Výbuch domu z fotovoltaiky

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Mogul
Příspěvky: 203
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mogul »

TomHC píše: pát čer 28, 2024 11:19 am
cipis píše: pát čer 28, 2024 10:51 am To pak jede vevnitř, a jediné, co se dá v ten okamžik dělat, tak pokud teplota překročí 50°C, tak to celé vytáhnout a hodit doprostřed dvora, ať to "kontrolovaně" shoří.
To by potom ale chcelo na baterke ľahko odpojiteľné konektory, aktuálne to mám napevno, tak jedine so sekerou odseknúť :mrgreen:
Ano ano, nad těma odpojitelnejma konektorama jsem při zmínce o výtahu také přemýšlel. Teď to máme všichni přikurtovaný kabelama na pevno a pokud by to měl být systém automatického odpojení a přesunutí na bezpečnější místo, pak tam musí být silové odpojitelné konektory.
Prakticky by měli stačit i ty, co běžně používáme.
https://www.hadex.cz/hledat/?search=proudov%C3%A1+spona
Naposledy upravil(a) Mogul dne pát čer 28, 2024 12:40 pm, celkem upraveno 2 x.
cipis
Příspěvky: 4952
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Ano, do sklepa dát požární sekeru. A jsme u konektorů pro 100-500 Ampér. Nebo udělat mechanicky z držáků nožových pojistek, že bude jedna část na šasi a druhá část na bedně s baterkou.
Všechno to ale předpokládá nonstop obsluhu.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Mogul
Příspěvky: 203
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11kWp
Kapacita baterie [kWh]: 48kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mogul »

cipis píše: pát čer 28, 2024 12:28 pm Ano, do sklepa dát požární sekeru. A jsme u konektorů pro 100-500 Ampér. Nebo udělat mechanicky z držáků nožových pojistek, že bude jedna část na šasi a druhá část na bedně s baterkou.
Všechno to ale předpokládá nonstop obsluhu.
Ne tak docela. Při využití čidla, relátka a pístu by se baterie zapojená na konektoru z odkazu výše mohla vytlačit do připravené nádoby již naplněné nějakým chladivem, vodou, nebo čímkoli. Baterie by byla na hladkém povrchu, dejme tomu na dvou cetris deskách, které dobře kloužou, případně na ližinách, takže ten píst by to velice snadno vytlačil ze skříně. Otvor by mohl být zatěsněný a na pružinách, aby tam moc nefučelo :-)
Pěkně a šetrně by to sklouzlo po nějaké skluzavce bez poškození a ladně zaplulo do připravené nádoby mimo ostatní baterie.
píst
glottis
Příspěvky: 2410
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od glottis »

cipis píše: pát čer 28, 2024 10:51 am Ano, tohle všechno (čidla, automatické hasící systémy, alarm, rychlá obsluha) může zabránit tomu, že chytnou baterky druhotně. Tj. odvaří se třeba nějaký regl, zkrat na prodřené kabeláži, nevhodně upevněné atd.
Ale nic defacto nezabrání tomu, že se ten článek zhroutí vnitřně, ať už následkem výrobní vady, nečistoty v materiálu, úrazu, přetěžováním atd. To pak jede vevnitř, a jediné, co se dá v ten okamžik dělat, tak pokud teplota překročí 50°C, tak to celé vytáhnout a hodit doprostřed dvora, ať to "kontrolovaně" shoří. V tento okamžik totiž už to nic nezastaví a dají se kontrolovat jen následky. Tj. třeba odtah těch plynů ven, aby se nedostala koncentrace na výbušnou. Kolikpak stojí takový Ex ventilátor?
Tak jo, 25+:
https://www.elnex.cz/ex-ventilatory/341 ... 34017.html
Tak ono bys nepotreboval certifikovanej supadupa vetrak ... kdyz budes merit teploty a koncentrace muzes zacit vetrat driv, k potrebne koncentraci nemusi pak vubec dojit. Dulezite je aby to byl motor bez kartacu = asynchroni nebo nejaky jiny brushless a spinany idealne necim co nehodi jiskru.

Cele to teda sleduju s napetim jakej bude zaver odborniku ... nejdriv jsem mel dobry pocit, ze to mam ve sklepe ale ted tak uplne dobrej pocit uplne nemam :) Mam baterie v kovovych bednach a chtel jsem to predelat na nejake regaly ale mozna to prehodnotim a docela se mi zamlouva myslenka to v bednach nechat a vylepsit.

1. dodelat monitoring teplot vsech clanku
2. do kazde bedny detektor vodiku a pripadne jinych plynu ... cidlo stoji 50 korun a uz to mam na pokusy objednane :)
3. ty hasici trubice se nezdaji taky uplne blbej napad. i ty nejkratsi by sfoukly horici kabely nebo bms
4. separace baterek bud na mezery a vykaslat se na stazeni a nebo necim jinym. Ted tam mam silikon, co vydrzi az 230C tak to je mozna dostatecne
5?. Bedny pripojit na vodovod pres kulak se servem a v pripade detekce zvysene teploty nad urcitou mez bedny zaplavit vodou. Jestli chapu zaver, a i co hasici delaji i ev, jde o to clanky urdzet pod urcitou teplotou. Ikdyz by se voda varila, je to 100C a k plynovani by nemuselo dojit.

Blby je, ze clanky maji na obalu jeden z potencialu a jestli si pamatuju jak jsem to meril tak plus. A pokud bych zaplavil baterii asi dojde k elektrolyze a vyvinu vodiku a kysliku :) Jedine to zaplavit destilkou a tam k zadne elektrolyze prakticky nedojde.

Body 1-4 ale jsou za par korun a asi to realizu. ESP uz ve sklepe stejne mam a origo dallas cidel mam plny pytlik.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 826
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Frenky »

Diablo1st píše: pát čer 28, 2024 9:31 am @Frenky: Vieš napísať aj niečo bližšie k tomuto "incidentu"? Čo tomu predchádzalo? Či to bolo "len" vadný kus z výroby?
Mne sa stalo, že som prebil 280Ah EVE článok na 4,3V, nafúkol sa ako balón, ale aj napriek tomu dodnes stále funguje v inej elektrárni.
Svedl jsem to na vadný kus a koupil nový článek, baterie článků funguje dodnes, zatím. :mrgreen:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 826
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Frenky »

Dagus píše: pát čer 28, 2024 9:42 am Hmm a ten hasičák pomohl ve smyslu uhašení plamenu a hulilo to dál kouř co nehořel, nebo zastavil reakci úplně ochlazením?
Hasičák to sfouknul jak svíčku na dortu. Reakce byla akorát tak moje, že jsem vymontoval a vynesl článek ven. Chemická reakce potom již žádná neprobíhala.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Mex
Příspěvky: 694
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Franta2776 píše: pát čer 28, 2024 5:47 am V tomoto testu je popsáno chování lifepo4 50Ah při zahřívání.Při dosažení 200st nastává erupce plynů. Zapomeňme na mantru,že Lifepo4 jsou zcela bezpečné baterie. Uspořádání článků a jejich stažení s tenkou podložkou může být časovaná bomba.Články by měli být odděleny např: silnějším cetrisem.Aby v případě zahoření se nemohly od sebe silně zahřát.

Pokud Lifepo4 budete zahřívat cca 90minut teplota stoupne na 180 st začne silně plynovat.Pokud jsou články na sobě, stačí aby zahořel jeden článek a byly v malé nevětrané mástnosti a katastrofa může být na světě.

energies-16-03485-g002.png
...
Otázkou je, co by se stalo, kdyby se takto na 200-400°C zahříval třeba kanystr s benzínem nebo PB flaška. ;-)
Ale třeba i nevinnější věci jako třeba různé plasty, včetně plastových hraček pro děti a podobně.

Teoreticky se dá říct, že ten článek se umí zahřívat svou vlastní energií při nějakém problému.
V konkrétním experimentu ho zahřívali topením 800W, a ještě v uzavřené komoře. Problém to začalo dělat po cca hodině a půl. I kdybychom brali jen po hodině, tak je to 0.8 kWh energie, kterou do toho ohřevu museli dát. Ten článek 50Ah má ale plně nabitý jen 0.16 kWh. Tedy má jen pětinu energie, která je potřebná pro dostatečný ohřev.

Já experiment jinak nezpochybňuji. Jen píšu, co z něho (mimo jiné) taky plyne. A proč jsou asi LFP baterky v praxi považované za vysoce bezpečné.

Jinak katoda ani anoda neobsahují žádné příliš problematické prvky. Nikde například není zastoupen vodík.
Vodík je zastoupený jen v některých komponentech elektrolytu. A ten elektrolyt má u různých výrobců různé složení. V tom je právě know-how každého výrobce.

A je dobré, že toho elektrolytu v baterce není příliš vysoké procento. Takže jako "brzda" ohřevu svou tepelnou setrvačností funguje celý článek, ale problematický pro případné generování nějakých plynů je jen malá část.
Což je například zásadně odlišné od toho zmíněného kanystru benzínu, kde je problematický praktický celý objem.
Franta2776
Příspěvky: 2876
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

Mex píše: pát čer 28, 2024 3:07 pm
Franta2776 píše: pát čer 28, 2024 5:47 am V tomoto testu je popsáno chování lifepo4 50Ah při zahřívání.Při dosažení 200st nastává erupce plynů. Zapomeňme na mantru,že Lifepo4 jsou zcela bezpečné baterie. Uspořádání článků a jejich stažení s tenkou podložkou může být časovaná bomba.Články by měli být odděleny např: silnějším cetrisem.Aby v případě zahoření se nemohly od sebe silně zahřát.

Pokud Lifepo4 budete zahřívat cca 90minut teplota stoupne na 180 st začne silně plynovat.Pokud jsou články na sobě, stačí aby zahořel jeden článek a byly v malé nevětrané mástnosti a katastrofa může být na světě.

energies-16-03485-g002.png
...
Otázkou je, co by se stalo, kdyby se takto na 200-400°C zahříval třeba kanystr s benzínem nebo PB flaška. ;-)
Ale třeba i nevinnější věci jako třeba různé plasty, včetně plastových hraček pro děti a podobně.

Teoreticky se dá říct, že ten článek se umí zahřívat svou vlastní energií při nějakém problému.
V konkrétním experimentu ho zahřívali topením 800W, a ještě v uzavřené komoře. Problém to začalo dělat po cca hodině a půl. I kdybychom brali jen po hodině, tak je to 0.8 kWh energie, kterou do toho ohřevu museli dát. Ten článek 50Ah má ale plně nabitý jen 0.16 kWh. Tedy má jen pětinu energie, která je potřebná pro dostatečný ohřev.

Já experiment jinak nezpochybňuji. Jen píšu, co z něho (mimo jiné) taky plyne. A proč jsou asi LFP baterky v praxi považované za vysoce bezpečné.

Jinak katoda ani anoda neobsahují žádné příliš problematické prvky. Nikde například není zastoupen vodík.
Vodík je zastoupený jen v některých komponentech elektrolytu. A ten elektrolyt má u různých výrobců různé složení. V tom je právě know-how každého výrobce.

A je dobré, že toho elektrolytu v baterce není příliš vysoké procento. Takže jako "brzda" ohřevu svou tepelnou setrvačností funguje celý článek, ale problematický pro případné generování nějakých plynů je jen malá část.
Což je například zásadně odlišné od toho zmíněného kanystru benzínu, kde je problematický praktický celý objem.
jj zas nevíme,kolik energie z těch 0,8kWh naakumulovala ta zkušební komora, předpokládám, že je ocelová. Článek 280Ah, který se tu používá nejčastěji, naplno nabitý by mohl mít energie na samozápal dost.viz frenky a pokud ty články nejsou tepelně odděleny a jsou zavřeny v těsné bedně výsledek je nejistý.

Já se spiš v poslední době snažím dělat věci, aby je lidi v domě zvládli beze mne např moje 77 letá matka, co u nás tráví 1měsíc v létě ročně sama. Nebo manželka,která není technicky nadaná.Ty určitě doutnající lithiové baterie ven tahat z garáže nebudou :lol: :lol: :lol: .A to je dost lidí v okolí, co mají baterie v špatně přístupném nevětraném sklepé.

Vážně uvažuji, že ven přes zeď dám plechový rozvaděč, ten zateplím a tam strčím lithiové baterie a nějaké malé topítko na zimu a budu mít klid i když nebudu doma. Místo na to mám pěkné k měniči 0,5m.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
eman
Příspěvky: 1421
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Taky je možnost, zaplavit bednu s baterkou hasící pěnou nebo tím hasícím plynem.

Mám doma jenom práškový hasičák, tak asi zainvestuju do jiných typů.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
rva
Příspěvky: 3875
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od rva »

Kdo to má v bedně, do které se vejde na zalití cca 100 l vody, tak ta odebere 10 kWh než dosáhne bodu varu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Franta2776
Příspěvky: 2876
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

eman píše: pát čer 28, 2024 5:07 pm Taky je možnost, zaplavit bednu s baterkou hasící pěnou nebo tím hasícím plynem.

Mám doma jenom práškový hasičák, tak asi zainvestuju do jiných typů.
Budou mít rodinní příslušníci hasící kurz,když nebudeš doma nebo budeš spát ?? Já mám rád jednoduchá,odolná a na obsluhu tupá řešení.
Mám garáž, kde jsou life baterky a 50L benzínu v motokách. Kdyby bylo zadýmeno,rodinní příslušnici prvně vypínačem otevřou vrata a udělají jiskru.Použít dálkový ovladač by napadlo možná mě.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Mex
Příspěvky: 694
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Ten článek 280Ah zase bude mít přiměřeně větší tepelnou kapacitu.

A své krásné nové šedé auto budeš parkovat venku kus od domu? To bys mu udělal?

Statisticky je v Česku asi 50 požárů denně. Tak bych zas neblbnul kvůli jednomu excesu, u kterého navíc ani nevíme, co se vlastně stalo.
Mít bezpečnost ošéfovanou na více úrovních je určitě dobře. Takže dobrou BMS a nejlépe ještě nějaký další nezávislý dohledový systém, který to hlídá na jiném principu, to ano.
Ale kopat kvůli tomu zemljanku mimo dům (já vím, to bylo v jiném postu), to už je zase trochu moc. Teda aspoň podle mě. Abys nenadělal víc škody než užitku tím, že budou mít baterky proměnlivou teplotu, protože i přes topení to zřejmě nebude takový teplotní komfort, jako mají někde doma.

Dneska máš nějaké LiIon baterky všude. Od zubního kartáčku, holicího strojku, mobilu, přes všechno možné ruční nářadí, auta, elektrokola atd. atd.
Jsou to miliony a miliony baterek.

Jenom v mobilech jich bude 15 milionů jenom u nás (dalších aspoň 15 milionů po šuplících ve vysloužilých mobilech), a miliardy na světě. A to nějaký takový požár je vděčné téma, tak kdyby jich bylo víc ne nezanedbatelně, tak bychom to určitě věděli.

Stejně jako když shoří nějaké BEV, tak to ví pomalu celý svět. Ale hořící spalováky nikdo neřeší, to je prostě rutina.
U nás chytl Jaguár někde v parkovacím domě, a jezdili se na to dívat hasiči z půlky Evropy.
Když hořela ta loď pro transport aut a nemohli to uhasit, tak taky celý svět řešil, jak je nebezpečné přepravovat na jedné hromadě víc elektroaut. A už málem vznikla nějaká další moudrá zakazovací legislativa, jak je zvykem.
Až se později po několikadenním hašení zjistilo, že z těch elektroaut neshořelo ani jedno, protože byly v jiné části lodě. Hořely jenom spalováky, samozřejmě včetně nějakého, který to celé rozjel. Jediná škoda na BEV vznikla na jednom z nich, které jim při vykládce nějak spadlo a pomačkaly se mu plechy. Jinak ostatní mohly jít po umytí od sazí rovnou do prodejny.

Kdybych si měl z toho excesu s tím barákem odnést nějaké ponaučení a chtěl bych udělat nějaké opatření, tak bych především pořádně zkontroloval kabeláž a hlavně konektoráž. To si myslím, že je několikanásobně pravděpodobnější potenciální příčina průseru. A pak se zamyslel a otestoval svou BMS, abych zjistil, jak reaguje na nějaké nestandardní situace. Například otestovat reakci na teplotu tím, že bych třeba fénem uměle zahřál čidla a sledoval, jestli všechno zareaguje tak jak má. Tedy udělat té baterce cvičené. Kolik lidí si to v praxi otestovalo?
Naposledy upravil(a) Mex dne pát čer 28, 2024 5:22 pm, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4952
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

V garazi nemas mit co benzin, stejne tak ve sklepe. Dtto tlakove lahve. Na vsechno tohle jsou celkem prisna pravidla, ktera obcas ani nejde dodrzet. I na skladovani vselijakych spreju, oleju, redidel, barev a laku.
Ono ne nadarmo se mluvi v te nove norme o tom, ze prostor s menicem a baterii je pozarni usek. A to znamena i uzavrit stupacky. Defacto plynotesne. Tj. nejen treba zamaltovat chranicky, ale i vevnitr je dotesnit penou ci tmelem. Coz je pro vecne rozsirovace celkem masakr.
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
dipos
Příspěvky: 87
Registrován: čtv pro 02, 2021 8:12 pm
Lokalita: Jindřichov u Krnova
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2 700
Kapacita baterie [kWh]: VŽDY bude 0 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava-město

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od dipos »

To: Franta 2776

" Vážně uvažuji, že ven přes zeď dám plechový rozvaděč, ten zateplím a tam strčím lithiové baterie a nějaké malé topítko na zimu a budu mít klid i když nebudu doma. Místo na to mám pěkné k měniči 0,5m. "

Takový malý " Vinný sklípek ". 50 metrů od chaloupky s přívodem AYKY 4x240 mm2. Nejlépe 2 metry pod terénem.
Sluneční ohřívárna TUV 2,7 kWp, ECO Solar Boost 3 kW ( provozní záloha ), ECO Solar Boost 3,5 kW PRO, Boilery 120 L + 100 L + další tepelné spotřebiče Remoska, olejový radiátor, varná konev, fritéza.
Stále zůstavá ještě na střeše, musím jít k lékaři ?? NE, kašlu už na to, účel plní perfektně a utrácet další peníze kvůli pár kWh za ledničku nemá smysl jak ekonomický tak i zvýšený nárok na provoz.
eman
Příspěvky: 1421
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od eman »

Tak sepnout hasičák dálkově nebo na základě nějakého čidla asi není takový problém ne?
Navíc se ty bedny dají udělat průtokové. U vodního hašení je více problémů a také se bojím nebezpečné kontaminace zeminy, kdy baterka bude za 10 minut uhašená a pak budeš muset odbagrovat tuny zeminy, kvůli likvidaci.
Jako teď jenom spekuluji, jak vyřešit havarijní situaci, ke které by nemělo vůbec dojít a při správné konstrukci baterie by měla být šance na zahoření jedna k milionu.

Sám zatím vidím jako řešení externí bedna s baterkama, teplotním čidlem a při překročení meze bednu "zaplavit" plynem, pěnou, nevím čím.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v paralelním režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x400Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P + JK BMS Invertor
Franta2776
Příspěvky: 2876
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

cipis píše: pát čer 28, 2024 5:21 pm V garazi nemas mit co benzin, stejne tak ve sklepe. Dtto tlakove lahve. Na vsechno tohle jsou celkem prisna pravidla, ktera obcas ani nejde dodrzet. I na skladovani vselijakych spreju, oleju, redidel, barev a laku.
Ono ne nadarmo se mluvi v te nove norme o tom, ze prostor s menicem a baterii je pozarni usek. A to znamena i uzavrit stupacky. Defacto plynotesne. Tj. nejen treba zamaltovat chranicky, ale i vevnitr je dotesnit penou ci tmelem. Coz je pro vecne rozsirovace celkem masakr.
To mám ten benzín z těch motorek vždycky vyjezdit než zajedu do garáže??Jen do nádrží motorek se vleze 80L.

Za 30cm zdí venku je to opravdu jiný požární úsek.

90% lidi na tomto foru si skladá baterie samo a kupuje je různě od zdrojů o kterých málo víme, stejně jako o těch baterii. Někdo má k těm bateriim i papír.
To je, ale jenom papír :lol: :lol: :lol: Zároveň si nemyslím, že profesionální paky na tom budou výrazně lépe.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Franta2776
Příspěvky: 2876
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Franta2776 »

dipos píše: pát čer 28, 2024 5:29 pm To: Franta 2776

" Vážně uvažuji, že ven přes zeď dám plechový rozvaděč, ten zateplím a tam strčím lithiové baterie a nějaké malé topítko na zimu a budu mít klid i když nebudu doma. Místo na to mám pěkné k měniči 0,5m. "

Takový malý " Vinný sklípek ". 50 metrů od chaloupky s přívodem AYKY 4x240 mm2. Nejlépe 2 metry pod terénem.
To zas ne to je nesmysl, ale na tom řešení přes zeď nevidím nic špatného mimo pár kWh v zimě.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
cipis
Příspěvky: 4952
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od cipis »

Samozrejme to nebudes vylevat, mluvilo se tu pred tim o kanystru benzinu, ale jak je to garaz, tak tam nic jineho nemuzes zase mit. Jenze v "garazi" mame vsichni vsechno mozne.
Ten prostresek za zdi by mohl byt ok, kdyz teda samozrejme provedes pozarni uzavery. Ono to neni zas tak hrozne, prodavaji se i hotova reseni, ale furt je tu ten tmel v tube a poctive zamaltovani. Udelas si to lip, nez kdejaky profik, ale furt to bude nejspis neodborna montaz ...
13,38 kWp: 9850 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Martin P
Příspěvky: 620
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Martin P »

Stálo by za to spočítat měrnou tepelnou kapacitu článku lifepo4 280Ah a poté spočítat potřebné množství energie na jeho ohřev na kritickou teplotu. A podívat se, kolik je v něm při 100% SOC uskladněno energie. Jestli je vůbec možné aby se článek zahrál na kritickou teplotu "sám ze sebe". Ohřev paralelním spojením z jiné baterie nepočítám, protože by měl mít každý paralelní spojení akubloků vyřešené tak, aby se v případě problémů dokázal vadný blok článků odpojit. To jest samostatnou BMS na každém akubloku.
Jako jeden z vypínacích parametrů vidím teplotu baterie, neboť při testu bylo vidět že napětí článku až do úplného kolapsu "drželo v limitu".
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022), 14kWh (srpen 2024).
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Mex
Příspěvky: 694
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Výbuch domu z fotovoltaiky

Příspěvek od Mex »

Myslím, že nejvíc tepla bys spotřeboval na to, abys odpařil a disocioval ten elektrolyt.
Podobně jako ohřát vodu není tak náročné, jako ji odpařit (měrné skupenské teplo výparné). Nebo dokonce elektrolýzou disociovat.

Tady to bude složitější, protože neznáme složení toho elektrolytu. Takže než počítat by asi bylo lepší měřit.
Nakonec tak, jako to měřili ti Číňani v tom dokumentu. Jenom to líp tepelně izolovat, aby se daly eliminovat ztráty.
Oni to asi nijak moc neizolovali, protože měřili něco jiného.

Ale teď jsou v kurzu zmljanky a požární úseky, ne fyzika. ;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek