevyjde podľa predpovede, buď zapnem na chvíľu nabíjačku Flatpack2 (zatiaľ bez regulácie) z DS alebo to celé na DS prepnem.

Osvetlenie domov aj chladnička beží na DS, rovnako aj plynový kotol, ale 1500W záložný zdroj je už pripravený na zapojenie k FVE (bude aj pre automatizáciu a PC). Tento poloostrov takto môže fungovať, ale pre zlepšenie v zimných mesiacoch to jednoznačne chce pridať panely. Na plechové strechy ale iba po zhotovení bleskozvodu, je výhodné urobiť spoločný pre oba domy spolu s odvodnením druhého. A to chvíľu bude trvať. Výhodnejšie sa ukazuje postaviť plánovanú terasu ku grilu a osadiť 6 kWp, kabeláž už je a aj regulátor.

Než bude hotová prerábka kúpeľne a kuchyne, mal by som sprevádzkovať Peterky, dreva na túto zimu na rekreačné využitie domu je dosť a na vlastnej hore sa pracuje.

Myslím, že investovať do väčšej baterky malo význam, bolo to rýchle a efektívne, keď nie je kam rýchlo umiestniť panely. Pri kombinácii zdrojov a úspornej spotrebe vlastnej elektriny FVE par dní bez slnka vydrží. A keďže tam trvalo nebývame, nie je ani velká a trvalá spotreba, a keď zasvieti, je to kam dávať.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 294
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3100
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Aby sa nemuselo "šaškovať" so žiarovkou

Nový příspěvek od ChlapeczDediny »

Vďaka tomuto fóru viem, že pripojiť menič alebo regulátor nabíjania k zbernici s 48V akumulátorom môže predstavovať celkom slušnú "šupu" pre poistky a kondenzátory v zariadení, aku je tvrdý zdroj. A že je potrebné to pripojiť tak, aby sa kondíky nabili najprv malým prúdom. Poznám to aj z elektromodelov, 3s aku je v pohode, 6s už celkom slušne "kope" do konektorov.

Obľúbeným spôsobom je pripájať prístroje cez žiarovku. Aby som nemusel pri údržbe alebo dorábaní s tou žiarovkou šaškovať a netrápil sa s káblikmi a náhodou si neškrtol, kde som si nechcel, vymyslel som si svoj "žiarovkový spúšťač".
ziarovkovyspustac.jpg
Tu je fotka z meniča Epever iPower 5000W, na regulátoroch mám valcové poistky. V oboch prípadoch je spriahnutie oboch pólov poistky tyčkou vybraté, aby bolo možné zapínať každý pól osobitne.

Z plusového pólu vedie vodič 1,5 mm2 na ľavú stranu zásuvky, z pravej ide na spínacie tlačítko OEZ a z neho na hornú stranu ističa. Kolík zásuvky je nezapojený (ale už mám ideu a veci k nej kúpené ;) )

Pred pripojením regulátora k zbernici zapojím do zásuvky lampu s halogénom 500W alebo malú lampu s klipom a halogénovou žiarovkou E27 100W, pripojím mínus pól, zatlačím tlačítko (pri 500W tri sekundy, pri 100W desať sekúnd), pripojím plus pól a pustím tlačítko. A odpojím lampu zo zásuvky.

Odkedy mám malú lampu s vypínačom na kábli, nový regulátor a nabíjačku mám pripravenú bez tlačítka OEZ (úspora 10 eur na každom štartéri).

Pripojenie vypnutého zariadenia je jednoduché, pohodlné, rýchle. Kondíky sú chránené, kontakty poistiek sa neopaľujú, nemusím sa báť kedykoľvek, keď treba, zariadenie odpojiť, lebo ho pripojím rýchlo a ľahko.

Istenie (vypínač) pred meničom a regulátormi treba tak či tak, tak som to využil, zásuvka je maličkosť a nakoniec to ide aj bez tlačítka ;) Dnes už sú aj tieto zásuvky označené popiskami zo štítkovačky Brother.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV + 3s2p 240 1,4 kWp ZJZ, Epever 5420AN, Epever 6420AN, 12 kWh 14s100p LiIon 18650 + JK BMS 200A, 18 kWh CATL 14s3p LiIon 115Ah +JD BMS 60A, Epever iPower 5 kW
kodl69
Příspěvky: 7726
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Modulárna rozšíriteľná FVE pod kopcom

Nový příspěvek od kodl69 »

složitý, drahý... Mám na všechno nožovky, tj udělal jsem si z jedné PN000 spálené přípravek. a to tak, že jsem do ní zavřel kousek odporové spirály z nějakýho topení, zasypal původním pískem a je hotovo. "Pojistku" jsem omotal červenou izolačkou a na ni napsal lihovkou: pozoR vole, odpoR!!!! abych ji náhodou někam nezapojil kam nemám. Ani ji při zapojování nezacvakávám, jenom chvilku zlehka přidržím na kontaktech a pak svižně žehličkou nasunu tu správnou. Ještě by bylo fajn tam dát odpor, a dvě LEd diody antiparalelně, abych viděl, že blikly a je to hotový, ale nejsou lidi.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek