Prosím o radu návrh FVE

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Dobrý den, prosím o radu ohledně FVE, chci se do ní pustit (nějaká firma??) na jaře příštího roku.. Zatím màm určitou představu na sestavě, ale chci se prvně zeptat lidí co se v tom pohybují delší dobu.Mám 3patrový RD s tepelným čerpadlem IVT Airx 17kw(již 7 let a podotýkám že bez dotace),spotřeba v RD je kolem 16MWh/ rok, velikost střechy je zhruba 40m (plechová vlnitá), sklon 47° a orientace na jiho -západ (lokalita Vysočina (Hamry nad Sázavou) . Moje navrhnuta sestava:

Střídač Solax G4 15KW + WiFi připojení solax počet WiFi 2.0 plus
Baterie Pylontech H48050 7x 2,4KWh + BMU Pylontech SC0500A
Ke každému panelu optimalizér Tigo TS4-A-0 + Tigo cloud connect advance
Panely ještě nevím jaké ( panely bych chtěl alespoň kolem 12kw), můžete mi prosím poradit??Co sestava, je v pořádku, nebo to mám nějak překopat??Např. baterie, vzít Pylontech a nebo od Solaxu??

Moc vám děkuji za jakoukoli radu, studuji si o fve teprve týden, tak snad nepíšu hovadiny..Díky moc
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 572
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od sindyk »

No, není to úplně zde na fóru běžná sestava. Nicméně na první pohled optimizéry - vyhozený prachy, pokud se neřeší nějaké stíny apod. Na střechu 40 m2 se vejde tak 8 kWp panelů. To TČ je celkem velké a myslím, že od prosince do února to stejně pojede převážně na grid. Firmu asi neporadíme, je to pro nás hobby.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-8K-SG04LP3-EU | olovo mix 492Ah/48V
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Dobrý den, děkuji moc za odpověď, nad optimalizéry ještě popřemyslim, ale líbí se mi že bych na nich viděl výrobu na každém panelu zvlášť, jsem taková hračička a zrovna toto by se mi líbilo sledovat.. Co se týče plochy střechy, mohu případně využít druhou stranu tj. také 40m2 ta je orientována na SV případně 2 půlvalby ( tam by se na každou půlvalby měli věku tak 2-3 panely.. Co se týče střídače je to vhodná volba pro zhruba 12kwp FVE?? Případně ty baterie, Pylontech, nebo mám vzít také od Solaxu?? Děkuji moc za každou radu či připomínku..
cipis
Příspěvky: 4945
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od cipis »

To jsi dobrý voayer, když jsi ochoten dát takové prachy za koukání ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

To se ještě uvidí jestli budu mít na co koukat, to záleží na kolik mi to firmy nacení..
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Jinak nejde jen o to koukání, ale i v budoucnu budu vidět, jak na tom různé panely jsou výkonové a td..
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Ještě bych se případně chtěl zeptat, do jakých panelu bych měl jít, např. Q-cells, LG neon, Longi??Představa je kolem 450W na panel..
Pawel
Příspěvky: 845
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Pawel »

Výkony jednotlivých panelů asi tady nikdo neřeší.
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Aha, myslel jsem že tu pár lidí najdu, kteří se zajímají o značky, kvalitu a efektivitu různých značek a modelů panelů..
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Matess »

obecné pravidlo je, že panely dlouholetých značek jsou dobrou volbou. Málokterý výrobce si troufne v dnešní době prodat panel který by nesplňoval štítkové hodnoty, takže stačí srovnávat ty. Někteří výrobci garantují 95% výkonu, někteří mají plusovou toleranci, takže panel bude mít 100-105%. Nikdy tyto detaily ale neřeší, protože každý většinou použije co sežene výhodně.

Za mě je váš přístup trochu opačný než většiny lidí zde na fóru. Tady se to každý snaží udělat funkčně ale levně = bez firmy. Nevím kolik lidí tu požívá solax... tady je to více na střídače co fungují spíše jako UPS, takže axpert (pip, mpsolar, isolar, easun) ti co nemají hlouběji do kapsy potom berou victron nebo studer.

Podobně je to i s baterií.... 7 hotových baterií si koupí někdo komu je jedno kolik to stojí, protože je to drahé. Těch vašich 7 baterek stojí asi 200k a mají kapacitu 7x2,4=16,8kWh

mivvy nabízí články 205Ah za 3400kč tzn 3,2*205=656Wh, tzn pokud vezmu 32 těchto článků udělám z toho 51V/410Ah=21kWh za 109k... ano je potřeba konstrukce, ochrana a nějaké drobnosti, ale to se dá za 30k složit z dílů / postavit a podle mě je toto fórum více o tomhle.

Jinak ano pokud máte peněz spoustu a neřešíte návratnost jen to prostě chcete fungovat to jistě bude.
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Děkuji za reakci.. Ještě budu studovat a přemýšlet o různých výrobcích a možnostech..Také mi jde o návratnost, ale jsem jeden z těch kteří si raději připlatí a mají kvalitu co snad vydrží, jak se říká. Laciný, 2x placený.. Možná je to hloupost, ale zatím se mi to vždy u všech spotřebičů potvrdilo, že když si člověk připlatí, spotřebič vydrží..
Matess
Příspěvky: 1668
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Matess »

rozumím vám... kupovat vždy to nejlevnější nebývá až na šťastné jedince ta správná cesta. Na druhou stranu ani vysoká cena není záruka kvality... viz třeba LG které ukončilo výrobu solárních panelů - jak asi budou držet tu jejich 20ti letou garanci? Další věc jsou baterie... spousta výrobců prodává hotové battery packy s články naležato což prostě není dobrý nápad, protože nahoře je přetlakový ventil a pokud si lehce odfoukne vlivem věku a vnitřní deformace a je ventilem nahoru nic se neděje pokud je ventilem do boku hrozí ztráta elektrolytu. Výrobce vám řekne že je můžete dát na bok, protože garantovaný počet cyklů (obvykle 3000) to vydrží i na boku - pokud chcete aby to vydrželo déle dal bych je raději ventilem nahoru. Pylontech má třeba pytlíky a nevím jestli tam je nějaký ventil, protože to není hardcase. Třeba se pletu a pylontech vydrží jako hardcase baterie ventilem nahoru - já to nevím, ale přijde mi rozumné když nemusím tyto potencionálně nevhodné věci dělat je prostě nedělat.

Pokud vám to bude dělat firma můžete si vybrat co chcete, ale firma stejně umí jen to co zrovna dělá a nic jiného vám udělat chtít nebude... a je to asi dobře. Raději ať dělají co dělat umí než aby vám udělali něco špatně.

Pro mě by stavba vlastní FVE byla spíš hobby projekt a mnohem víc bych si užil právě tu stavbu svépomocí, kde bych věděl co tam za své peníze mám a v případě problému bych to byl schopen i nějak odservisovat. Celá dotace kterou na to dostanete vám to neudělá levnější proti stavbě svépomocí a pokud bych chtěl stavět s velkým rozpočtem tak takové měniče Studer jsou docela zajímavou volbou jak co se týká účinnosti i kvality. Pokud bych chtěl šetřit vezmu axpert případně axpert king co umí bezpřetokově přicucávat, ale nevýhodou je větší vlastní spotřeba.
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Dobrý den, ano o LG už jsem si dnes také přečetl, tak jej vyřazují ze seznamu..co se týče baterie, koukal jsem že Pylontech vychází v přepočtu na kW levněji oproti baterií od Solaxu (zhruba o 5000,- Kč na kW) což už je znát u nějakých 15kw a cykly mají obě stejně cca 6 000 cyklů..
nycco
Příspěvky: 46
Registrován: pát dub 08, 2022 1:36 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od nycco »

ahojte, prosím, nevíte někdo jak funguje tento střídač? nepotřebuje baterii ale má jen jeden výstup AC což jsem nepochopil, že by jel bez podpory DS? to se mi nezdá, a co mě zaráží v popisu (integrovaná funkce nulového exportu) to bych chápal jako že nemá přetoky do DS to všechno mi nějak nejde do sebe, jsem začátečník, ale něco už jsem o FVE načetl, děkuji za připomínky link:https://www.ledveci.cz/fve-solarni-stri ... ifEALw_wcB
Soban
Příspěvky: 3739
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Soban »

Je to ongrid měnič.

Čili připojí se to k DS za elektroměr a vyrábí to elektřinu z panelů pouze jak má DS.

Z principu funkce tam přetoky budou....
3,6kWp ::pv:: | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt*
nycco
Příspěvky: 46
Registrován: pát dub 08, 2022 1:36 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od nycco »

díky moc
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Ještě bych se chtěl zeptat, jestli někdo má zkušenosti s černými fve panely, viz. odkaz níže, opravdu je v zimě takový rozdíl??Na druhou stranu, co v létě a přehřívání???Děkuji moc za jakoukoliv radu..

https://www.prosolar.cz/novinky-blog/pr ... -fv-panely
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Dobrý den, co jsem si zatím vyčetl, měly by nejlépe vycházet panely Sunpower SPR-MAX3-430. Mají účinnost 22,7% a zaručený výkon v 25 roce 92%.. Myslíte že nešlápnu vedle, když do nich půjdu??
sitra
Příspěvky: 289
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od sitra »

To ti nikdo zaručit nemůže. A ty mas jasno ohledně parametru panelu včetně jeho el. vlastnosti?
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Tomka
Příspěvky: 50
Registrován: ned dub 24, 2022 2:03 pm

Re: Prosím o radu návrh FVE

Příspěvek od Tomka »

Ano, myslím si že značka Sunpower by mohla mít záruku nějaké kvality, ne??

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek