Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 87
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od dipos »

Mex píše: pát čer 28, 2024 6:18 pm Ale teď jsou v kurzu zmljanky a požární úseky, ne fyzika. ;)
Ideální témata pro " Poslanecký návrh ",
Konečně budou souznění přes celé politické spektrum.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2623
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od NOPARasito »

Mex píše: pát čer 28, 2024 7:07 pm
NOPARasito píše: pát čer 28, 2024 7:01 pm Neni na tom videu neco hodne divneho v pripade manipulace s nebezpecnym materialem??
Jako že měli napřed zavolat managera přes bezpečnost, udělat zápis a teprve pak začít odnášet bedny?
No asi ano.
Ale možná byl ten manager zrovna na dovolené. Nebo spíš šel někam za babama a ti pracovníci ho nechtěli u vedení podrazit (což chápu a schvaluju).
Hm, ok, asi vypadá, že ve fabrice nepracujes ani do obchodu nechodis?? A ze obchody jsou nebezpecnejsi prostredi jako fabrika s baterkama 👍🏻😉. Jeste nejakej dalsi koumes s nejakym napadem 😉.
Mogul
Příspěvky: 202
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mogul »

Ono je hodně fajn, že i ty BMSka mají tu teplotní ochranu. A nejen BMSka, ale v případě DALY i ty Comm boardy, Takže může být zapojeno až 6 teplotních čidel, které hlídají teplotu baterií. V případě Li-ionek LG se dá využít vnitřních čidel (2x), což je taktéž moc fajn. Teplota se snímá zevnitř baterie i z venku. K tomu samostatně teploměry s hlášením na mobil při překročení nastavené teploty (TUYA) a případně i nějakou akci skrze relátka.
To vše je fajn. Jen mě nejvíce děsí ten vnitřní zkrat. Ten se fakt nedá vypozorovat :-( Na druhou stranu, koupil jsem dost packů, abych ty baterie nezatěžoval a jen je velice mírně šudlal.
I teď na léto jsem jejich pracovní rozsah zúžil na 48-54, což je nějakých 35-70%, takže pokud zkrat, tak dozajista ne kvůli přetěžování.
Screenshot_20240628-210209933.jpg
Přílohy
Screenshot_20240628-210126222.jpg
Screenshot_20240628-210515863.jpg
Mex
Příspěvky: 694
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

NOPARasito píše: pát čer 28, 2024 8:42 pm Hm, ok, asi vypadá, že ve fabrice nepracujes ani do obchodu nechodis?? A ze obchody jsou nebezpecnejsi prostredi jako fabrika s baterkama 👍🏻😉. Jeste nejakej dalsi koumes s nejakym napadem 😉.
Skoro mě mrzí, že nevím na co narážíš.
V korejské fabrice v Koreji jsem nebyl. V korejské fabrice u nás ano. Párkrát jsem něco dělal pro Hyundai v Nošovicích.
Ale výjimečně tam zrovna nehořelo. Tak jestli tam mají nějakou celopodnikovou sprchu nevím.

Do obchodu opravdu nechodím. Snad jen v okamžiku největší nouze. Když už si člověk pořídí manželku se vším co se s tím pojí, tak aspoň jedna drobná výhoda je, že už do obchodu nemusí a může to delegovat na ni.
Franta2776
Příspěvky: 2876
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

Mogul píše: pát čer 28, 2024 9:23 pm Ono je hodně fajn, že i ty BMSka mají tu teplotní ochranu. A nejen BMSka, ale v případě DALY i ty Comm boardy, Takže může být zapojeno až 6 teplotních čidel, které hlídají teplotu baterií. V případě Li-ionek LG se dá využít vnitřních čidel (2x), což je taktéž moc fajn. Teplota se snímá zevnitř baterie i z venku. K tomu samostatně teploměry s hlášením na mobil při překročení nastavené teploty (TUYA) a případně i nějakou akci skrze relátka.
To vše je fajn. Jen mě nejvíce děsí ten vnitřní zkrat. Ten se fakt nedá vypozorovat :-( Na druhou stranu, koupil jsem dost packů, abych ty baterie nezatěžoval a jen je velice mírně šudlal.
I teď na léto jsem jejich pracovní rozsah zúžil na 48-54, což je nějakých 35-70%, takže pokud zkrat, tak dozajista ne kvůli přetěžování.
Screenshot_20240628-210209933.jpg;Screenshot_20240628-210126222.jpg;Screenshot_20240628-210515863.jpg
Nová baterka a hned to máš trochu rozjetý.Dotáhni si znovu všechny kontakty.Já mám při takovém proudu na 3 roky starých bateriich a plných 400cyklech rozdíl do 0,002V.
Kolik maš na odpojení BMS při rozdílném napětí článků?? Já mám 0,2V a stejně by ta BMS nepoznala ,že se něco děje pozdě.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 1420
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

mopadzi píše: pát čer 28, 2024 6:37 pm moje teorie je, že ty baterky se upekly na brutální přebití za asistence nějakého balanceru a absence BMS. Tak jak to mnozí mají instalováno
Na fotce bedny je něco jako očouzená JK BMS.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
eman
Příspěvky: 1420
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Paulob píše: pát čer 28, 2024 6:34 pm Nepřestává mě udivovat kolik je tady paranoiků na základě jedné události o které se vlastně nic neví. 😁😁
Až na nějaký dům spadne meteorit, taky tady taky budete vymýšlet detektory meteoritů a automatické zatažení ocelové kopule nad domem? 🙂
Chlapi neblbněte.
Krystalická demagogie. Doporučuji nevšímat si naší diskuze a koukat na svou čínskou televizi. Já radši koupil Sony.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Mogul
Příspěvky: 202
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mogul »

Franta2776 píše: pát čer 28, 2024 9:46 pm Nová baterka a hned to máš trochu rozjetý.Dotáhni si znovu všechny kontakty.Já mám při takovém proudu na 3 roky starých bateriich a plných 400cyklech rozdíl do 0,002V.
Kolik maš na odpojení BMS při rozdílném napětí článků?? Já mám 0,2V a stejně by ta BMS nepoznala ,že se něco děje pozdě.
Nejsou to nové baterie. Pouze nové BMS počítající od svého prvního spuštění :-) Bůh ví, kolik ty baterie mají nalítáno :dontknow:

Nicméně díky tomu aspoň vím, kolik s tím nalítám já, než to chytne ::stop:: ::mute::

Rozdíl mám na 0,4V. Rozjeté je to proto, protože balancuji až od 3,6 při rozdílu 0,04V, takže ta doba pro balancování je dost krátká. Jde o rozptyl pouhých 0,28V kdy může balancovat.
jova
Příspěvky: 235
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od jova »

Mogul píše: pát čer 28, 2024 9:23 pm ...
To vše je fajn. Jen mě nejvíce děsí ten vnitřní zkrat. Ten se fakt nedá vypozorovat :-( ...
Vypozorovat předem asi ne, ale BMS by měla ten zkrat vyhodnotit jako nízké napětí článku a minimálně odpojit měnič, né? Nešlo by z toho vyjít a doplnit tam nějakou logiku, například s porovnáním napětí ostatních článků (napětím druhé baterie…), a výsledkem by bylo odpojení nabíjení? Tomu článku by to samozřejmě už nepomohlo, ale alespoň by tam obvodem už netekl žádný proud.
Mogul
Příspěvky: 202
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mogul »

BMSka DALY tuhle logiku implementovanou má. Hlídá rozsah napětí mezi nejmenším a největším napětím všech článků a při překročení odpojí komplet BMS.
Funguje to dobře a okamžitě. Měnič BMSkou neovládám. Zatím jsem se k tomu nedostal. Nicméně by to jít mělo.

Já třeba vůbec netuším, jak se baterie při takovém zkratu zachová? Co vše se stane. Článek přijde o napětí, protože se začne vnitřně vybíjet, zvýší se mu teplota. Co dál? Jak rychlý je ten proces, než začne kouřit a hořet? Má člověk vůbec šanci něco udělat, než to vzplane?
Mex
Příspěvky: 694
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Na internetu najdeš spoustu videí s pokusy. Včetně takových, co dělali oficiálně hasiči v rámci cvičení.
Zatloukali do toho hřebíky, zatínali ty svoje hasičské sekyrky a tak.
Většinou to začoudí, zasmradí a je klid.
Ale podívej se sám, nechci nikoho ovlivňovat. Navíc už si detaily moc nepamatuju.

Nedávno někde šlo video s pokusy, co dělali nějací čeští hasiči. Zkoušeli to za různých podmínek. Zkoušeli to přebíjet co to šlo, vystavovat ohni atd.
Měli tam myslím nějaké NMC články, pak LFP a dokonce i LTO.
Určitě to půjde na trubce snadno dohledat.
mihlit
Příspěvky: 612
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

Zatloukání železa do LFP je třeba ale těžko říct, co to vypovídá, já do nich nic zatloukat nebudu.

Jinak k dříve odkazovanému testu, tak ta teplota mi tam přijde na prd, protože to je vnější teplota, která se postupně dostává dovnitř, protože se snaží vyvolat závadu. Když se článek poškodí zevnitř, těžko říct, jakou má tepelno vodivost a jak se to projeví z venku a kolik už bude v tom okamžiku uvnitř.
Mex
Příspěvky: 694
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

gupa
Příspěvky: 2362
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od gupa »

Pod článkem v komentářích je to zábavné, argumenty typu, baterie prý nehoří protože má nehořlavé plyny, boilery nevybuchují protože v nich je jen voda, ale vítěz.
Honza Novotný
Honza Novotný
Před 17 hodinami

Nejlepší jsou ti samozvaní "experti" a následná presentace těch jejich žvástů novináři typu seznam.cz a podobnými. Kdo tomu nerozumí měl by držet pec a šoupat nohama. Ne asi - hořela tam klec s křečkem a vybouchla přežraná nafouklá koza.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 87
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od dipos »

JJ zodpovědnost pisálků v médiích je nulová a vytváří nenapravitelné společenské škody ve všech oblastech. :comp:
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
mihlit
Příspěvky: 612
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5800
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od mihlit »

No je to hrozný článek... za to snad autorovi nezaplatili... neví se nic moc a sám tam píše, že myslí si, nejspíš,... bez jediného faktu navíc. Vadí mu titulek, že za to může fotovoltaika, jenže i kdyby tomu pomhl třeba DC krmený bojler, tak bez fotovoltaiky by ten problém nenastal. Pak se rozčiluje, že závada baterie není závada fotovoltaiky. Ještě, že proč o tom novináři píšou... no protože to lidi čtou a klikají na to, někdo by měl asi určit, co lidi smí zajímat...
Franta2776
Příspěvky: 2876
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

Myslím si, že aby vznikl od Lipepo4 baterii výbuch, musí být splněny tyto podmínky:

1)baterie musí být nafouklé
2)baterie musí vypustit plyn
3)baterie musí být umístěny ve stísněném prostoru ,aby vznikla výbušná koncentrace
4)musí vzniknout jiskra k zapálenì

Pokud jednu z těchto podmínek nesplníme k výbuchu nemůže dojít.
Z toho mi vychází,že umístěni baterii ve větraném prostoru je zcela zásadní.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 1420
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Mex píše: pát čer 28, 2024 11:29 pm Na internetu najdeš spoustu videí s pokusy. Včetně takových, co dělali oficiálně hasiči v rámci cvičení.
Zatloukali do toho hřebíky, zatínali ty svoje hasičské sekyrky a tak.
Většinou to začoudí, zasmradí a je klid.
Ale podívej se sám, nechci nikoho ovlivňovat. Navíc už si detaily moc nepamatuju.

Nedávno někde šlo video s pokusy, co dělali nějací čeští hasiči. Zkoušeli to za různých podmínek. Zkoušeli to přebíjet co to šlo, vystavovat ohni atd.
Měli tam myslím nějaké NMC články, pak LFP a dokonce i LTO.
Určitě to půjde na trubce snadno dohledat.
Problém těch YT videí je jejich bezcennost. Jsou to většinou kraviny, aby přitáhli sledující a prodávala se reklama. Šance, že si někdo omylem do článku zatluče hřebík nebo že naněm bude štípat dřevo na zimu se limitně blíží nule. Seriózní test selhání jednoho článku, zkratu jednoho článku, selhání BMS, tam nenajdeš. Podle mě, je to ideální studenstký projekt pro ČVUT nebo podobnou školu, aby ty testy provedli.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1575
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od TomHC »

Len je trochu problém spôsobiť článku vnútorný skrat. To sa ťažko testuje.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome 01/2023 -> 09/2024 = 7.5 MWh AC
Pavel111
Příspěvky: 163
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Lokalita: Čestice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 16,6
Kapacita baterie [kWh]: 43
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Pavel111 »

mirekcafa píše: čtv čer 27, 2024 9:23 pm Kdo odpíná panely při těch bouřkách co teď jsou?????
Já.Když jsem doma,nebo manželka,když je doma.Pro dobrý pocit.Smysl to moc nemá,ale když je někdo doma a bouřka je "za rohem",tak proč to nevypnout,když to už díky oblačnosti stejně nic nevyrábí.Dokonce jsem to naučil i kluka,jak se to vypíná.
16,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek