ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
ojkos
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 15, 2017 2:59 pm

ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od ojkos »

Zdravím,

hledám zde zkušenosti a rady ohledně změny otopné soustavy. Aktuálně jedu elektrokotel jako hlavni zdroj vytapeni (podlahove topeni) i ohrevu TUV.

Nyni přibude jako zdroj tepla teplovodní kotel. Vzhledem k výkonu kotle 10kW mám v hledáčku akumulační nádrž 750l. Ideálně kombinovanou s bojlerem.

Rad bych vyuzil FVE pro ohrev vody -> NADO 750/140 je zde vnoreny bojler a moznost TPK a TJ patrony. NYNÍ mám kotel 12kW.

Jak vykonove silnou variantu patron zvolit, aby dokazala suplovat funkci elektrokotle/pripadne dotapeni v prechodnych obdobich. Tedy ohrala v letnim rezimu TUV. Mate nekdo prosim zkusenost? I praktickou s touto nadrzi?

Diky
O.
dusanmsk
Příspěvky: 327
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od dusanmsk »

Tazko radit, ked nepoznam tu akumulacku. Ten vnoreny bojler je alebo nie je tepelne izolovany od zvysku akumulacneho objemu? Ide o to, ci sa ide zohrievat 140l, alebo 140l bez izolacie s prienikom do 750l, alebo celych 750l.

Inak vypocet je jednoduchy, zhruba 1.16 Wh potrebujes na ohriatie 1l o 1stC. Aku patronu volit zavisi od vykonu FVE, casu kedy chces mat bojler nahriaty (u FVE asi idealne co najskor) a vykonu FVE.

Jednoduchy priklad, mam FVE s prebytkom 6 kW, ohrievam 140l o 80 st (z 10 na 90), takze 140*80*1.16 = 13kWh.
Ked tam 6 kW patronu, je to ohriate za ~2h. Ked dam 2 kW patronu, tak za 6h. Ked dam 12 kW patronu, tak tiez za 2h, pretoze FVE mi aj tak viac ako 6 kW neda :)
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
luky
Příspěvky: 870
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od luky »

Na tvé otázky není jednoduché odpovědět, ale zkusím tě postrčit, abys na to přišel sám.
- Teplovodní kotel je hezké označení, ale jaké palivo? Dřevo / uhlí / plyn...?
- V 750l AN máš cca 52kWh. Jaká je tepelná ztráta domu? Jestli 10kW, tak ti teplo nevydrží ani do rána? A kolik času trávíš doma? Na nahřátí nádrže mi ten kotel přijde poněkud slabý. Jestli je ztráta 10kW a výkon kotle 10kW, tak při nonstop topení tu nádrž nenahřeješ nikdy. Když nebude úplně zima, řekněme 5kW ztráta, tak musíš topit v kuse 10 hodin.
- Vnořený bojler do AN prý není úplně dobré řešení. Vlastní zkušenost nemám, ale prostuduj si výhody řešení s průtokovým ohřevem TUV v nerezovém šneku nebo pomocí bojleru s výměníkem.
- Jakou patronu do AN záleží na několika faktorech: Jaká je tepelná ztráta objektu, kterou to má pokrýt? Jaká je maximální dostupný výkon (kabeláž, hlavní jistič...), jaká je doba ohřevu (délka nízkého tarifu)?
Příklad: ztráta domu 10kW x 24h = 240kWh. Při sazbě "akumulace 8" potřebuješ 240kWh/8h = 30kW.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Diablo1st
Příspěvky: 1645
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Aký máte vybraný kotol? Presnú značku a typ.

Ohľadom akumulačky, skúste pozrieť SEM sú za rozumnejšiu sumu ako aku nádrže z Dražíc.
Vnoreným bojlerom sa radšej vyhnite, ľúbia praskať. Ako bolo už spomenuté lepšie z hľadiska životnosti je nerezový vnorený výmenník.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Kostěj
Příspěvky: 597
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od Kostěj »

ojkos píše:Jak vykonove silnou variantu patron zvolit, aby dokazala suplovat funkci elektrokotle/pripadne dotapeni v prechodnych obdobich. Tedy ohrala v letnim rezimu TUV. Mate nekdo prosim zkusenost? I praktickou s touto nadrzi?
Diky,O.
Hmmm, jak silnou: Dát na střechu panelů co se vejde a k tomu odpovídající topné patrony. V létě postačí na ohřev 2-3kWp, pokud je hezky. V zimě ani 15kWp neohřeje vodu, pokud je pár dní ošklivé počasí. Jinak NADO 750 mám a jsem celkem spokojen.
ojkos
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 15, 2017 2:59 pm

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od ojkos »

Diky všem za paradni reakce!

Jak na to tedy koukám zleva zprava...jádro pudla bude potřeba tepla dodávaného a odebiraneho ze systému. A od tud se odrazit...jelikož domek rekonstruuji rekl bych ze tabulkove hodnoty jsou takove orientacni....ALE co udaj o spotrebe elektriny..cely dum jede jen na ni a maxi zrout je prave elektrokotel.

V prosinci je hodinova prumerna denni spotreba ele cca 3.4kWh...coz zahrnuje v prumeru vse..vareni scviceni prani atd..ale je mozne ze by to odpovidalo spotrebe tepla? Kotel ma ucinnost 0.9...takze se dostavame nekam ke 3 kWh...prijde mi to az nejak malo. Lze takto uvazovat?

Po zadani hodnot na tzb info...jsem orientacne na 5kWh.ale uz jsem tam zapocital i zatepleni domu, ktere teď jeste neni zcela hotovo.

Pokud by tedy byla ztrata 3kwh tak by 750l nadrz z 30°C na 80°C by se nabijela 6.2h a vybijela 14.5h to uz neni tak marne ne?

Pokud bude zdroj krbova vlozka 14kw..ztoho 10kw do vody a 4 do prostoru...zacina se to krapet komplikovat. Pak by pri ztrate 5kwh...4kwh vyzaril krb.. a 1kwh by se odebiral z nadrze...dle pocetni tabulky by 750l ohral za 4.2h a teplo by vydrzelo na 43h...

Myslite ze jsou tyto uvahy relevantni?

Co se nadrže tyka libi se mi TPK priruba ... a o prutokovem TUV jdu ted číst.

Diky za každý napad ci posunutí a další přínosné reakce.

O.
dusanmsk
Příspěvky: 327
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od dusanmsk »

O nahrievani tej akumulacky pomocou TC namiesto obycajnych patron si neuvazoval?
3 kWh tepelna strata je ukrutne dobre cislo, aky je to velky barak, aka skladba stien, ake zateplenie? To bude skor zbozne prianie nez realita. Ja mam 200 m2 nizkoenergetak bungalow, steny 20 polys, strop 50 vata, vsade trojsklo a som niekde na 6 kWh.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
soami
Příspěvky: 574
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od soami »

Pro začátek- tepelná ztráta je vztažena k výpočtové teplotě a je v kW. Při jaké venkovní teplotě vychází 5kW? Každopádně ztráta 3kW u částečně zatepleného domu není příliš reálná-jaká je podlahová plocha? Ale nehledal jsem průměrnou venkovní teplotu ve 12/2021.
ojkos
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 15, 2017 2:59 pm

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od ojkos »

Pokud koukam spravne tak ztrata je v kwh a je k vypoctove teplote -12 °C viz:
Tepelná ztráta domu je množství tepla, které nemovitost ztratí při extrémních venkovních teplotách za 1 hodinu. Udává se v kWh a měří se při teplotách -12 °C (například Praha), -15 °C (například Vysočina) nebo -18 °C (horské oblasti).

Dum jen120m2 steny 80cm cihla zateplene podlahy 32cm strecha 40cm a chybi jen obvod ( 16cm vaty). Vse v trojskle...ale je to nekonecna oprava stasiho domu..

Ma to sve mensi i vetsi mouchy..

3kwh je skutecna spotreba elektriny na cely provoz..dle googlu byla prumerna teplota -1.1 °C...

Zkousim sehnat vice info jak lepe urcit ty ztraty..prijde mi ze na tomto udaji to lezi.

TC zatim neuvazuji..naceneno mam na 330K ...to jednoduse nedavam takze...zkousim vymyslet jiny system sice vice pracny..ale co je dnes bez prace....

Diky za rekace
soami
Příspěvky: 574
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od soami »

Tak jsem ověřil prosinec a beru zpět. Za prosinec dodávka tepla 2400kWh, což je tedy 3,22kW/hod. Průměrná teplota byla 1,9st. TZ mám 6,6kW @ -15. Takže 3kW při TZ 5kW jsou reálné. Krbová vložka 4kW je iMHO dost předimenzovaná. Lokálně to bude dost přetápět i při škrcení. Ty TZ jsou při výpočtové teplotě. Při průměrné budou poloviční-ale na celý dům. Nějak tam ale nevidím to využití FV. V zimě lze přebytky pouštět do Aku, ale ono jich tedy moc nebude. Osobně bych TUV oddělil do samotného bojleru s výměníkem a 2 patronami - 1x FV, 1x DS.
dusanmsk
Příspěvky: 327
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od dusanmsk »

330K za 6 kW TC? WTF OMFG DPC ?! Ludom uz totalne jebe.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
dusanmsk
Příspěvky: 327
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od dusanmsk »

Bez prace 110 kKc + DPH https://levnetopeni.info/tepelna-cerpadla-lg, s prilozenim ruky k dielu (clovek musi zvladat nejake arduino a zohnat si chladiara na napojenie chladiva) cca 60k Kc.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
ojkos
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 15, 2017 2:59 pm

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od ojkos »

Ano to zni hezky.
Bylo mi receno ze usetrim 2/3 spotreby elektriny. Nikdo uz ale nezminuje ze z 1,90 uz se plati 5.50/kwh a uz se strasi s 9kc/kwh..to se pak ta investice ubira radeji jinudy...byt pracneji...

Ale TC nezatracuji..myslim ze tento vynalez postupuje kupredu velkymi kroky..takze treba jednou diverzifikace zdroju...

Radeji bych stavel FVE...
Diablo1st
Příspěvky: 1645
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Budete mať teda krb či klasický kotol?

Pre FVE je celkom dobré riešenie peletkový automaticky kotol s akumulačkou - viď. Video
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
soami
Příspěvky: 574
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od soami »

Podle textu citace tepelných ztrát se jedná o definici firmy Schlieger-na tu jsou "dobré" reference, i tady. Ta nabídka je od nich?Ale správně jsou kW - je to pro daný okamžik při výpočtové teplotě. V TZ si rozumíme, horší je míchání kW a kWh u elektriky-tam člověk neví, jestli je řeč o výkonu nebo energii.
soami
Příspěvky: 574
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od soami »

ojkos píše:Ano to zni hezky.
Bylo mi receno ze usetrim 2/3 spotreby elektriny. Nikdo uz ale nezminuje ze z 1,90 uz se plati 5.50/kwh a uz se strasi s 9kc/kwh..to se pak ta investice ubira radeji jinudy...byt pracneji...

Ale TC nezatracuji..myslim ze tento vynalez postupuje kupredu velkymi kroky..takze treba jednou diverzifikace zdroju...

Radeji bych stavel FVE...
Ceny paliv jsou provázané. Když půjde nahoru el., půjde/jde i dřevo. U TC to pořád kompenzuje COP. Jak psal Dušan, jsou i jiné cesty, než 330t. Obzvlášť pro tak malé tepelně ztráty je 14kW krbová vložka dost overkill.
ojkos
Příspěvky: 13
Registrován: stř úno 15, 2017 2:59 pm

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od ojkos »

soami píše:Podle textu citace tepelných ztrát se jedná o definici firmy Schlieger-na tu jsou "dobré" reference, i tady. Ta nabídka je od nich?Ale správně jsou kW - je to pro daný okamžik při výpočtové teplotě. V TZ si rozumíme, horší je míchání kW a kWh u elektriky-tam člověk neví, jestli je řeč o výkonu nebo energii.
To je spis takova idea..ze jsem projel urcity objem elektriny v kwh ale vetsinu premenil kotel na teplo pro vytapeni takze x 0.9. A jsou z toho kwh tepla?

Snazim se nacist vic o tom.jak urcit ztraty..at je jasno..nemyslim si ze tak male ztraty jsou realne..


Ano cesta je zatim volna jak pro krb tak pro kotel...fve hlavne patronamy do nadrze ( delena telesa, vytezovac)...

Diky za kazdou reakci.
Diablo1st
Příspěvky: 1645
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od Diablo1st »

Osobne moc krb v dobre zaizolovaných domoch nemusím, lebo je veľký problém ich regulovať. Ak je veľká miestnosť tak sa to ešte ako tak dá.
Ak by ste šli cestou peletkového kotla stačila by aj 500L akumulačka s vnoreným hadom. Počet a výkon špirál by závisel od výkonu FVE. Len pozor na komín - treba mať novší, príp. vyvložkovaný.
Ak by ste použili na vyťažovanie Wattoruter (treba oficiálne pripojiť!) dá sa nastaviť spínanie aj zo siete podľa čidiel teploty. Nemuseli by ste mať žiadne delené telesá a ani zvlášť špirály na DS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
soami
Příspěvky: 574
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od soami »

Výpočet obálkovou metodou na tzb je přesný. Výpočet TZ zahrnuje i výměnu vzduchu 0,5/hod, což je dost nadsazené a zvyšuje to výpočtovou ztrátu - tzn. pokud je dům většinu dne prázdný, lze tohle upravit. Pokud by byl dům prázdný, dost kulhá využitelnost krbové vložky. Používal jsem - dnes jen krbová kamna bez výměníku jako železná zásoba pro případ nouze-takže poslední 3 roky nepoužito. Jinak přijít z práce, vybrat popel, zatopit, vůně dřeva se časem změní na smrad, nedá se to rozumně řídit a vůbec automatizovat. Často to končilo zapnutím patrony, což by nyní byla finanční sebevražda. Plus shánění dřeva, samotěžba - takové topení zahřeje 3x. Zazněl tu i peletový kotel. Plus je modulace výkonu a automatika. Nejistá je cena pelet- dnes už 8Kč/kg - při 90% účinnosti 2Kč/kWh. Pořád ale lepší, než el.kotel za 8Kč/kWh. Lze použít i v létě, což se o krbové vložce říct nedá.
soami
Příspěvky: 574
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od soami »

Ještě jsem zapomněl doplnit, že Aku nádrž pro tak malé TZ jsou vyhozené peníze. Monoblok TC za 120t. zvládne vytápění i ohřev TUV bez Aku. Vytěžovat se dá přes wattrouter. Cest je více, záleží na preferencích.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek