Dodělání terminálů/závitů na baterku

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
PetrV2
Příspěvky: 129
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Dodělání terminálů/závitů na baterku

Příspěvek od PetrV2 »

Sunny boy zveřejnil video, jak udělal, tedy spíš nechal udělat šroubovací terminály na baterku kde nebyly. Prostě vyvrtali díru do těch plošek 5 mm hlubokou a vyřízli závit. Ale ne doma a s ne s ruční vrtačkou. Myslím, že stojí za shlédnutí, pokud někdo třeba navařený terminál utrhl
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
Mex
Příspěvky: 692
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Dodělání terminálů/závitů na baterku

Příspěvek od Mex »

Že si to nenechal udělat na nějakém CNC. Vyvrtat, srazit a ozávitovat 32 děr by se už asi vyplatilo. A bylo by to udělané pěkně a všechny stejně.
M6 má standardní stoupání závitu 1mm. Tak jednozubovou závitovou frézou by tam na CNC asi dostal aspoň jeden závit navíc.
Případně by se daly říznout závity s jemným stoupáním, což je pro M6 0.75mm nebo 0.5mm. A nedávat tam nějaké ty hliníkové závitovky, ale rovnou tam našroubovat nerezový šroub s jemným stoupáním.
Lepidlo bych tam nedával. Podstatný je elektrický kontakt a tedy minimalizace odporu. A na to je lepší, když se kovy v závitech opřou přímo o sebe, než tam vkládat případný odpor toho lepidla.

K té hloubce: jak je ten materiál tlustý by mu možná výrobce napsal.

Pěkné, tak ten testovací kus při natáčení dře o betonový obrubník, místo aby si pod něho dal aspoň papundekl.
pibi
Příspěvky: 926
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělání terminálů/závitů na baterku

Příspěvek od pibi »

Když jsem potřeboval udělat co nejdelší závit do krátké díry, tak jsem koupil navíc III.závitník, špičku i s náběhovými zuby ubrousil do rovna, a jako poslední operaci vyzávitovanou díru projel ubroušeným závitníkem až do konce.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Dodělání terminálů/závitů na baterku

Příspěvek od Martin P »

Na stojanové vrtačce by se též dál vyvrtat otvor 5 mm hluboký, neboť má dorazy. Akorát to bude chtít dát pod článek izolační podložku. To aby nedošlo ke zkratu pólů článku přes vrták, tělo vrtačky a stůl.
Závity bych dělal tak, že si koupím tři strojní závitníky, první nechám v celé délce, druhý zbroušením zkrátím částečně a třetí tak, aby řezal závit svojí nejvyšší částí (tam co je závit hotový).
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
vanilka
Příspěvky: 314
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Dodělání terminálů/závitů na baterku

Příspěvek od vanilka »

Za mě vcelku špatný řešení. Šteft neslouží jako kontakt, ale pro vytvoření přítlaku kabelovýho oka na terminál. Kontaktem je styčná plocha terminál <-> oko. Takže žádný hliník, ale nerez a zalepit. M6x1.0 je OK, do hliníku závit s jemným stoupáním nepatří. Hloubka díry 5mm je málo (na netu lze dohledat videa s podstatně hlubším vývrtem). A pro závit do slepých otvorů se používá speciální závitník, žádný zabroušený bežný závitníky ;-)
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
mpcz
Příspěvky: 86
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm

Re: Dodělání terminálů/závitů na baterku

Příspěvek od mpcz »

Zdravim. Toto jsem párkrát řešil.
- dělat to na NC se mi jeví jako málo použitelné. Pokud to někdo zkusí, předpokládám, že ho z každé dílny pošlou pryč. Takové dílny jsou zařízeny na stovky a tisíce kusů, ne na takové trošky. Než by to programátor naprogramoval a odladil, to by asi nebylo ekonomické. Sám CNC mám a nepustil bych se do toho. Ale naděje existuje.
- udávat jakoukoliv hloubku díry předem považuji za dost nebezpečnou radu. To proto, že každý model článku je jiný. Zkoušel jsem tuto operaci na 3 modelech a max díra se liší od 3 do 6 mm.
- zeptat se výrobce na hloubku považuji za předem ztracené. Jednak to dá šílenou práci najít konstrukci toho kterého modelu a navíc i někoho, kdo to spolehlivě ví. V Číně nakupuji už 40 let, určitou zkušenost mám, ale když jsem to odzkoušel v praxi u věhlesné značky EVE, po dlouhém telefonování dali pouze hloubku 3mm odhadem. Poté upřesnili: vrtat až budete na mědi. To se ukázalo jako ne moc profi návod, ale bylo to tak a funguje to OK.
- vrtání díry se dá udělat na obyčejné sloupové vrtačce, ale ne takové za pár korun, co má velké vibrace a háže. Dobrý je nástroj nabroušený do hliníku. Je to trochu jiné.
- ty šrouby sice slouží k přítlaku propojky na plochu, ale část proudu projde i šroubem, maticí a podložkou na propojku shora. Jaký je to podíl, težko říci. Lepidlo sice něco udrží, ale oproti pevnosti kvalitního závitu se to asi nedá srovnávat. Tohle posouzení bych asi nechal na jiných.
- závitník do slepé díry se dá koupit v každé solidní prodejně nástrojů. Je sice dost dražší, než normální, ale vzhledem k celkové ceně díla je to nic. Klidně NAREX. Pro tyto případy rozhodně nebrat závitníky made in CHINA. mpcz, 12aug2024

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek