Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
kyocera
Příspěvky: 1281
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od kyocera »

Lidi na foru mypower a další čtenáři by si z toho měli vzít ponaučení . Udělám trochu rozbor z hlediska bezpečnosti.
Jednak existují i automatické hasící koule, ale já bych viděl závěr tak, že bateriové
uložiště stavět v lehkém odvětraném přístřešku vedle domu požárně odděleném. Nebo uložiště baterk také přímo v zemi , v nezámrzné hloubce a mít shora jen příklop . Data o parametrech a teploty baterky přenášet do domu optickým vlákne. Je zde problém ve větších ztrátách na kabelech
měničů ale nakonec proč i měniče by nemohli být u baterek mimo dům ? BUde to méně pohodlné, ale více bezpečné.
A kdyby byl problém, škoda nevznikne na domu ale na přístřešku nebo na tom příklopu.
A pak v tomtom vlákně jsem dal příspěvek, který zcela ušel pozornosti, jak při nabijení čelovky požár domu, škoda 2mil.Kč.
Přitom v čelovce jsou jen 2ks li-ion článků 18650.
Zde by mělo platit, nabijení čehokoliv nenechávat bez dozoru. Li-ion články stárnou, vytváří se SEI film a článkem pak prorůstají dendrity a
dochází k pokovení lithiem a je otázkou času, kdy článek udělá zkrat, kdy zkrat nemusí být vyloženě natvrdo a nezafunguje ani ochrana v článku. A neštastnou souhrou okolností se začne zahřívat a zahřívá i druhé články, jak se to stalo josse, kdy od jednoho článku se nakonec rozhořelo 3200ks článků 18650.
Možná je to velká šetrnost, že článek je ještě dobrý a není důvod ho vyřadit. Každá baterka od prvního okažiku pracuje na své chemické smrti.
Je potřeba to vzít v uvahu, že je zde životnost cyklická a také životnost chemická. A chemie pracuje na smrti článku i když se článek třeba nepoužívá.
Tyto věci podceňujeme a nikdo není ochotný vyřadit nějaý li-ino dříve než je článek skutečně k ničemu.
A pak jsou zde LIFEPO4, relativně bezpečné, ale už i někteří členové fora udělali nějakou ne zrovna dobrou zkušenost. Pak panely. Nejlevnější čínské
mají špatně kontaktované hliníkové pásky, časem se spoj zahřívá, zahoří EVA folie na zadní straně, pak i střecha Do laciných FV panelů časem zatéká
někde na okraji , panel má pak svody, což ve výsledku vede k riziku požáru. Používám HIS. Tedy hlídač izolačního stavu panelů. A raději tedy
kupovat FV panely kvalitnější evropských výrobců. Pak třeba nová generace bifaciálních panelů mají jen 2 skla a žádnou EVA folii.
FV panel je požárně více bezpečný. Pak konektory MC4. Osobně více věřím proletování MC4 olovnatým cínem, než krimpování MC4 . Kabvelové spojky mezi FV panely by neměly ležet na střeše, ale být připevněné ke konstrukci.
Konstrukce panelů 0,5m od hromosvodu a konstrukce FV panelů zeměná 16mm2 Cu. Myslet na pospojování. Tedy zemění všech prvků do jednoho potenciálutam, kde je to předepsané.
I nadále jsem přesvědčený, že když někdo si sám fotovoltaiku namontuje sám , nejprve problematiku nastuduje a věnuje tomu čas a bude pracovat pečlivě, dosáhne kvalitnější a bezpečnější formy instalace FV než nějaká firma rychlokvaška , která chce jen zákazníka škubat a namastit si kapsu.
Na závěr tedy berte tyhle požáry a výbuchy domů jako varování, že nic se nedá ošidit a každý at sám doma dělá kroky k větší bezpečnosti FV bez ohledu na to, že to bude stát čas i peníze. A nějaké bezpečnostní prvky jsem výše popsal.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Mogul
Příspěvky: 203
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mogul »

Valdano píše: čtv čer 27, 2024 10:25 am
ElektroEzs píše: čtv čer 27, 2024 9:53 am Jeste me napadlo pres elektroventil pripojit do rozvadece CO2 hasicak pouziva to nekdo?
Zvažte použití automatického hasicího systému PROTENG přímo v rozvaděči omotat okolo paklu s články. Je k tomu vhodný. Používá ho třeba již výše zmíněný český výrobce bateriových uložišť na míru RESACS.
Tady je menší problém v tom, že už je plamen a to v případe Life baterií je víceméně konečná a nepomůže už ani modlidba.
Chtělo by to systém, který zachytí zvýšenou teplotu, dejme tomu nad 60C a pak se spouští cokoli, co razantně teplotu sníží, sebere veškerý vzduch a celkově dokáže utlumit postupné zvyšování teploty ...
Jestli vůbec takové zařízení existuje, což by i na základě hlídání z teplotních čidel mohlo. Prevence pomůže více, než řešit samotné zahoření.
Osobně jsem to chtěl řešit automatickým ventilem na puštění vody na baterie, ale lionky se vodou hasit nesmí a v té cetrisové skříni by ta účinnost ochlazení nebyla nejlepší, když by to protékalo všude možně kolem. To by muselo být jako nádrž, kde by se ta voda držela a baterie zaplavila.
A obávám se, že mě tam nepomůžou ani ty firebally. Chystám se koupit ten hasící přístroj na lionky, ale to už je taky na případy požáru, což by představovalo ohromný risk se k tomu přibližovat a snažit se to zahasit.

Popravdě... vůbec netuším, jak více efektivně ty baterie zabezpečit. Baterie obalené ve sklokeramickém vlákně, od sebe oddělené magnezitovými cihlami a uložené ve venkovní cetrisové skříni. CO ještě by se dalo udělat? Už jen to samozhášecí či ochlazovací zařízení, ale jak na to, to zatím stále nevím :-(
cipis
Příspěvky: 4952
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Nejjednodušší varianta je výtah, který přehřátou baterku automaticky vyhodí doprostřed volného prostoru.
Proč asi mají hasiči ty kontejnery na EV? To prostě nejde zastavit, jak třeba hořící dřevo. Jakmile to začne hořet, tak to už ničím nejde zastavit.
Ty hasící koule, hadice a co všechno je, tak je k něčemu jinému, než uhašení baterek. To je tam kvůli tomu, aby když začne hořet něco jiného, tak se to nedostalo k těm baterkám a stihlo se to třeba uhasit. Hořící kabel, hořící rozváděč, hořící měnič, to asi všechno uhasit jde. Ale jakmile to dojde k baterkám, tak jedině baterky někam rychle ven. No a pokud začne baterka hořet zevnitř tou degradací/rázem/přetížením, tak smolík.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Valdano
Příspěvky: 353
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

kyocera píše: čtv čer 27, 2024 10:36 am A pak v tomtom vlákně jsem dal příspěvek, který zcela ušel pozornosti, jak při nabijení čelovky požár domu, škoda 2mil.Kč.
Přitom v čelovce jsou jen 2ks li-ion článků 18650.
Já jako hobby modelář jsem už z minulosti zvyklý skladovat li-pol články, které jsou ještě nebezpečnější, odděleně v uzamčených kovových pokladnách různých velikostí. Takové co se v různých barvách prodávají třeba v papírnictví. Plastové plato na mince se vyjme a do pokladny se dá pár li-polek nebo li-ionek ať už třeba 18650 nebo 26650 apod. Při nabíjení článků na to průběžně dohlížím, pokud musím odejít tak nabíjení přeruším a články uzamknu do pokladny. V žádné z těch pokladen mi zatím ani jedna li-polka ani li-ionka nezkolabovala i když některé z nich už mají i přes 10 let a většina li-polek je mírně přifouklá.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 572
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od sindyk »

Dají se koupit požárně odolné skříně s odvětráním, ale ty stojí ranec.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | olovo mix 492Ah/48V
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Valdano
Příspěvky: 353
Registrován: čtv črc 21, 2022 5:39 pm
Lokalita: Česká Lípa
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Valdano »

Mogul píše: čtv čer 27, 2024 10:56 am Tady je menší problém v tom, že už je plamen a to v případe Life baterií je víceméně konečná a nepomůže už ani modlidba.
Chtělo by to systém, který zachytí zvýšenou teplotu, dejme tomu nad 60C a pak se spouští cokoli, co razantně teplotu sníží, sebere veškerý vzduch a celkově dokáže utlumit postupné zvyšování teploty ...
PROTENG obsahuje hasivo FM200, které patří do stejné kategorie jako chladiva klimatizací a je účinným činidlem pro odběr tepla z článku. Samotné spuštění systému PROTENG se aktivuje teplotou nad 120 °C, a to určitě ještě žádný plamen není. Systém uvolní hasivo na články, a to působí zároveň ochlazujícím účinkem ještě dříve než začne článek hořet. Takže se tím může předcházet samotnému zahoření. I proto se to používá v některých bateriových uložištích.
gupa
Příspěvky: 2363
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od gupa »

Až možná někdy přejdu na Lixx, tak mám na půdě nedokončený krbový otvor pro vložku i s komínem. Takže teorie je taková, že pro bateriový prostor je ideální topeniště s komínovým odkouření. Pokud to lapne nebo zasyčí, může to třeba i zahořet a shořet, ale jen v prostoru pro hoření určený a zařízený. Jinak to vidím jako jama někde na zahradě několik metrů od baráku a jiných staveb. Nebo, podobné parametry jako jsou pro sklady - barvy laky.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

Přemýšlel jsem nad variantou toho failu. FV měl údajně pár dní, tak pokud by tam dal bmsky nastavené pro Li-ion na vyšší volty a dal i nabíjení na hodnoty pro li-ionky, tak by to pak LIFePO4 mohlo při dobíjení nafouknout a odrovnat.
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

kyocera píše: čtv čer 27, 2024 10:36 am Nebo uložiště baterk také přímo v zemi , v nezámrzné hloubce a mít shora jen příklop
Ale jak pak to domácí raketové silo efektivně klimatizovat ? el. dečkama by to sežralo hafo energie. Optimální teplota pro baterky je kolem 25C, při nule by se ani neměly dobíjet, hrozí vznik dendritů a ty právě nechcem.
cipis
Příspěvky: 4952
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

FVE měl od loňského září, ale prej v neděli připojil LiIonku. Ale pak všichni říkali LFP.
Stejně tak koluje řada další info, co bylo i na nějaké z předchozích stránek, že to už hasili sousedi, a když vystříkali všechny hasičáky, tak šli pro další, a zrovna to buchlo. Tak to měli teda štěstí. Údajně tam měl majitel i flašky s plyny, protože svařoval.
No, a jsme zase u toho, u těch norem a přece stačí dodržování něco rozumného, ne až úplně podle norem.
Tlakové nádoby se nesmí skladovat ve sklepě. Jenže kdo má pro ně stavět přístřešek, že? Nebo co je vlastně dovolené pro takovéto skladování ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

V technické místnosti/sklepě dát na jednu zeď pořádný odtahový ventilátor + žaluzie, který by se spustil při detekci vodíku, ať nemusí jet pořád.

Do druhé zdi ještě díru pro přisávání vzduchu se zavírací žaluzií, ať tam zase v zimě zbytečně neleze zima.

Ideálně odtah od stropu i země, CO2 se drží u země a už se jim i otrávilo plno lidí.
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mirekcafa »

„Přijde mi nepravděpodobné, že by za to mohla baterie, poškození domu je obrovské. Zvlášť, jestli byly poničeny pouze tři články. Neměly by mít takovou sílu, aby vyrazily zeď. Zvládly by to jedině, kdyby měl ten dům skutečně mizernou statiku,“ komentuje expert Tomáš Kazda z VUT pro Obnovitelně.cz.
https://www.obnovitelne.cz/clanek/3255/ ... na-baterie
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
emedium
Příspěvky: 203
Registrován: ned led 15, 2023 5:29 pm
Lokalita: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od emedium »

Experti na baterky, doslovně :-D

Jen v té pravé bedně jich je min. 6 jak balón
mihlit
Příspěvky: 612
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

Koukám, že je tu víc teorií, než faktů... některé mi přijdou pomalu až konspirační... že by hasiči nedokázali poznat výbuch bojleru? nebo že by nedokázali zjistit, že tam bouchly tlakové lahve? Jo, občas jsou jejich předpisy a požadavky až paranoidní či na hlavu (zejména pro RD), tak je tu dost lidí nemá rádo, ale zas úplné idioty bych z nich taky nedělal...
mirekcafa
Příspěvky: 400
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mirekcafa »

Rád bych věděl zda je tu někdo, kdo v minulosti zaregistroval informaci že Lifepo baterky z domácího úložiště vyhodily celý barák do povětří a ještě poškodily plot.......nicméně začneme je zakopávat pod zem nebo na ně postavíme betonový sarkofág páč by se nám to mohlo stát taky......
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Nortonko
Příspěvky: 35
Registrován: pon čer 24, 2024 10:02 am
Lokalita: Horná Nitra
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5330
Kapacita baterie [kWh]: 6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Nortonko »

Veru nie je to prvý prípad - Investigators still uncertain about cause of 30 kWh battery explosion in Germany
aj keď okolnosti sú tak isto nejasné
Naposledy upravil(a) Nortonko dne čtv čer 27, 2024 2:53 pm, celkem upraveno 1 x.

Risen RSM40-8-410M - 5ks V, 8ks JZ - 5.3kWp
2xMPPT Victron 250/70 VE.Can
MP II 5000 GX
zatiaľ 120Ah v LiFePo 16S
Kubba
Příspěvky: 11
Registrován: ned led 30, 2022 2:58 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Kubba »

kyocera píše: čtv čer 27, 2024 10:36 am Nebo uložiště baterk také přímo v zemi , v nezámrzné hloubce a mít shora jen příklop
Nějaký nápad, co s takovým uložištěm v zimě?
Soban
Příspěvky: 3740
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Soban »

Kubba píše: čtv čer 27, 2024 3:04 pm
kyocera píše: čtv čer 27, 2024 10:36 am Nebo uložiště baterk také přímo v zemi , v nezámrzné hloubce a mít shora jen příklop
Nějaký nápad, co s takovým uložištěm v zimě?
A coby jsi s ním měl dělat - musíš ho zakopat do nezámrzné hloubky + něco navíc, čím hlouběji tím je tam tepleji.....

PS. Běž to skouknout do nějakého dolu :-) :handshake2:
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
kamils
Příspěvky: 124
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od kamils »

mirekcafa píše: čtv čer 27, 2024 2:41 pm Rád bych věděl zda je tu někdo, kdo v minulosti zaregistroval informaci že Lifepo baterky z domácího úložiště vyhodily celý barák do povětří
Podívej se tady:
https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=31335#p31335
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1575
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od TomHC »

Ak predchádza úniku plynov zvýšená teplota, dalo by sa ľahko v HA (alebo cez samostatný fyzický termostat) zapnúť nejaké núdzové odvetrávanie, alebo v mojom prípade napr. otvorenie garážových vrát. Vytvorenie takej automatizácie je na 10 klikov. Podmienka je, aby ešte išla elektráreň, ale ak sa nastaví threshold na povedzme 40°C, tak by zatiaľ malo všetko fungovať normálne.
Naposledy upravil(a) TomHC dne čtv čer 27, 2024 3:41 pm, celkem upraveno 1 x.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek