Plechová střecha s hromosvodem

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od kodl69 »

to záleží na tom, co ti vyjde při výpočtu rizik. Ale v zásadě pro LPSIII je "normovaný blesk" 100kA, předpokládá se, že polovina toho proudu teče do uzemnění a dalších 50kA přívodním kabelem, kterej má 4 vodiče, tj 12.5kA/ pól. Podobný to je u přepěťovek od stringů, 50kA se předpokládá hromosvodem a zbytek přes stringy, tj pokud jsou dva a víc, tak zase stačí 12.5kA/ pól. Jak je to přesně u přepěťovek v zapojení Y nevím, zatím jsem to nikdy nemusel řešit, ale pro dva stringy by měly být asi 25kA přepěťovky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cuki
Příspěvky: 254
Registrován: úte říj 25, 2022 11:40 pm
Lokalita: Berounsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6,4kWp
Kapacita baterie [kWh]: 16kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od cuki »

kodl69 píše: pon črc 15, 2024 5:09 am Ale v zásadě pro LPSIII je "normovaný blesk" 100kA, předpokládá se, že polovina toho proudu teče do uzemnění a dalších 50kA přívodním kabelem, kterej má 4 vodiče, tj 12.5kA/ pól. Podobný to je u přepěťovek od stringů, 50kA se předpokládá hromosvodem a zbytek přes stringy, tj pokud jsou dva a víc, tak zase stačí 12.5kA/ pól. Jak je to přesně u přepěťovek v zapojení Y nevím, zatím jsem to nikdy nemusel řešit, ale pro dva stringy by měly být asi 25kA přepěťovky...
To jsem nevěděl že se to takto rozpočítává. Tedy pokud mám 4 stringy (8 vodičů), připadá na jeden vodič do rozvodů jen 6,25kA? Pak tedy nemusím řešit T1 na střeše?

Mám na každý string kombibox s T2 a přiznám se že se mi T1 z cenových důvodů přidávat nechce.
kodl69
Příspěvky: 7523
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od kodl69 »

T1 A T2 mají jiný průběh impulsu, tj přepěťovka T1 je při stejném proudu schopná svést řádově větší energii než T2. Na to pozor. Obrázek
tj o několik řádů vyšší energie svedená přepěťovkou T1 než T2. Takže pokud by T2 přepěťovka měla odvést část bleskového porudu, tak se asi odpaří dřív, než ten impuls skončí a vlatně nic neochrání. Ostatně kombinované přep. ochrany T1+T2 vlastně nejsou kombinované, stačí se podívat na výdržné napětí jaké mají pro T1 a jaké pro T2, tj ten, kdo to myslí váženě, dá si pod střechu T1 (T1+T2) a k MPPT ještě T2, podobně hlavní rozvaděč/ podružný rozvaděč...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek